Přídělového systému jsme se nedočkali, ale prodej některých věcí byl omezený na určitý počet kusů. Na to jsme ale zvyklí z akcí v supermarketech, takže to nikoho nerozhodilo. Navíc stačí poslat jiného člena rodiny nebo jít znovu k jiné podkladně. V důsledku obav, že nebude dostatek toaletního papíru, skutečně regály nějaký čas byly prázdné, a to nejen v České republice, ale i v jiných zemích.
Podle několika odborníků se ale nemusíme bát. Ve všech obchodech budou regály doslova praskat ve švech pod náporem toaletního papíru a nikdo ho nebude kupovat, protože všichni mají v garáži zásoby na rok dopředu. Takto současnou situace s nadhledem komentuje Daniel Stanton, autor „Supply Chain Management for Dummies“ a expert v dodavatelském řetězci. Ale jak to bude s jídlem?
Situace se pochopitelně může výrazně lišit v jednotlivých zemích a dokonce i v jednotlivých obchodech, podle toho, jak má který řetězec nastavené smlouvy s dodavateli. Podle výše citovaného experta se o dostatek jídla strachovat nemusíme.
Sice se pandemie protahuje a vypadá to, že by nemusela trvat týdny, ale spíše celé měsíce, nicméně podle odborníků bude základních potravin stále dostatek. Podle prezidenta USA, Donalda Trumpa, by pandemie mohla trvat až do srpna, ale o potraviny se nikdo strachovat nemusí.
Stanton říká, že možná vaše oblíbená značka těstovin nebo přesný druh ovoce, který chcete, nebude k dispozici nebo bude vzácný. Ale existují další druhy, se kterými se budeme muset spokojit. Možná místo rýže budeme jíst brambory, ale stále budeme mít mnohem více, než kolik potřebujeme.
Ačkoli Česká republika obilí, maso a další potraviny dováží, stále jich mnoho vyváží, takže se není potřeba bát hladomoru. Jen možná nemusí být vždy takový výběr. Mnoho výrobců upravilo své výrobní procesy, aby mohly pokračovat i v této nelehké době a byla zajištěna bezpečnost pracovníků. S ohledem na uvedené informace a současnou situaci by některé věci mohly být v následujících měsících vzácnější.
Speciality
Dotknout by se to mohlo například nějakých vzácnějších těstovin nebo vín z Itálie, možná sýrů z Francie a dalších speciálních potravin, které se produkují či vyrábějí v nějaké konkrétní zemi, která je koronavirem výrazně postižena.
Takové druhy zboží nemusí být podle Anantha Iyera (vedoucí děkan na Purdue University v Krannert School of Management) vyprodány trvale, jen by to s nimi mohlo být „trochu složitější“. Některé ingredience pro určité speciální pokrmy by mohly být nedostupné, protože v rámci bezpečnostních opatření jsou hranice některých zemí zavřené.
S tím souhlasí i Brandon Hernandez, expert v dodavatelském řetězci a partner ve společnosti Whole Brain Consulting, který v USA pracuje se specialitami. „Myslím, že hlavní obavy jsou více spojené se surovinami a produkty pocházejícími z Číny, které podporují širší potravinový řetězec,“ říká a vysvětluje, že Čína je stále důležitým vývozcem surovin jako je quinoa, koření a mnoho dalšího.
Hernandez ale nepředpokládá úplné přerušení dodávek surovin mezi jednotlivými státy, jen upozorňuje na to, že by pandemie mohla dodávky brzdit, což by mohlo způsobit občasnou nedostupnost některých věcí. To by ale nemělo vyvolávat paniku nebo obavy.
Některé ovoce a zelenina
Iyer říká, že Američané ve výběru určitých druhů ovoce a zeleniny budou muset být trochu flexibilnější, protože je možné, že konkrétní druh, který budou chtít, zkrátka nebude. Osobně si nedovolím předjímat, zda podobná situace bude i v Evropě, protože Iyer za důvod označuje potenciální uzavření přístavů, které by mělo způsobit zpoždění v lodní dopravě.
Z celé situace okolo pandemie by ale podle expertů mohli těžit místní farmáři, protože když nebude dostupné zboží ze zahraničí, lidé rádi využijí místní produkty. Navíc možná vznikne obava z konzumace dovezených potravin, takže místní pěstitelé a farmáři by mohli prosperovat. To by také rozhodně šlo považovat za další pozitivní projev koronaviru.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#aktuality #koronavirus #koronavir #zbozi #jidlo #toaletnipapir #nadbytek #dostatek #nedostatek