5 minut čtení

Německo a Nizozemsko zatím (zdá se) zvládají souboj s koronavirem lépe než většina ostatních. Proč?

Země jako Německo nebo Nizozemsko pravděpodobně většina z nás aktuálně nepovažuje za ty, které se s epidemií koronaviru vyrovnávají na jedničku. Pravda však, aspoň dle dostupných dat, může být přesně opačná.

Foto: Maja Hitij

Zatímco svět s napětím (či údivem) pozoruje, jak počet nových případů nákazy koronavirem ve Spojených státech raketově míří ke 100,000, v Evropě se s odstupem času objevují první jiskřičky naděje, že se některým zemím navzdory zpožděnému zavedení bezpečnostních opatření s pandemií daří bojovat efektivně.

Za zmínku konkrétně stojí Německo a Nizozemsko, způsoby, jakými proti nemoci COVID-19 bojují a zejména jejich podobnost s podobně úspěšnými postupy ze světa.

Německé statistiky aktuálně ukazují, že jen 0,4 % všech pozitivně testovaných pacientů v zemi nákaze koronavirem podlehlo. To je výrazně lepší výsledek, než například 9,5% smrtnost v Itálii či 4,3% ve Francii. A nejen to, německé zdravotnictví kromě pomoci vlastním občanům aktuálně s péčí o nakažené vypomáhá i sousední Francii.

Ředitel nizozemského Národního zdravotního ústavu Jaap van Dissel zase v tamním parlamentu prohlásil: "Exponenciální nárůst epidemie se po všech stránkách podařilo zastavit." Podle něj aktuální data ukazují, že se zemi podařilo snížit počet lidí, které každá nakažená osoba dále infikuje, na v průměru jedinou osobu. Pokud jde o pravdu, lze toto považovat za výrazný úspěch. Zvlášť přihlédneme-li ke skutečnosti, že v některých zemích jeden nakažený aktuálně průměrně nakazí pět i více dalších lidí.

Německo má aktuálně 49 344 případů nakažení, 304 úmrtí a 5 673 vyléčených osob, Nizozemsko 8 603 případů nakažení, 546 úmrtí a 3 vyléčené osoby. Německo má v současnosti dle odhadů 84 milionů a Nizozemsko 17,1 milionu obyvatel.

Pokud statistiky náhodou sledujete již delší dobu, nemohli jste si nevšimnout toho, že Německo má již od začátku vypuknutí epidemie zásadní nepoměr mezi počtem nakažených a počtem obětí koronaviru. A byť se největší evropská ekonomika může nepochybně pochlubit špičkovým zdravotnictvím, je tamní smrtnost tak výrazně nízká, že si s jejím jednoznačným vysvětlením nejsou jisti ani experti.

Jeden důvod by se nabízel - podobně jako Jižní Korea se i Německo velmi intenzivně opřelo do co nejširšího testování svých občanů. Zatímco většina jiných, nejen evropských, zemí má aktuálně testovací kapacity pouze na to, aby mohly nákazu ověřit jen u občanů, jež vykazují jasné/vážné symptomy, Německo testuje i osoby, které nemají žádné či téměř žádné symptomy a nemoc je u nich pravděpodobně na úplném začátku.

Lidé čekající na testování na přítomnost koronaviru před jednou z berlínských nemocnic; foto: AFP Photo

Netřeba dodávat, že - stejně jako v případě masivně testující Koreji, která má aktuálně na 9332 potvrzených případů jen 139 úmrtí, tedy smrtnost 1,48 % - se Němcům díky tomu daří u celé řady pacientů, u nichž by později nastal intenzivní průběh nemoci a zdravotní komplikace, začít COVID-19 léčit již v brzkém stádiu.

I proto je dnes potřeba při posuzování celkového počtu případů brát ohled na to, jak velké/malé testovací kapacity daná země má. Zatímco celkový počet nakažených v Německu se ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi může zdát jako poměrně vysoký, je potřeba brát v potaz skutečnost, že řada zemí testuje kvůli omezeným kapacitám opravdu jen vážné případy a reálný počet nakažených tak v nich bude výrazně vyšší.

Německo rovněž rychleji než jiné země zavedlo tzv. inteligentní karanténu, která se na našem území nyní teprve testuje. Díky tomu mohlo - opět, velmi podobně jako Jihokorejci - rychle a efektivně zjišťovat, s kým byli nakažení v kontaktu a všechny tyto osoby rovnou taktéž otestovat. Tato strategie se aktuálně zas a znovu projevuje jako velmi efektivní způsob, jak odhalit reálný rozsah nákazy a dostat ji pod kontrolu.

Zcela opačným směrem se rozhodla jít například Velká Británie, která si však tento týden uvědomila, že šlo o fatální chybu a velmi rychle začala rovněž zavádět bezpečnostní opatření včetně výzvy, aby občané pokud možno nevycházeli z domovů. Rozsah tamní nákazy i schopnost, s jakou se koronavirus dokáže v populaci šířit, pokud k tomu má ideální podmínky, dnes velmi dobře ilustruje fakt, že koronavirem se již nakazil i následník britského trůnu princ Charles, premiér Boris Johnson či ministr zdravotnictví Matt Hancock.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#koronavirus #pandemie #nemecko #nizozemsko #testovani #kontrola #chytrakarantena #opatreni #jiznikorea #smrtnost

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.