27.03.2020 6 minut čtení

Příběhy z nutriční poradny: "Když se hubne jen podle čísla na váze"

"Příběhy z nutriční poradny" jsou reálné příběhy mých klientů převedeny do obecné roviny, se změněnými jmény a dalšími osobními údaji. Protože vidím, že mnoho témat se u spoustu lidí opakuje, a tak věřím, že mohou být inspirativní i pro Vás.

Nejen leden či únor jsou měsíce, kdy se lidé rozhodují pro redukci hmotnosti, proto v mé nutričné poradně jsou dveře klientům otevřeny ať už je jakýkoliv měsíc v roce. 

Vždy mě potěší, když lidé stojí o započetí lepšího stravování, zhubnutí či například vyladění jídelníčku kvůli zdraví či zformování postavy a já jim v jejich rozhodnutí velmi ráda podám pomocnou ruku. Díky každému klientovi, který mě již v mé nutriční poradně navštívil, rapidně rostou i mé zkušenosti v této oblasti. A je pravda, že některé případy u klientů jsou pro mě čím dál tím vyšší „level“. 

Jak kráčím svou profesní cestou nutriční terapeutky, vyskytují se čím dál tím těžší situace, jak lidi efektivně nasměrovat, aby hubli, přibírali, lépe jedli, zvládali to v kombinaci s běžným denním režimem atp. A právě i proto mám již co vyprávět, a tak jsem začala psát "Příběhy z nutriční poradny". Všechny příběhy klientů převedu do obecné roviny, změním jména a další osobní fakta, protože některá témata se u mnoho z nich opakují a tak jsem si jistá, že budou inspirativní i pro Vás.

Prvním příběhem je případ paní Beáty, která naštěstí uvědoměle nehubla jen podle čísla celkové hmotnosti na osobní váze…

„Beáta nikdy netrpěla nadváhou, vždycky měla ke své výšce optimální hmotnost, která se jí navrátila i po porodu, a kterou si léta udržovala. Jen po svém třicátém roce života, kdy se její život zrychlil díky péči o rodinu a znovuzařazení do pracovního procesu po rodičovské dovolené, se její celková tělesná hmotnost za pár měsíců pozvolna vyhoupla o pět kilogramů více. Někdo by mávl rukou, ale Beáta nechtěla nic nechat náhodě, chtěla svých 5 kilogramů navíc zredukovat a protože nikdy žádnou dietu nedržela, kdy ani hubnout nepotřebovala, a nyní nechtěla s dietami zkoušet strategii pokus – omyl, a tak se rovnou rozhodla využít moje služby.

V poradně jsme si popovídaly o tom, jak žije, jaký má denní režim, jak se stravuje, jak je na tom pohybově, zdravotně. A nejen to, díky měření tělesného složení jsem zjistily, že její přání dostat se zpět na svou hmotnost 60 kg a zhubnout tak pět kilogramů je požadavek reálný, avšak nejen to… Přístroj, který proměřuje celkové tělesné složení na bázi bioimpedance (= odpor skladby tukové a aktivní hmoty – sval, tělesná voda – proti elektrickému proudu, kdy zjistí množství tělesného tuku, svalové hmoty, vody a další parametry), vyhodnotil, že tuková tkáň Beáty je lehce nad normou, pohybuje se již v „pásmu nadváhy“, ale její aktivní hmota (svaly, voda) nejsou v dobré kondici kvůli nedostatku pohybu z důvodu sedavého zaměstnání a žádné záměrné pohybové aktivity ve volném čase. Tento stav ale není neobvyklý ani u mnoha jiných lidí. Nedostatek pohybu a nevhodné stravovací návyky způsobí nedostatek svalové základny a naopak nadbytek tuku v těle, kdy „nejhorší“ je ten v oblasti orgánů břišní dutiny (viscerální tuk = tuk v oblasti trupu, břicha).

Beátě jsem pomohla najít vhodnější formu stravování, kdy sama nastolila ve stravě pravidelnost a upravily jsme výběr potravin, rozložení i množství porcí. A hlavně, Beáta začala 3x týdně chodit se svou sedmiletou dcerou na svižné 50 minutové procházky a také se domluvila s manželem, že 2x týdně odveze dceru do školy on a ona tak bude moci chodit před prací na ranní hodinu pilatesu střídavě s hodinou jógy. Chodila i na pravidelné měsíční konzultace ke mně, kde jsme krom povídání o stravě a dalších oblastech znovu sledovaly vývoj tělesného složení nejen díky měření na přístroji, ale i díky sledování úbytku centimetrů přes tělesné obvody. Za 3 měsíce měla Beáta 61,5 kilogramů a odcházela s ještě lepším pocitem ze své postavy, než když kdysi mívala 60kg. Jak je to možné?

Protože když mívala svých 60 kilogramů, byla sice v normě s tukovou hmotou, ale měla nedostatečný „svalový“ základ. Nyní sice váží o 1,5kg na celkové hmotnosti více, než bylo její původní přání, ale její postava vypadala daleko lépe, než s obvyklými 60kg. Beátě se podařilo za tři měsíce zhubnout 5kg tuku, avšak díky pohybu a kvalitnímu složení stravy nabrala i 2 kg na aktivní hmotě (svalech a tělesné vodě). Zmenšily se také její tělesné obvody – v pase, přes břicho i boky, jen obvod přes stehno se o centimetr zvětšil a to kvůli tomu, že se jí lehce „osvalila“ stehna díky pohybu a pravidelnému cvičení. V konečném důsledku jí vlastně její „číslo na váze“ nevadilo, protože pochopila, že zhubnutá kila tuku doplnila aktivní hmotou, která zatraktivněla i její postavu, jež byla pevnější, zlepšila se celulitida, zpevnila se pokožka a dokonce se vylepšilo i její držení těla díky posílení vnitřních svalů z pilatesu a jógy, kdy tyto svaly sice nejsou vidět například jako „pekáč buchet“ na břiše, ale dělají krásnou napřímenou a štíhlou postavu.“

Uvědomění na závěr? Tak těch je několik. Například to, že nechtějte hubnout jen podle čísla celkové tělesné hmotnosti, ale vždycky chtějte vědět i z jakých struktur hubnete (nejen na kvantitu, ale i na kvalitu). Protože pokud dlouhodoběji hubnete jen aktivní hmotu, tak něco není v pořádku – buďto hubnete nevhodně (Držíte přísné diety? Málo jíte? Máte málo bílkovin ve stravě?) nebo se sice stravujete víceméně dobře, ale absence pohybu udělá své. Stejně tak sledujte i vývoj tělesných obvodů, i to je důležitý ukazatel. Když se hubne více přes boky a tolik ne přes obvod pupíku, tak i v tomto případě může být někde chyba. Lepší je, když poměrově obvod přes břicho ubývá více, než obvod přes boky. Poslední poselství je dbát nejen na vyladěný jídelníček, ale i na vhodnou pohybovou aktivitu a vyváženost aktivních a pasivních aktivit. :-)

Krásné dny přeje Bc. Martina Korejčková, DiS., nutriční terapeutka

Jídelníčky na míru, online jídelníčky a redukční kurzy

www.martinakorejckova.cz

FB: Stravování s radostí

Tel. č.: +420 721 634 113

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.