Letní olympijské hry se měly konat v Tokiu mezi 24. červencem a 9. srpnem 2020, ale místo toho se budou konat až příští rok. Jediné předchozí případy zrušení nebo posunutí olympiády byly způsobeny světovými válkámi. Teď vlastně ale taky tak trochu svádíme světovou válku. S virem.
Největší finanční ránu schytá Japonsko
Podle oficiálních údajů Japonsko na organizaci olympiády vyhradilo 1,45 trilionu jenů, což je asi 13,4 miliardy dolarů (skoro 350 miliard Kč). Z toho jen 227 milionů dolarů bylo utraceno za postavení nového olympijského stadionu v Tokiu. Podle předpokladů některých expertů by mohlo posunutí olympiády znamenat pro Japonsko snížení HDP o 1,5 procenta.
„Zrušení her by byl pro Japonskou ekonomiku vážný problém, ale jejich posunutí na příští rok by mohlo pomoci dopady zmírnit,“ řekl serveru Newsweek Michael Hewson, hlavní analytik trhu v CMC Markets.
„Ale i v případě, že budou hry posunuté na příští rok, je pravděpodobné, že tu bude ekonomický dopad, který bude způsobený menším počtem návštěvníků, za který bude moc globální nezaměstnanost pramenící ze současné krize. Lidé se také možná budou ostýchat cestovat vzhledem k obavám z blízkosti Číny a přetrvávání následků viru.“
Vzhledem k tomu, že se někteří odborníci domnívají, že koronavirus by s námi mohl být ještě dobré dva roky, není úplně jistá ani varianta Letních olympijských her 2021.
Co se týká turismu, ten bude v příštích měsících téměř neexistující ve většině světa, takže v tom Japonsko rozhodně není samo. Příliv turistů do Japonska se v únoru v porovnání s předchozím měsícem a se stejným obdobím v loňském roce snížil o 60 %.
Mezinárodní olympijský výbor přijde o spoustu peněz
Problém bude mít také samotný Mezinárodní olympijský výbor (MOV), jehož příjmy silně závisí na televizním vysílání. Přibližně 73 % z jeho příjmů pochází právě od televizních stanic, které olympiádu vysílají. Podobný problém pak budou mít jednotlivé televizní stanice, které přijdou o obrovskou sledovanost a můžou kvůli tomu ztratit příjem v řádech milionů dolarů.
Je ale vhodné dodat, že MOV je pro případ nečekaných událostí pojištěn do výše 2 miliard, takže by neměl mít s přežitím problém.
Vezměme si třeba takovou NBC. Ta zaplatila MOV za práva na vysílání několika příštích olympiád peníze v řádu miliard dolarů a a její předseda přiznal, že to bude firmu stát mnoho milionů dolarů na ušlém zisku za reklamu. Napířklad u Olympijských her v Riu před čtyřmi lety prodala reklamu zhruba za čtvrt miliardy dolarů.
A co to bude znamenat pro sportovce?
Ve sportovních kalendářích přesunutí olympiády zajisté způsobí chaos. Pokud by se hry přesunuly na červenec a srpen 2021, budou se krýt mimo jiné se s mistrovstvím světa v atletice a mistrovstvím světa v plavání.
Na LOH 2021 se už kvalifikovalo přes 6 tisíc sportovců z celého světa. Pro mnoho z nich je o devastující zprávy. Musíme si totiž uvědomit, že vrcholoví sportovci kolem olympijských her běžně staví celý svůj život. Další životní události jako titul z vysoké nebo plození dětí hrám často ustupuje. Před olympiádou se na výkon připravují ne měsíce, ale roky.
Teď mohou své pečlivě zosnované dlouhodobé plány vzít a vyhodit do koše a připravovat se další rok, aby touto dobou v létě byli opět ve špičkové kondici.
Jediné, co nám i jim zbývá, je doufat, že tou dobou už bude pandemie COVID-19 za námi a že se olympiáda vrátí ve vší své kráse.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#LOH #olympijskehry #olympiada #penize #finance #krize #investice #ztrata #neuspech #nbc #byznys #cestovniruch