Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 20 842.

Zaregistrovat se

27.03.2020 5 minut čtení

3 způsoby, jak může nositelná elektronika zlepšit vaši kondici, zdraví, ale i produktivitu

Technologie se vyvíjejí každý den a již dávno pronikla do našich životů. Podnikatelům technologie poskytla bránu k novým příležitostem a metodám rozvoje podnikání a úplně všem poskytuje možnost být více produktivní, v kondici a zdravý.

Informační technologie dokáže takřka zázraky. Shromažďuje informace z celého světa a umí je poskytnout jakémukoli uživateli v rekordním čase. Moderní technologie pronikly do oblastí médií, reklamy i marketingu, ale stále existuje jedna, poněkud přehlížená oblast, a tou je řízení osobního zdraví a kondice.

Zařízení sloužící ke kontrole tělesných pochodů nebo dokonce ke zlepšení zdraví je dnes už mnoho. Koneckonců zařízení jako krokoměry a monitory srdeční frekvence jsou s námi již celá desetiletí. Co tedy odlišuje recentní moderní technologie od těch předešlých?

Především jde o jejich velikost. V dnešní době platí „čím menší, tím lepší“, proto můžeme narazit na výkonná zařízení v podobě malých krabiček, které jsou jednoduše přenosné. Dále uživatele láká jejich úroveň sofistikovanosti, intuitivní ovládání a spolehlivost sledovaných metrik, kterou zajišťují licencované společnosti jako FitBit, Garmin, BioStrap, Whoop a další.

Zde jsou tři hlavní důvody, proč by podnikatelé, jako skupina lidí ohrožená stresem a dalšími dopady na zdraví, měla vlastnit některý z těch malých, přenosných elektronických zařízení. Jejich benefity ale pochopitelně může využít úplně každý.

1) Spolehlivost a přesnost

Sdílíte kancelář s kolegou, kterého jste již slyšeli říkat věty typu: „Od zítřka držím dietu,“ nebo: „Každý den chci ujít 15 000 kroků,“ popřípadě: „Plánuji jíst jen 2 000 kalorií denně a k tomu eliminovat sladké nápoje“? Tato vznešená předsevzetí ale většinou vezmou rychle za své kvůli každodennímu shonu a neodkladným povinnostem s řízením podniku nebo kvůli jiným osobním či rodinným povinnostem.

Doporučte svému kolegovi pořídit si malý, přenosný přístroj, který za něj převezme zodpovědnost a spolehlivě změří všechny jeho tělesné stavy. Navíc může fungovat jako špičkový krokoměr, jenž nelze tak snadno obalamutit. Pokud si slibujete každodenní dávku 10 tisíc kroků, ale data na displeji ukazují pouze 5 tisíc, nemůžete se schovávat za výmluvy, jako například nevědomost.

2) Posun od reaktivního myšlení k proaktivnímu

Znáte ty velké konglomeráty, které řídí obrovské podnikatelské bloky v zemi a nikdy se nezastaví? Jejich vedení má jedno společné - plošné pasivní myšlení. Zejména v USA se takovéto společnosti nacházejí, a i díky tomu se Amerika řadí mezi státy se systémem zdravotnictví až na nelichotivé 35. místo. Proč?

Hlavním důvodem bylo vybudování systému s důrazem na reaktivitu namísto proaktivity. Země v horní části žebříčku se zaměřují na preventivní péči a okamžitou akci, zatímco USA mají tendenci jednat, až když se projeví nemoc.

Mnozí podnikatelé, ale i ostatní lidé se chovají úplně stejně. Po celý rok nehledí na své zdraví, permanentně se vystavují stresu, nezdravě jedí a málo spí. A na konci roku přicházejí naprosto vyčerpaní k lékaři a čekají zázrak. Přitom si stačí pořídit malé přenosné zařízení, které „za ně bude odvádět veškerou práci“. Změří všechny měřitelné hodnoty a podá přesné informace o jejich zdravotním stavu.

3) Poskytnutí naprosto přesných dat k dalšímu využití

V odvětví byznysu se klíčové metriky a parametry charakterizující prosperitu firmy čas od času mění. V oblasti zdraví jsou esenciální faktory stále stejné. Není proto nic jednoduššího, než si na vašem malém kousku přenosné elektroniky určit onen klíčový parametr, na který se následující měsíce budete soustředit. A co z toho?

Výsledkem bude série přesných měření, která mohou v budoucnu posloužit nejen vám, ale také vašemu ošetřujícímu lékaři, osobnímu trenérovi nebo nutričnímu terapeutovi. Mnoho lidí odmítá přenosná zařízení, protože se obává ohromnosti dat a problémů s interpretací. Nemusíte se strachovat. Stačí si na samotném počátku odpovědět na několik zásadních otázek, jako:

  • Potýkám se momentálně s nějakým zdravotním problémem?
  • Pochopím základních technologii?
  • Nakolik potřebuji, aby byl přístroj snadno nositelný a minimalistický?
  • Zapadne snadno do mého každodenního života nebo bude spíše přítěží?
  • Jaké jsou mé cíle a co chci sledovat?

Již v roce 2017 vědci vyvinuli zázračnou pilulku se senzorem, který dokáže monitorovat množství žaludečních šťáv pacienta, z něhož se dají vypozorovat mimo jiné uživatelovy stravovací návyky a také to, jaké bere léky a v jakém množství. Teprve po spolknutí této pilule se u pacienta projevila snaha trochu změnit svůj životní styl a více přemýšlet o svém zdraví.

Pokud si upřímně odpovíte na výše zmíněné otázky, jistě pro sebe naleznete jednoduché zařízení, které vám nebude překážet, ale naopak vám dopomůže k větší péči o vlastní zdraví, a to bez nutnosti polykat experimentální pilulky.

Já osobně mám chytré hodinky a nemohu si je vynachválit. Nosím je 24 hodin denně kvůli výzkumu, kterého se účastním (dopad pohybové aktivity ve znečištěném odvzduší na psychickou pohodu a kvalitu života), ale vůbec mi nevadí ani nepřekážejí. O výzkumu a osobních zkušenostech se smartwatch ale třeba někdy později, protože to by nejspíše vystačilo na několik takových článků.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #mozek #zdravi #uspech #elektronika #vyzkum #zarizeni #wearables #hodinky

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Doporučené příspěvky
6 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
8 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
5 minut