27.03.2020 5 minut čtení

Jak mluvit o COVID-19 s rodiči nebo prarodiči, kteří ho stále neberou vážně?

Jsou nejohroženější skupinou, ale zároveň jsou často těmi, kteří to neberou vážně. Možná si myslí, že za svůj život mají dost zkušeností nebo jim je už všechno jedno. Jak s takovým člověkem mluvit o koronaviru, aby vás poslouchal?

Ačkoli koronavirus dokáže potrápit i mladého a zdravého člověka (v Británii se dokonce objevil případ úmrtí zdravé dívky, které bylo 21 let), stále platí, že nejohroženější skupinou jsou staří a nemocní lidé. V případě nákazy je u nich největší riziko smrti.

Pokud patříte do generace mileniálů nebo do generace X, pak budete mít pravděpodobně rodiče v generaci baby boomers, kterým je 50 a více let. A ti už jsou bohužel blízko té rizikové kategorii. Pro vás, jako pro dospělé děti, je to těžké období. Staráte se o vlastní děti, možná nyní pracujete z domova a ještě byste měli dohlížet na rodiče.

Proč by mělo být vhodné na ně dohlížet? Pár příkladů napoví… „Mojí mámě tento týden bylo 61 let. Nečekala jsem to, ale najednou se mi svěřila, že se cítí zranitelná, protože už patří do ‚starého železa‘,“ svěřila se jedna žena. Další říká, že její matka je v 73 letech ve své nejlepší formě. Hraje tenis a účastní se běžeckých závodů, takže se ničeho nebojí.

Ještě jiná žena má zase obavy kvůli tomu, že se její matka stále setkává se svou vnučkou, která studuje vysokou školu a potkává tak mnoho lidí. „Matce je 80 let a je úplně klidná. Já se ale bojím, že se nakazí,“ říká.

Rizikovost onemocnění ale nemusí být jen ve věku. Záleží i na životním stylu. Například zmíněná žena, jež v 70 letech běhá a hraje tenis, bude mít mnohem menší pravděpodobnost, že onemocní než kuřák, který je třeba i o něco mladší. A v případě nákazy bude s největší pravděpodobností průběh mírnější a snesitelnější.

Důvodem, proč je věk udávaný jako rizikový faktor, jsou přirozené změny, ke kterým v průběhu času dochází v imunitním systému. Ředitelka Centra stárnutí, zdraví a humanitních věd Univerzity George Washingtona Melissa Batchelor vysvětluje, že čím je člověk starší, tím má imunitní systém menší schopnost reagovat. A obecně platí, že čím je člověk starší, tím více zdravotních problémů má, což také dále zvyšuje riziko.

Jak mluvit se starším člověkem, kterého milujete, ale je možná trochu tvrdohlavý? Právě oni při pandemii potřebují být v obraze a využívat všechna preventivní opatření, aby se nenakazili.

Najděte důvěryhodné posly

Neberte to příliš osobně, ale rodiče pravděpodobně neberou vaše obavy vážně jednoduše proto, že jste jejich děti. Mají zkrátka pocit, že se o sebe ještě dokážou postarat sami a vás většinou stále vnímají jako malé děti, které by sami měli ještě chránit.

Větší váhu zanechají informace z jiných zdrojů. Od jejich přátel, lidí ve skupině, kam chodí nebo ze zpravodajských kanálů, které sledují. Hlavní lékař Univerzity v Pittsburghu David Nace radí, abyste zjistili, kde získávají informace a koho považují za své důvěryhodné posly. Ti totiž mají v předávání zpráv v oblasti veřejného zdraví velký význam.

Pokud nepoužívají informace z webu Ministerstva zdravotnictví České republiky nebo od Světové zdravotnické organizace, nabídněte jim, že se na ně společně podíváte a získáte tak přesné, spolehlivé a aktuální informace. Předseda Výboru americké psychiatrické asociace Joshua Morganstein říká, že by to mohlo pomoci napravit dezinformace, na základě kterých možná udělali nesprávná rozhodnutí.

Ptejte se

Jestliže chcete zjistit, jak vaši rodiče pandemii vnímají, měli byste začít s několika otázkami a ne hned vysypat z rukávu několik faktů a statistik. Můžete vyzkoušet otázku: „Co už jste o koronaviru slyšeli?“ nebo: „Připravovali jste se nějak?“ Pokud by se zdálo, že závažnost pandemie podceňují, můžete říci: „Chcete vědět, čeho se bojím já?“ Pokud budou alespoň trochu ochotní se s vámi bavit, odpoví pozitivně a tím vás sami zatáhnout do konverzace.

Možná jim díky tomu budete moci říct, jak jste se připravili vy. Zmínit můžete větší nákup potravin, zrušení nějakých plánů a zajištění léků nejméně na 30 dnů, a to i těch výjimečně používaných. Díky tomu jim sdělíte své obavy, ale nebudete je nutit, aby cokoli udělali. Pak jim nezapomeňte nabídnout, že jim s čímkoli rádi pomůžete.

Netlačte na ně

Navzdory naléhavosti, kterou vy jistě ctíte, je důležité, abyste se vyhnuli tlaku na členy rodiny. „Většinou je to kontraproduktivní, protože to vede k silnější obraně svého názoru,“ říká Morganstein. Pokud ani přes všechny snahy někteří rodinní příslušníci nechtějí udělat změny, měli byste respektovat jejich rozhodnutí. Necháte tím prostor pro další budoucí rozhovory, které mohou přijít, když se situace změní.

Některým výrazně starším lidem může být těžké pomoci, protože mají pocit, že je jim všechno jedno a mohou už klidně zemřít. Navíc jim nikdo přeci nebude říkat, kdy mají chodit nakupovat. Takovým lidem můžete připomenout, že tu stále jsou lidé, kterým na nich záleží. Když naznačíte, že by se preventivními opatřeními nemuseli řídit kvůli sobě, ale kvůli druhým, kteří je mají rádi, je větší pravděpodobnost, že to zabere.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#aktuality #rodina #rodice #prarodice #koronavirus #covid19 #vztahy

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
7 minut
5 minut
14 minut
4 minuty
8 minut
7 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
9 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
7 minut
5 minut
14 minut
4 minuty
8 minut
7 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
9 minut