Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 12 366.

Zaregistrovat se

Sůl nad zlato? 🤔 Nebo to je RADA nad zlato? 😍 Stručné shrnutí budoucího vývoje úrokových sazeb u hypoték! 👏

Vyrojilo se plno informací a úvah o tom, kam se mohou posunout úrokové sazby u hypoték do konce roku. Neshodne se na tom ani odborná veřejnost a proto vnímám tyto chytré rady za osobní názor, spekulaci a snahu získat si pozornost na svou stranu!

☝️Nebyl bych to však já, pokud bych se k tomu také nevyjádřil. V hypotékách se pohybuji už více než 9 let a proto si troufnu svůj názor napsat veřejně.

Shrňme si nejprve aktuální situaci a fakta:

➡️ nemovitosti jsou dle ČNB předražené cca o 15 % - 20 %

➡️ úrokové sazby u hypoték se drží okolo 2,3 %

➡️ ČNB snížila základní úrokovou sazbu na 1,75 %

➡️ dají se očekávat dlouhodobě levné zdroje pro banky, ale nejsem si jistý, zda tuzemské banky ty levné zdroje už dávno nemají, proč by nakupovali zde od ČNB za 2,25 % (teď za 1,75 %), když mohou nakupovat v Evropě daleko výhodněji

➡️ pumpování peněz do ekonomiky bude zvyšovat inflaci, která už teď leze ke 4 % a je tedy mimo inflační cíl ČNB

➡️ tisk peněz podpoří podnikání, zaměstnanost a výrobu. Naopak roztočí inflaci. Jedním z kroků může pro snižování inflace může být zvyšování sazeb

➡️ banky mají aktuálně starosti s odkladem splátek, bankéři jsou přehlceni prací

➡️ dá se očekávat zvýšené riziko nesplácení spotřebitelských úvěrů (včetně hypoték) a s tím souvisí vyšší marže na straně banky (jako ochrana)

➡️ ekonomové Štěpán Křeček a Lukáš Kovanda se v článku na serveru Novinky.cz rozpovídali o tom, že se koncem roku můžeme dočkat nejnižších úrokových sazeb v historii v ČR. Zatím nejnižší sazby byly v roce 2016 a to 1,77%.

A jak to může tedy do budoucna vypadat?

✅ Osobně neočekávám, že bychom se na podobné číslo (1,77 %) mohli dostat a můj osobní odhad je úroková sazba někde kolem 2%.

🙏 Samozřejmě bych byl velmi rád, pokud by to bylo méně. To by pravděpodobně vedlo k vyšší poptávce o hypotéky a více práce a peněz pro mě jako hypotečního specialistu.

❗️ČNB teď není ve vůbec dobré situaci. Nemovitosti jsou předražené, inflace je vysoká, ekonomika potřebuje saturovat, takže ČNB bude pravděpodobně nakupovat české státní dluhopisy aby dodala do oběhu peníze. Koruna významně oslabila a proto podle mě jakékoliv věštění budoucích úrokových sazeb je spíše marketingem a snahou být v médiích vidět, než reálnou prognózou, kterou se můžou lidé s klidem řídit.

Realitní a hypoteční trh:

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostly vysokým tempem. Dá se očekávat minimálně jejich stagnace, velmi pravděpodobně však mohou jít ceny nemovitostí i dolů, a to vzhledem k tomu, že pandemie zanechá v ČR pravděpodobně větší ekonomické škody, než pád banky Lehman Brothers.

Díky zvyšující se nezaměstnanosti a obavám o budoucnost se dá také očekávat pokles poptávky po vlastním bydlení, což automaticky povede k poklesu zájmu o hypotéky. 

Nemám křišťálovou kouli a nevím, jak se situace bude v následujících týdnech a měsících vyvíjet. Byl bych moc rád, kdybych se mýlil a dopad této situace byl daleko menší, než sám očekávám. Neslibuji Vám ani nižší ceny nemovitostí, ani nižší úrokové sazby, byť se to dá očekávat.

🆘 Určitě bude docházet k situacím, kdy lidé nebudou schopni dostát svým závazkům a hypotéku splácet, bude tedy docházet k prodejům těchto nemovitostí, pravděpodobně za dobré ceny (motivovaný prodávající, který potřebuje peníze co nejdříve).

✅ Podle mě by tedy mohli být letos úrokové sazby u hypoték někde kolem 2%, ale upřímně, nevsadil bych si na to! Proto doporučuji jednu věc:

⚠️ Pokud vás čeká letos refinancování vašeho úvěru, či koupě nemovitosti a nebo výstavba nemovitosti, doporučuji se raději ozvat nějakému odborníkovi a celou situaci s ním prodiskutovat, než se snažit vymyslet řešení ze všech těch rádoby chytrých článků, včetně toho mého 😅

💎 Každá hypotéka je specifická, každý klient má jiný životní příběh, jinou životní, finanční a pracovní situaci a proto je potřeba k tomu přistupovat individuálně a ne na základě nějaké prognózy, za kterou se vám stejně nikdo nezaručí!

🧠 Takže je potřeba zapojit mozky, selský rozum

Tomáš Rusňák, EFA - hypoteční specialista

721 329 442

tomas.rusnak@taurum.cz

 

#covidsucks #covid19 #koronavirus #hypotecast #penize #uver #bydleni #financnigramotnost #hypoteka #hypoteky #vzdelavani #podnikani

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • ČNB snížila sazbu na 1% včera. Trefování se sazby mi přijde trochu jako věštění z křišťálové koule upřímě. Z mých informací, aktuálně, žádná banka nepřistupuje ke snižování sazeb a když se podíváme do historie před 11 lety, ČNB pro umírnění krize také snižovala sazbu, hypotéky se naopak se svou sazbou zvedaly. V období recese to tak bývá. Netroufnu si tvrdit, kam se trh pohne, ale na nějaké sazbě 1,77% si dle mého názoru můžeme aktuálně jen dzát.

  2
  • Adame, přesně jak píši v článku, myslím, že se na historická minima nedostaneme, ale stejně bych si na své tvrzení nevsadil. Čas nám ukáže, kam se sazby posunou.

   2
 • Skvělé shrnutí, díky!

  3

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 366.

Zaregistrovat se