Warengo Digest #kryptomeny #blockchain #leadershipvkrizi #skolenimzkrize

Just don't do it! Světoznámá loga v karanténě: slovinský umělec jim vdechl aktuální kontext

O tom, že pivo Corona teď nehlásí zrovna rekordní zisky, jsem už psal, napovídá tomu i dnešní úvodní logo od grafika Jure Tovrjlana, který stejným způsobem zpracoval ta nejznámější loga na světě. A své k tomu řekli i marketéři z McDonald's.

K situaci, která zanechala lidstvo izolované, psychologicky nahlodané a desocializované, se lidé staví různě. Někteří panikaří a vykupují sklady toaletního papíru, jiní využili příležitost ke sebevzdělávání a dlouho opomíjeným nespolečenským aktivitám. 

Někteří se ale i v těžkých chvílích snaží lidi bavit, vykouzlit jim úsměv na rtech a přinést do ponuré, monotónní atmosféry našich soukromých domácích vězení trochu humoru. Kreativní ředitel a designer ze Slovinska Jure Tovrljan mezi tyto vzácné jednotlivce rozhodně patří. Využil nevídané globální karantény a zakomponoval její motiv do některých z proslulých log a vizuálů světových značek. 

Tovrljan se ke svému počinu vyjádřil pro server FastsCompany a vysvětlil své počínání: 

„Asi týden zpátky jsem si prohlížel logo Starbucks a přemýšlel, jak by asi ona mořská pana vypadala s rouškou. V té době již byla panika kolem koronaviru a s ní spojená bezpečnostní omezení citelně přítomna na všech sociálních sítí a internetu vůbec. Ze všech stran se valila kvanta laciných memes, která se snažila uvolnit společenský stres.

Tehdy jsem se rozhodl zapojit se svou verzí loga Starbucks, která měla velký úspěch. V hlavě se mi mezitím zrodil nápad na celou tématickou sérii vizuálů.“

Tovrljan navrhl dohromady 12 log známých značek, včetně Mastercard, NBA nebo třeba Nike: „Snažil jsem se v každém logu najít nějakou hříčku nebo způsob, jakým reflektovat současnou depresivní situaci. Nastínit, jak zásadně nás sociální izolace společensky ovlivňuje,“ dodává slovinský grafik. 

 

Tenhle obrázek to celé odstartoval, asi netřeba vysvětlovat, že roušky (ústenky) se staly jakýmsi globálním symbolem pandemie a hlavním znakem, který nás všechny spojuje. Stejně tak jako logo Starbucks, nejrozšířenějšího řetězce kaváren na světě. 

 

Obrázek ležícího hráče NBA jasně komunikuje smutnou realitu. Prvním odvětvím, které v rámci bezpečnostní hrozby šlo stranou, byl sport. Ukazuje se, že Tovrljan je vizionář, teprve nedávno totiž prolétla světem zpráva, že znudění fotbalisté a další sportovci přesunuli svou sportovní vášeň na internet a hrají třeba Fifu v níž vyzývají počítačové hráče k zápasům. 

 

Smutnou ač očekávanou zprávou tohoto týdne se stalo odložení Olympijských her na příští rok. Japnosko, které do poslední chvíle tvrdilo, že OH proběhne ve standardním termínu, se dohodlo s Mezinárodním olympijským výborem poté, kdy několik států vyjádřilo nesouhlas s letošním konáním. Například Kanada ohlásila jako první, že letos se její sportovní tým her účastnit nebude

 

Ikonické logo Nike zůstalo nezměněno, umělec si v tomhle případě pohrál se slovy a vyzval jimi občany ke společenské zodpovědnosti: „Cokoliv to mělo být, prostě to nedělejte, nestojí to za to.“

 

Nucený home office a přesun společnosti do domácí karantény je často diskutovaným tématem posledních dní. Proslulé logo LinkedInu přímo svádělo k jazykové hříčce, která na situaci upozorňuje, jsme doslova: „ZamčeNi.“

 

Tohle logo tak nějak shrnuje celkovou atmosféru probíhajícího roku. Hned na jeho počátku jsme smutně přihlíželi hořící Austrálii a Sibiři, svět se obával bublajícího válečného konfliktu mezi Íránem a USA.

A když to vypadalo, že jsme snad z nejhoršího venku. Začala Čína mluvit o jakémsi nekontrolovaném viru, který se šíří napříč městem s 11 miliony obyvatel. Nezbývá, než se modlit, že tenhle rok již horší nebude. Zbylou grafiku z Tovrljanovy dílny naleznete zde.

Slovinský umělec ale není jediným, kdo ze situace vycítil potenciální inspiraci pro vlastní kreativitu. Například jedna poměrně známá síť fastfoodu ze Spojených států reagovala na sociální izolaci po svém, více asi obrázek komentovat nemusím. 

 

Důležité je, že lidem i v současné situaci nechybí humor, jak zpívá Svěrák s Uhlířem: „Hlavně nesmí býti smutno,“ jak jste jistě ve středu po poledni zaznamenali z většiny rádií a dokonce i venkovských rozhlasů. 

Tovrljan sám tvrdí, že takový úspěch své práce nečekal a celý nápad byl jen chvilkovým rozmarem. Teď ho však oslovují světové firmy, které chtějí, aby podobným způsobem pozměnil i jejich logo. Marketingoví poradci umí zjevně vytěžit maximum z jakékoli situace

Snad nám tenhle přístup vydrží. Neklesejme na mysli. Izolace pomine, karanténa jednou pomine. A budeme se zase moci vidět s přáteli a známými, zajít si do hospody na pivo, zahrát si fotbal nebo jen vyrazit do baru. Teď si vice než kdy jindy uvědomujeme, že některé věci si za peníze nekoupíme, na všechno ostatní...

 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#marketing #loga #design #karantena #izolace #socializace #COVID19 #koronavirus #Tovrljan #MasterCard #Coronabeer #NBA #Olympic #Mcdonalds #GoodYear #Nike #LinkedIn #Starbucks 

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • smile

  1
 • Já jsem upřímně zaznamenala změnu loga jen u McDonald's.
  Ale musím uznat, že Jure je kreativec každým coulem! grin

  1
 • I slovinští umělci teď očividně nevědí, co s časem. smile

  1
  • smile Můžeme jen čekat, co přijde příště, zatím z toho vzešla jen výzva se starými fotkami...

   0