4 minuty čtení

Lék na koronavirus? Do jeho hledání se mohou zapojit i hráči PC her

Pokud jste třeba vlivem pandemie přišli o zaměstnání a momentálně přemýšlíte, do čeho investovat čas – proč nezkusit třeba online hru? Ovšem ne tak ledajakou, touhle hrou totiž můžete pomoci vyřešit pandemii koronaviru! Že nechápete? Pochopíte.

Jak jistě víte, po celém světě neúnavně pracují desítky týmů vědeckých kapacit, které se dnem i nocí snaží vyvinout vakcínu proti viru, jenž v tuto chvíli doslova zadupává lidskou civilizaci ke dnu. Co jste asi nevěděli, je to, že s tím můžete pomoci i vy... chápu, málokdo z nás má medicínské nebo biochemické vzdělání, ale co nám všem jde dobře, jsou hry. A jistá univerzita upgradovala známé: škola hrou“ na „výzkum hrou“.

Onlinová hra Foldit vyzývá kohokoli z celého světa, aby vytvářel náhodné kombinace bílkovin, tak aby byly stabilní. V čem je pointa? Skládání bílkovin umožňuje vědcům navrhovat nové typy proteinů. V případě pandemie koronaviru navrhuji hráči Foldit mimoděk vlastně i potenciální léky, které by ji mohly porazit

„SARS-CoV-2 má totiž bílkovinový „hrot“, pomocí kterého rozpoznává lidské buňky,“ vysvětluje Brian Koepnick, biochemik a výzkumník na University of Washington's Institute for Protein Design. Ten využívá onlinového programu k výzkumu bílkovin už šest let. 

„Hráči Foldit vytváří bílkovinné léky, které by se vázaly na „hroty“ viru a blokovaly tak jeho rozpoznávací schopnosti, čímž by potenciálně zamezily rozrůstající se infekci a další replikaci viru v těle hostitele.“

V době prvního spuštění projektu (v roce 2008) byl Foldit jen experimentálním projektem z dílny univerzity. Nyní bojuje proti celosvětové hrozbě. Hráči sami, nebo v týmu v podstatě řeší puzzle, ze kterých vznikají nové bílkovinné struktury, jichž mohou vědci následně využít v laboratořích ke svým testům

„Ve hře můžete vylepšovat tvar bílkoviny za účelem nasbírání vyššího skóre. Tohle skóre je ve skutečnosti sofistikovaná kalkulace potenciální energie vašeho výtvoru,“ říká Koepnick: „Stejného skóre využívají i výzkumníci při své práci.“

„Puzzle“ jsou nastaveny tak, aby ty s nejvyšším skóre měly potenciálně největší šanci na „oslepení“ viru. Takže bílkoviny s nejvyšším skóre jsou dále zkoumány a využívány v reálných pokusech. 

Od vzniku programu si na něm založilo účet a hrálo přes půl milionu lidí, 2 500 jich zatím pracovalo na „projektu koronavirus“.

Kreativitě se ve hře meze nekladou, cílem je nasbírat skóre, které má reálnou oporu ve vědě.

Seth Cooper, hlavní herní designér a profesor na Northeastern's Khoury College of Computer Science, říká, že Foldit byl vytvořen ve chvíli, kdy si designérský tým uvědomil, že skupina lidí, která využívá komplexní logické schopnosti, dojde lepšímu výsledku než počítač, který využívá jen náhodné seskupení. Zároveň vnímali projekt jako možnost, jak lidem přiblížit funkci bílkovin skrze 3D modely, se kterými sami pracují.

Ačkoli puzzle původně nebyly zamýšleny jako řešení světové hrozby, jaké teď čelíme, ukázaly se být skvělým a efektivním prostředkem, jak navýšit rychlost výzkumu z pohodlí domova. 

Myslím, že je to vzrušující, když mohou lidé potenciálně pomoci s něčím takto zásadním... předčilo to všechna naše očekávání, které jsme měli, když jsme s projektem začínali.“

V minulosti již puzzle Foldit pomohly třeba k úspěšné syntetizaci bílkovinných struktur použitých proti Mason-Pfizer opičímu viru v roce 2011. Někteří z hráčů, kteří dosáhli skvělých výsledků, přitom vůbec neměli vystudovanou biochemii. V tom spočívá krása této hry - že je dostupná i laikům, kteří si rádi hrají (a skrze hru se o biochemii hodně naučí). 

Podle Coopera je takový crowdsourcový projekt skvělým způsobem, jak „zúročit počítačové hry k prospěšnému účelu. 

„Lidé, kteří hrají počítačové hry, řeší problémy tak jako tak, proč tedy nevyužít jejich mozkovou kapacitu k řešení reálných problémů?“

Uzavírá Cooper svou tezi. 

Tak co, nechali jste se zlákat? Třeba bude jednou vaše jméno stát u Nobelovy ceny za chemii, a když už nic jiného, kdo si hraje... https://fold.it/ 

#chemie #biochemie #veda #vyzkum #medicína #koronavirus #pandemie #COVID19 #hry #onlinehry #crowdousrcing #internet #projekt #Cooper #foldit