3 minuty čtení

Spolu s koronavirem se po světě šíří i další nákaza – epidemie rasismu motivovaného COVID-19

To, co teď potřebujeme ze všeho nejméně, je rozdělovat společnost. A když si od ženy vietnamského původu odsedávají lidé v autobuse, značí to, že je s námi Čechy něco v nepořádku. Není to ale jen lokální problém, rasismus teď bují po celém světě.

Mezi oběti vlny rasismu, kterou zvedlo šíření viru COVID-19, patří například Singapurský student a kurátor umění vietnamského původu. Ano, útočníci si ani nelámou hlavu s tím, jestli lidi, které napadají, jsou z Číny nebo z jiného asijského státu. Incidentů spojených s koronavirem, kterým se už nakazilo přes sto 125 tisíc lidí, po celém světě každým dnem přibývá.

Johnatan Mok, student ze Singapuru, kterému je 23 let, na sociálních sítích detailně popsal rasově motivovaný útok, který prožil. Údajně se vše přihodilo 24. února, když procházel Oxford Street v Londýně. Skupina čtyř mladíků mu řekla „nechceme váš koronavirus v naší zemi“, načež ho zbili a zkopali. 

Mok řekl BBC, že možná bude potřebovat operaci kvůli zlomené kosti pod pravým okem. Podle fotek, které sdílel na Facebook a které pohnuly světem, nebude jeho rekonvalescence zrovna krátká. K příspěvku připojil slova

 „Rasismus není hloupost – rasismus je nenávist. Rasisté si neustále hledají výmluvy, aby mohli prezentovat svou nenávist – a na současném pozadí koronaviru si jednu našli.“

6. března zatkla londýnská policie 2 ze čtyřech útočníků a apeluje na veřejnost, aby poskytla všechny informace, které by mohly vést k dopadení zbylých dvou útočníků.

Koronavirus jako výmluva pro útoky

Časopisu TIME řekl Miri Song, profesor sociologie na University of Kent toto:

„Kdykoliv dojde k nějakému závažnému incidentu, který má globální nebo regionální dopady, jakmile se to dá spojit s nějakou jinou rasou, tak je zejména v převážně bílých, ale multi-etnických společenstvích, jako je třeba Anglie nebo USA, pro lidi velmi snadné použít to jako výmluvu a začít dělat z lidí obětní beránky.

Příkladem toho je například atentát z 11. září 2001, po kterém se rapidně zvýšil počet rasově motivovaných útoků na lidi ze Středního východu, Araby a muslimy. Výzkumy naznačují, že počty xenofobních útoků se v Británii také rapidně zvýšily po referendu o brexitu. 

Od chvíle, kdy propukla nákaza koronaviru, kterou včera WHO označila za pandemii, bylo na sociálních sítích zdokumentováno už několik podobných případů rasismu a xenofobie. 

Přešlapů se dopouštějí i politici

Zatímco někteří politici jako například Michelle Bachelet, ochránkyně lidských práv OSN, která vyzvala členské státy, aby s diskriminací spojenou s virem bojovali, se staví k situaci čelem, jiní se naopak dopouští přešlapů.

Poslední taková kauza probíhá mezi Čínou a Amerikou. Navzdory tomu, že WHO dala oficiální název novému typu koronaviru COVID-19, jistí američtí politici se rozhodli její stanovisko nerespektovat a koronavirus nazývají nákazu čínským, wuhanským nebo asijským virem. To podle oficiální reakce Číny zbytečně stigmatizuje Čínu a Wuhan.

Každopádně je to hloupé a zbytečné a z úst představitelů vlád, parlamentů a států by to rozhodně zaznívat nemělo. Nevím jak vy, ale já v této chvíli soucítím se všemi Asiaty a s Číňany především. Nejen, že se musí bát o svou vlast a případně i o své blízké, ale bohužel kvůli rasově motivovaným útokům často i o sebe. Tak je místo nenávisti a strachu raději podpořme.

#covid19 #koronavirus #zdravi #aktuality #rasismus #xenofobie #sociologie

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.