Aktuálně mu je 38 let, ale v důchodu je už skoro 4 roky. Měl práci ve vývoji softwaru, kde si vydělával dost peněz, ale v roce 2016 práci opustil a ve svých 35 letech udělal velkou životní změnu. Vstoupil do předčasného důchodu. Jeho manželce Courtney bylo v té době 31 a také pracovala. O rok později se k němu ale přidala a i ona vstoupila do předčasného důchodu.
Dnes ale nebudete rozebírat jejich příběh, ale spíše se zaměříme na 7 věcí, na kterých Steve hodně ušetřil a každému doporučuje udělat to stejně. Říká totiž, že snížení výdajů bylo jedním z hlavních kroků, díky kterým do předčasného důchodu mohli vstoupit.
Vzhledem k tomu, že je Steve Američan, jsou i jeho rady určené především Američanům, ale jistě z nich mnoho cenného poučení dokážeme vytěžit i my. Na úvod jedna statistika z USA. Celých 78 procent Američanů pracujících na plný úvazek žije od výplaty k výplatě. Na tom by nebylo nic překvapivého, protože u nás to bude podobné, ale zarážející na tom je porovnání s jinou zprávou, která uvádí, že náklady za nezbytné věci jsou pro průměrného dospělého v USA necelých 1500 dolarů za měsíc.
Z výše uvedeného odstavce je vidět, že snížení nákladů je možné prakticky za jakýchkoli okolností. Ať jste na tom jakkoli, vždy můžete ještě něco ušetřit. A proto také Steve dává následující rady, za co doporučuje neutrácet.
1) Jídlo v restauraci
Sice je hezké jít do restaurace a nechat se obsloužit, ale zároveň to také není úplně levná záležitost. Steve sečetl jejich náklady na jídlo a dostal částku 9 tisíc dolarů za rok. Zhruba čtvrtina byla za nápoje, čtvrtina za doručení nákupů, čtvrtina za jídlo v restauraci a čtvrtina za nákupy jídla.
Jakmile si začali připravovat vlastní jídlo, ušetřili podstatnou část z té sumy. Neznamená to, že si nikam nezajdou, ale říká, že se například naučili pít vodu s citrónem, která je zdarma (anebo je levná) a tím hodně ušetří. Také si v restauraci už nedávají předkrm a dezert. Doma neustále mají zmrzlinu pro případy, že po jídle dostanou na něco chuť. A pochopitelně nevyhazují zbytky jídla, ale snaží se je zužitkovat další den.
Nedovolím si porovnávat podmínky v USA a u nás, ale s jednoduchým výpočtem se při částce 150 korun za jídlo dostaneme na 36 tisíc korun za rok, a to počítáme jen pracovní dny a velmi levné jídlo pro jednu osobu. Jestliže jste dva, násobte výsledek dvěma. Jestliže si dáváte dezert, násobte ještě 1,5.
2) Časté obměňování telefonu
Každý rok nový smartphone? Někdy je těžké ignorovat tento trend, ale pokud vám současný telefon dostatečně dobře slouží, je zbytečné ho vyměňovat za jiný. Technologické novinky v oblasti mobilních telefonů navíc už většinou nepřináší nové funkce, ale jen mírné vylepšení těch stávajících.
Steve říká, že se snaží mít telefon vždy déle než 4 roky. Za každý nekoupený telefon ušetří spoustu peněz, které může investovat do akcií nebo zhodnocení jiných aktiv. Zvažte, zda by váš rozbitý telefon nešel opravit a používat ještě další rok. Ušetřete si zbytečný výdaj za něco, čím možná ohromíte přátele, ale zbytečně vyhodíte část svých peněz.
3) Módní oblečení
Průměrný Američan utratí za oblečení ročně necelých 1900 dolarů. Steve říká, že chodí do nákupního centra dvakrát nebo třikrát ročně a vždy utratí zhruba 50 až 100 dolarů. Řídí se jednoduchým pravidlem. Cokoli si koupí, nosí tak dlouho, dokud to není roztrhané nebo špinavé tak, že by to nešlo vyčistit. Pochopitelně mu musí sedět velikost.
Nakupování oblečení je pro mnoho lidí lákavé, ale je dobré se před každým nákupem zamyslet, zda to, co si zrovna chcete koupit, skutečně potřebujete. Zkuste také odhadnout, jak často daný kus oblečení budete nosit a jeho cenu vydělte počtem situací, kolikrát ho použijete.
4) Loterie
Říká se, že nemůžete vyhrát, když nehrajete. To je pravda, ale šance na výhru v loterii je tak malá, že v porovnání s pravidelným investováním do vhodných věcí to prostě nedává žádný smysl. Ono jde jen o pár korun, ale těch pár korun se stále sčítá. A když je budete sčítat několik let, tak budete sami překvapení, kolik peněz jste vyhodili.
Nejsmutnější na tom je fakt, že 59 procent mileniálů považuje výhru v loterii za rozumný způsob, jak odejít do důchodu. Šance, že se to ale povede zrovna vám, se blíží nule, takže raději tuto část peněz rozumně investujte.
5) Prodloužení záruky
Nabídl vám někdo prodlouženou záruku, když jste si kupovali nový telefon? A lednici? A pračku? A rychlovarnou konvici? Dále asi není třeba pokračovat. Z prodloužené záruky se stal velký byznys. Prakticky u všeho, kde je to jen trochu možné se jako příplatková služba prodává prodloužená záruka. Zákazník si ji často koupí, protože přeceňuje pravděpodobnost, že produkt bude potřebovat opravu.
Takový člověk už vlastně dopředu produktu nevěří a očekává, že se porouchá. Steve říká, že si nikdy prodlouženou záruku nepřiplatil. Raději před nákupem nějakého zboží provede výzkum, aby vybral kvalitního výrobce i kvalitní model produktu. A aby byl úplně v klidu, tak část peněz, které by utratil za prodlouženou záruku, vždy vloží do svého fondu oprav. Nakonec říká, že pokud se přeci jen rozhodnete si připlatit prodlouženou záruku, důkladně prozkoumejte všechny dodatky a poznámky uvedené malým písmem, aby se pak nestalo, že stejně na záruční opravu nebudete mít z nějakého důvodu nárok.
6) Poplatky za televizi
Co vám sledování televize dává a co vám bere? Co vám dává, nechám na vás, ale bere vám jednoznačně váš čas a peníze. Peníze v podobě nákupu samotné televize a veškerého příslušenství, pravidelných poplatků za televizi a také v podobě času, který u ní zbytečně neproduktivně strávíte.
Nemá cenu porovnávat podmínky v USA a u nás. A stejně tak je zbytečné psát, kolik poplatky za televizi stojí. To sami moc dobře víte. Takže si to vynásobte pár lety a zamyslete se, zde to není zbytečná investice a nebyla by možnost, jak tyto finance využít lépe.
7) Impulzivní nákupy
Tohle je hodně široký pojem, kam může spadat nákup čehokoli, co si zrovna teď chcete koupit, ale nepotřebujete to. Běžte vždy nakupovat se seznamem toho, co potřebujete. Pokud vás zaujme jakákoli jiná věc, důkladně zvažte, zda ji opravdu nezbytně potřebujete. Často totiž jde jen o chvilkové vzplanutí, které po chvíli odezní. A byla by škoda kvůli malé chvilce potěšení utratit peníze za něco, co nepotřebujete a na co by se vám možná brzy jen snášel prach.
#osobnirozvoj #SteveAdcock #duchod #finance #sporeni #vydaje #jidlo #zaruka #obleceni #loterie
Osobně z tohoto seznamu vypíchnu jenom bod 6) Poplatky za televizi. Principiálně se jedná o nesmysl. Výpalné z vlastnictví / zakoupení majetku, který byl už x krát, na x úrovních zdaněn. Navíc to výpalné se platí organizaci, jež by měla výměnou za to výpalné zajistit absenci reklam. No, a to se v případě ČT neděje. Pořady začínají se zpožděním 5 a více minut, protože nutí sedící konzumenty koukat na reklamy prezentované jako sponzoring. Tudíž konzument / uživatel televize platí vychcané polostátní organizaci za sledování reklam. Ten čas a energie se dají využít opravdu jinak, ostatně jako ve všem...?