04.03.2020 5 minut čtení

Bývalý mariňák v 62 letech překonal světový rekord v planku. Pomohl mu s tím tento psychologický trik

Cvik s názvem plank nebo prkno určitě znáte. Posiluje svaly celého těla a většina lidí ho vydrží maximálně pár minut. Budete v šoku, až zjistíte, jak dlouho v něm zůstal tento 62letý bývalý mariňák.

George Hood zůstal v planku neuvěřitelných 8 hodin, 15 minut a 15 sekund. Jeho výkon, který podal v Chicagu, Illinois zdokumentovala komise z Guinessovy knihy a on je tak novým držitelem světového rekordu. Podle jeho vlastních slov i po devíti dnech od výkonu zůstaly jeho svaly velmi natažené. „Tělo se musí zahojit zevnitř,“ řekl CNBC.

Hood prolomil rekord nejdelšího setrvání v pozici planku pro muže. Předchozím držitelem tohoto rekordu byl 45letý Mao Weigdong z číny, který v něm v roce 2016 vydržel osm hodin, minutu a sekundu. Pokud vás zajímá, jak jsou na tom ženy, tak držitelka rekordu z Kanady vydržela v pozici prkna 4 hodiny, 19 minut a 55 sekund.

Hood je bývalým agentem z protidrogového a pravidelně cvičí už od dokončení svého mariňáckého výcviku. Tehdy mu bylo něco málo přes dvacet. Tvrdí ale, že dnes v 62 letech je v nejlepší kondici, v jaké kdy byl. Soutěžení v držení planku ho poprvé zlákalo před 10 lety.

„Když jsem to zkusil poprvé, vydržel jsem pět minut,“ říká Hood.

Nenechal se ale odradil a začal trénovat každý den po dobu šesti měsíců a v roce 2011 se mu podařil první zápis do Guinessovy knihy rekordů. Trval hodinu, 20 minut a 25 sekund.

Při přípravě na jeho pokus o prolomení rekordu letos trénoval Hood, který je v důchodu až na trénování pár fitness klientů, 7 hodin denně asi 18 měsíců po sobě, aby získal potřebnou výdrž, fyzickou a psychickou sílu. Chcete vědět, v čem jeho trénink spočíval?

Psychický trénink

Navzdory fyzické bolesti, kterou Hoodovi způsobilo osmihodinové namáhání svalů, říká, že největší výzvou je psychické napětí. Šest měsíců, které jeho výkonu předcházely, se věnoval psychické přípravě spolu s koučkou Renae Cobley.

„Přijdou chvíle, kdy o sobě pochybujete. Začnete se nudit. Přemítáte nad tím, jestli to má nějaký smysl. Cobley mě naučila, abych si věřil, ať se stane cokoliv.

Cobley řekla CNBS toto: „Udělat si pořádek v nastavení mysli je klíčové. Každý člověk tvoří sám sebe skrze představivost a myšlení.“

Během tréningu Hood telefonoval Cobley po dlouhých pokusech o planky. Pravidelně spolu hodinu nebo dvě rozebírali myšlenkové zábrany, na které Hood při tréningu narazil. Jednou z nich byly například myšlenky na skoncování s tréningem, když se stupňovala fyzická bolest.

Vizualizace stromu – psychologický trik, který Hoodovi pomohl

Jednou z technik, kterou Cobley a Hood používali jak při trénincích, tak při soutěži, byla vizualizace. Hood si vizualizoval, že je strom a jeho kořeny prostupují zemí.

„Strom s hlubokými kořeny může překonat téměř jakékoliv podmínky – zuřivou bouři, extrémní teploty, brutalitu života a jeho překážek,“ říká Cobley.

Vizualizace pomohla Hoodovi rozptýlit se od vlastních myšlenek i ve chvíli, kdy jeho lokty po čtyřech hodinách úsilí začaly krvácet. Cobley říká, že klíčem při podobných soutěžích a výkonech je odpojit se od jakéhokoliv přehledu o čase.

4-5 hodin plankingu a 2 tisíce sedů lehů denně

Co se týká fyzické přípravy, Hood věnoval 4 až 5 hodin denně jen plankům. Aby si vybudoval výdrž, rozdělil tento čas do tří nebo dvou bloků. To znamená, že plankoval hodinu nebo dvě, dal si krátkou pauzu a pokračoval.

„Měl jsem každý týden 30hodinový cíl,“ říká.

Kromě toho každý den udělal alespoň 700 kliků, 2 tisíce sedů lehů, 500 dřepů na špičkách prstů a asi 500 cviků s odporovou gumou posilující ruce a ramena.

„Pak samozřejmě také kardio, minimálně 30 minut na běžícím pásu denně.“

Jídlo je pro něj také součástí přípravy

Během osmihodinového planku prý Hood podle monitoru tepové frekvence spálil 4,252 kalorií.

Hood měl před výkonem ale jen půl hrnku ovesné kaše, jedno vejce a vodu, aby nemusel během planku na záchod. Jeho strava  se prý sestává z perfektně vyváženého poměru sacharidů a bílkovin.

„Nejsem vegan, ale snažím se jíst zdravě,“ zavtipkoval na účet své kamarádky Dany Glowacke, která drží výše zmíněný rekord v planku v kategorii žen.

Hood také říká, že jistý úspěch zaznamenal, když zařadil do jídelníčku super potraviny jako spirulinu a moringu.

(Spirulina je výjimečnou potravinou a úžasným zdrojem koncentrovaných, netoxických a lehce vstřebatelných živin. Je vysoce přínosnou náhradou za proteinové prášky. Spirulina obsahuje látku zvanou fykocyanin.

Obsahuje vitamíny A, B-1, B-2, B-6, E, a K. Navíc také tělu dodává minerály, stopové minerály, buněčné soli, rostlinné živiny a enzymy, stejně jako vysoké množství chlorofylu a dalších prospěšných barviv.)

Ale ani Hood není svatoušek. Po pokoření světového rekordu si prý dopřál pizzu v místí pizzerii.

„Bylo sice obtížné zvednout ruce k jídlu, ale zvládl jsem to.“

A víte, co má v plánu příště? Chce pokořit světový rekord největšího počtu kliků za hodinu. Ten nyní drží Carlton Williams z Austrálie, který ve svých 52 letech udělal v roce 2017 2682 kliků za hodinu. 

Myslíte si, že je Hood blázen a nechápete, co ho k takovým šílenostem vede? Podívejte se na zajímavé video, ve kterém Hood vysvětluje svou motivaci k překonávání sebe sama.

#osobnirozvoj #uspech #sport #zdravi #rekord #psychologie #psychika #motivace #biohacking #inspirace

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Obdivuhodné co vše lidské tělo dokáže... Naše zábrany jsou jen v hlavě.
  +2
  • Když jsem se o tom příběhu dozvěděla, říkala jsem si úplně to samé.
   +1
 • len pre info, toto je ten svetovy "rekord" v klikovani - https://www.youtube.com/watch?v=O_cp5dWpXzY - podla mna neurobil ani jeden jediny klik :)
  +1
 • Připomnělo mi tohle: https://www.youtube.com/watch?v=zwspg7U61Y4
  +1