18 minut čtení

Jedna z nejdůležitějších aktivit v diáři všech „megaúspěšných“ podnikatelů

Pokud sledujete, co dělají úspěšní a „megaúspěšní“ podnikatelé, najdete v jejich ranním rituálu jednu aktivitu, kterou většina z nich, nikdy nevynechá - Meditaci.

O meditaci bylo v posledních letech napsáno více než 1.400 studií. Např. Dr. Herbert Benson tvrdí, že meditace pomáhá překonávat strach a přirozenou reakci mozku „zaútoč nebo uteč“. Stimuluje Parasympatický nervový systém (Parasympatikus řídí imunitní funkce, trávení, budování a opravy tkání.) a zklidňuje Sympatický nervový systém. Sympatikus je zodpovědný za okamžité reakce organismu na hrozící nebezpečí. Mobilizuje zásoby energie a mimo jiné zpomaluje proces trávení. V těle zodpovídá za energii, motivaci, elán a nadšení.

Další studie poukazují na to, že meditace mění strukturu mozku a umožňuje využívání jiných spojení mezi neurony než v běžném režimu, snižuje krevní tlak, má pozitivní vliv na činnost srdce, snižuje deprese a úzkost, zlepšuje kvalitu spánku a zpomaluje stárnutí. Díky meditaci jsou lidé méně reaktivní na věci, které se jim v průběhu dne dějí a díky tomu nejsou zbytečně ve stresu.

Pokud jste ještě nezařadili meditaci do svého ranního rituálu, poradím vám, jak snadno začít a budou vám stačit tří minuty denně. Tedy na začátku vám stačit budou, ale jakmile budete meditovat týden nebo dva, budete sami chtít meditovat déle. Za odměnu můžete očekávat, že se vám zlepší výkony v práci, stres z vašeho života začne pomalu mizet už od prvních dní, budete se cítit zdravější, inspirovanější a v lepší fyzické kondici.

Většina lidí, kteří meditaci vyzkouší, zkusí meditovat jen několikrát a bez jakéhokoli výsledku nebo pochopení to vzdává. Cca 50 % lidí skončí s meditací po prvním pokusu a už se k ní nikdy nevrátí. Je to hlavně proto, že se učí podle zastaralých metod, které nejsou vhodné pro člověka dnešní doby. Jsou často příliš složité pro začátečníky a spíše vás od meditování odradí.

Headspace - aplikace plná meditačních kurzů

Proto vám na začátek doporučuji aplikaci Headspace, která je jedinečná svým zábavným, grafickým pojetím a pomocí jednoduchých infografik vás zasvětí do tajů meditačních cvičení. Spoluzakladatel Headspace Andy Puddicombe (narozen 23.9.1972), je anglický autor, řečník a učitel meditace.

V jeho aplikaci najdete spoustu kurzů a průvodců o meditování. Dozvíte se, co meditace je, co není a co od ní očekávat. V Basic programu, který je zdarma a obsahuje 10 lekci, vás mužský nebo ženský hlas provede meditacemi, které si nastavíte na 3, 5, nebo 10 min. Nastavíte si upomínku, aby se vám aplikace ráno připomněla a nezapomněli jste věnovat čas meditování – respektive učení se meditaci.

Za deset dní tak budete mít slušný základ, abyste se mohli pustit do vylepšení vaší meditace a neztratili chuť meditovat každý den. Navíc po deseti dnech na sobě ucítíte takový posun při práci, jednání s lidmi a v pocitu stresu, že pro vás bude mnohem snazší, pokračovat ve vytváření nového návyku.

Placený obsah aplikace Headspace je skutečně rozsáhlý a pokud ho budete chtít využívat, připravte si minimálně $ 225 dolarů měsíčně. Na můj vkus je to docela dost peněz, vzhledem k tomu, že můžete rozvíjet svoje schopnosti zadarmo. Proto vám chci představit člověka, který vám nejspíš změní život, jako ho změnil miliónům lidí po celém světě, včetně mě. 

Vishen Lakhiani - meditace pro moderního člověka

K vylepšení vašeho nového návyku vám pomůže Vishen Lakhiani, řečník, podnikatel, biohacker, zakladatel Mind Valley - platformy pro osobní růst (www.miindvalley.com), autor knihy Code of Extraordinary Mind a kouč, který radí Top podnikatelům světa.

Vishen přišel s tím, že meditaci, tak jak ji praktikovali lidé před stovkami let, dnes není možné praktikovat. Doba je mnohem rychlejší a odskočit si na pár hodin do jeskyně meditovat, dnes pro běžného člověka není reálné. Proto sestavil vlastní meditaci na základě 10 let práce s top podnikateli, které osobně koučuje a na základě setkání s mnichy, kteří praktikují staré učení a koučovali jeho. Jeho celou meditaci s názvem „6 phase meditation“ najdete na Youtube a to včetně audio podkladu v podobě binaurálních frekvencí.

Skvělou 15 minutovou přednášku od Vishen Lakhiani o tom proč meditovat, jak meditaci vnímat a jak ji praktikovat, můžete shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=waYNEDZxEPY

6 Phase meditation (šesti fázová meditace)

Jeho meditace s názvem „6 phase meditation“ kombinuje staré učení s dnešním poznáním a výzkumem v oblasti fungování mozku. Staví na dvou pilířích pilíř štěstí a pilíř vize. Štěstí spíše ve významu cítit se šťastný, než mít štěstí např. ve sportce. ? A vize ve smyslu, mít vizi jaký život chceme žít, jak chceme pomáhat ostatním a co za sebou chceme zanechat. Pokud některý z pilířů pokulhává, nežijeme podle toho, co nám umožňuje náš potenciál. Spousta lidí pak zbytečně končí na antidepresivech, s alkoholismem, s poruchami spánku, s civilizačními chorobami atp. Podle toho zda některý pilíř pokulhává, se budete nacházet v jednom ze 4  stavů, které najdete v grafu níže.

 

Vliv dvou pilířů (štěstí a vize) na kvalitu života.

Negativní spirála (necítíte se šťastní a nemáte vizi)

Lidé v tomto kvadrantu se cítí nešťastní a nespokojení se svou současnou situací, a nemají tušení co od života chtějí. Více než polovina lidí dnešní doby tak nedělá práci, která by je bavila nebo naplňovala, protože si nejsou jistí tím co chtějí. Díky tomu se pak cítí frustrovaní a nešťastní. Je to pak takový začarovaný kruh bloumání životem bez smyslu a radosti. Z toho kvadrantu byste se měli snažit co nejrychleji dostat pryč, jinak nejspíše skončíte s nějakou civilizační chorobou. Pokud se necítíte šťastní a nemáte žádný cíl, zaděláváte si na život s antidepresivy, alkoholem a prášky na spaní.

Past současné reality (cítíte se šťastní, ale chybí vám vize)

Většinou sem patří hodně duchovně založení lidé, kteří jsou spokojení / šťastní s tím co mají a vlastně jakoby nic od života nechtějí. Nicméně je to nenápadná past, protože smyslem naplňujícího života, není jen být šťastný sám pro sebe a bloumat životem bez cíle a vize. Měli byste naopak využít vašeho pocitu štěstí k pomoci ostatním - svým talentem, posláním, prací, podnikáním atd.

Stres a úzkost (necítíte se šťastní, ale máte vizi)

V tomto kvadrantu je většina lidí dnešní doby. Tito lidé často trpí tím, že si říkají např. budu šťastný až mě povýší, až rozjedu byznys, až si koupím nové auto, až na dovolené u moře atd. Jenže s pocitem štěstí je to přesně obráceně. Podle studie Harvardského profesora psychologie Achor Shawn, lidé kteří se cítí šťastní, dosahují svých cílů rychleji, šťastní doktoři mají o 20 % úspěšnější diagnózy, obchodníci mají o 50 % větší úspěšnost při uzavírání obchodů a studenti mají mnohem vyšší úspěšnost u zkoušek. Pokud jste šťastní, váš výkon roste, učíte se rychleji, dáváte do své činnosti více a ke splnění vašich cílů se tak dostanete rychleji.

Ohýbání reality (cítíte se šťastní a máte vizi)

To je kvadrant, kam by měl směřovat každý. V tomto kvadrantu je pilíř vize i pilíř pocitu štěstí na vysoké úrovni. V tomto kvadrantu se vám dějí zázraky – ty kouzelné náhody, kdy na někoho pomyslíte a on vám zavolá, řešíte nějaký problém a někdo vám „náhodou“ vnukne myšlenku, která ho vyřeší. Stav kdy vás nemůže nikdo a nic rozhodit nebo rozčílit ani vás odklonit od vaší cesty bez vašeho svolení. Je to stav, kterého se snaží dosáhnout vrcholoví sportovci při sportovním výkonu. Stav, ve kterém žijí život „megaúspěšní“ podnikatelé jako Elon Musk, Richard Branson a mnoho dalších. Když tyto lidi sledujete, zdá se totiž jakoby ohýbali realitu tak, aby jim vše vycházelo vstříc. V tomto kvadrantu vás vaše vize táhne kupředu životem, cítíte se naplnění a šťastní a vesmír (bůh nebo to co vnímáte jako vyšší sílu / moc) vám dává k dispozici vše co potřebujete k uskutečňování vašich vizí a vše co vás činí šťastnými.

A jak se dostat do kvadrantu ohýbání reality? No přeci pomocí meditace. ? A garantuji vám, že meditace od Vishen Lakhiani vám naprosto změní život. Tak si pojďme projít všech šest fází a na závěr si můžete pustit celou meditaci vedenou Vishen Lakhiani osobně, včetně binauralních frekvencí v pozadí.

Šesti fázová meditace - návod jak na to

Šesti fázová meditace vám pomůže budovat oba pilíře současně. Pilíř štěstí budujete ve fázích 1. – 3. a pilíř vize ve fázích 4. – 6. Celá meditace dle tohoto receptu vám zabere cca 10 – 15 minut. Na začátku, než si tuto meditaci upravíte přímo na sebe, zabere vám celá meditace necelých 20 minut. Na druhou stranu na začátku skutečně doporučuji poslouchat celou 6 fázovou meditaci, kterou vás Vishen Lakhiani provede. Bude pro vás mnohem snazší soustředit se na samotnou meditaci a vaše představy a vize, než na to, co máte v které fázi dělat.

Vyhraďte si klidné místo, nemusíte sedět na zemi v tureckém sedu, ale klidně se posaďte na kraj postele a nohy nechte tak, jak je vám pohodlné. Pokud hledáte inspiraci pro hudební pozadí, doporučuji zvuky přírody (je prokázáno, že zvuky lesa mají uklidňující účinky). Pokud jste příznivcem binaurálních frekvencí, můžete využít aplikace Mindroid nebo na Youtube najdete skladby s binaurálními frekvencemi od Meditative Mind.

Zvuky lesa: https://youtu.be/xNN7iTA57jM

Mindroid: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.urbandroid.mind&hl=en

Meditative Mind: https://www.youtube.com/user/TheMeditativeMind

 

Pilíř ŠTĚSTÍ

Fáze 1: Soucit

Soucit je projevem posunu vnímání od souzení druhých k zájmu o ně, od izolace jedince ke spojení s ostatními živými bytostmi a od lhostejnosti a nenávisti k porozumění. A to nejlepší je, že se dá natrénovat.

Studie ukazují, že pokud soucítíme s druhými, nejen se sebou samými, naše pozitivní energie roste, mnohem méně pociťujeme stres a pomaleji stárneme.

V této fázi se budete učit zvyšovat úroveň soucitu, lásky a respektu k ostatním lidským bytostem. Pomůže vám k tomu vybavit si někoho, koho považujete za milujícího člověka, ze kterého láska vyzařuje tak, že to cítíte. A pocit, který vám myšlenka na tohoto člověka přinese, se naučíte v mysli rozvinout přes své tělo, do svého okolí, sousedství, celého města, celého státu, a nakonec na celou zemi.

Fáze 2: Vděčnost

Vděčnost vám pomáhá zvyšovat vaši emoční inteligenci, snižovat depresi a úzkost, lépe spát, zbavit se bolestí hlavy a přináší pocit sounáležitosti s ostatními lidskými bytostmi.

To, zda se cítíte šťastní nebo ne, je přímo závislé na vaší vděčnosti za to, co už máte. Pokud se zabýváte mezerou mezi dnešním stavem a cíli a sny, kterých chcete dosáhnout, čekáte že budete šťastní až... Jenže jak se blížíte ke splnění vašeho cíle, objeví se další a k nalezení trvalého štěstí tak stále nedochází. Co kdybych vám řekl, že pokud se cítíte šťastní, vašich cílů budete dosahovat rychleji?

Pokud totiž otočíte vnímání a budete se zabývat mezerou mezi stavem vašeho života dnes a jak vypadal před deseti lety, zjistíte, že máte mnoho, za co být vděční a čeho všeho jste už za tu dobu dosáhli. Vděk za to, co už dnes máte, vám přinese pocit štěstí.

V této fázi budete myslet na 5 oblastí v osobním životě, za které jste dnes vděční (např. za to, že máte skvělé děti, že jste byli na příjemné večeři s vaší partnerkou a dlouho jste si povídali, nebo že vám ráno kolega přinesl kávu). Následně na 5 oblastí z pracovního života (např. že jste dotáhli projekt před deadline, že jste nastudovali informace o novém produktu, nebo že sice pracujete dlouho do večera, ale na skvělém projektu, který stojí za to apod.). A na závěr na 5 věcí, za které jste vděční a pyšní na sebe samé (např. že rozumíte matematice / rybaření / tanci tak jako většina lidí ne, nebo že pravidelně čtete knihy, máte smysl pro humor, máte silnou morálku a smysl pro férovost apod.).

Fáze 3: Odpuštění

Jedno africké přísloví říká: „Pokud nemáte nepřítele uvnitř, nepřítel zvenčí vám nemůže ublížit.“

Fáze odpuštění je spíše o tom, odměnit sebe než člověka, který vám ublížil, ať už to byl někdo cizí, kolega z práce, sourozenec nebo někdo z rodičů. Nemusíte za tím člověkem jít a říci mu, že mu odpouštíte např. jak se k vám zachoval. Odpustit také neznamená, že byste takové chování omlouvali nebo považovali za správné. Jde spíše o proces, který vám umožňuje zbavit se zbytečných břemen a osvobodit svou mysl. Ublížením totiž trpíte jen vy, ne ta druhá osoba a vám se uleví, až když se zbavíte myšlenek na křivdu, které vám ovlivňují vaše podvědomí.

V průběhu jedné až dvou minut si v mysli představíte osobu, která vám ublížila nebo ukřivdila, a pocit který to ve vás vyvolalo. Následně se zaměříte na to, vcítit se do této osoby. Např. si můžete představit, že vám tento člověk nemusel chtít záměrně ublížit, ale možná se sám nacházel v těžké situaci, kterou prostě nezvládl. Např. mu zrovna umřela blízká osoba a tak se ten den nechoval hezky k nikomu, protože cítil pouze bolest a nic jiného ho nezajímalo. Pokuste se vcítit do jeho situace a představte si, že dotyčnému odpouštíte a na pocit, který to ve vás vyvolává. Začněte rozhodně s něčím lehčím. Nevybírejte si na začátek tu největší křivdu, kterou vnímáte a která vás trápí. Odpouštění je asi nejtěžší část meditace, ale postupně se v ní můžete zdokonalovat.

Za odměnu budete sledovat, jak se snižuje vnitřní napětí a zlost nebo nevraživost v některých situacích, které v běžném životě zažíváte. Podle některých studií má odpuštění dokonce vliv na zdraví a sílu vašeho srdce a pomáhá dostávat váš mozek do alfa stavu. V tomto stavu dokážeme použít mnohem větší část výkonu mozku, synchronizovat obě mozkové hemisféry a probouzí se naše intuice a kreativita.

 

Pilíř VIZE

Fáze 4: Vize budoucnosti

Ve čtvrté fázi meditace se zaměříte na kreativní vizualizaci, neboli Silvovu metodu, kterou proslavil José Silva v 60. letech 20 století. Silvova metoda spočívá ve vizualizaci cílového stavu na velké obrazovce, kde si v mysli promítáte film o vašem vysněném životě. Jeho studie prokazují vliv kreativní vizualizace na rychlost, jakou lidé dosahují svých cílů, a také na vnímání příležitostí, které se před nimi objevují.

Silva přišel s tím, že nejlepších výsledků dosáhnete, pokud při meditaci lehce zakloníte hlavu tak, abyste se „dívali“ cca 15° nad horizont a cca 3 – 5 m před sebou si představíte velkou obrazovku. Na této obrazovce si následně představíte sebe za 3 roky, v jaké jste fyzické a zdravotní kondici, jak vypadá vaše práce nebo podnikání, vaše bydlení, jak cestujete po světě s láskou vašeho života atd. Pomáhá pokud si zapojíte do vizualizace všechny smysly, jako vůně jídel, nového auta nebo bydlení, hřejivé slunce na pláži na dovolené v Karibiku, jak se cítíte v oblečení, do kterého se dnes nevejdete apod. Zároveň Silva doporučuje, abyste do vašeho filmu zapojili vaše blízké a životní partnery a to jaký vliv bude mít takový život na ně.

Klíčem je, abyste tuto fázi končili s příjemným pocitem a vědomím toho, že se vše bude dít proto, abyste vaší vize dosáhli, a že k ní postupně směřujete svou každodenní činností a osobním růstem. Ne s pocitem, že je tato vize lež, protože jste vlastně těchto cílů ještě nedosáhli a vlastně se tak nemůžete cítit.

Fáze 5: Váš perfektní den

Jak se blížíme ke konci meditace, dostáváme se zpět k přítomnému okamžiku, k vnímání a „programování“ (ohýbání) každodenní reality. Tím že si dopředu představujete váš perfektní den a to, jak vám vše vychází, si programujete podvědomí na pozitivní vnímání událostí. Pokud se totiž naladíte na to, že oběd bude velmi chutný a zasytí vás, aniž byste měli potřebu si potom jít lehnout, budete se soustředit na pozitivní dojmy z jídla a snadno přehlédnete, že např. číšník zapomněl donést příbor a vy jste na něj museli čekat s jídlem na stole. Toto jednoduché vizuální promítání perfektního dne vám pomůže si den skutečně užít a vnímat přítomný okamžik.

Vishen doporučuje rozdělit den do segmentů po dvou hodinách a představit si co budete v té době dělat. Představujte si jak se všechny události, setkání, jídlo, cvičení, večeře s životním partnerem a všechno co děláte odvíjí naprosto perfektně, příjemně a bez překážek. Nastavte svůj mozek na vnímání pozitivních věci a rozhodněte se že tento den bude perfektní.

Fáze 6: Požehnání

Ať už jste křesťan, budhista nebo se třeba hlásíte k islámu, nejspíš věříte v to, že existuje něco většího, než jste vy sami. Smyslem poslední fáze meditace, je obrátit se na tuto vyšší moc (ať už ji nazýváte energií nebo bohem) s vírou, že vše co se vám v životě bude dít, bude proto aby vám tato moc pomohla dosáhnout vašich snů a cílů. Protože záměrem bytí není tvrdá práce a utrpení bytostí na této planetě, ale život ve zdraví, s pocitem štěstí, kdy jako osobnosti neustále rosteme a rozvíjíme se a následujeme svou vizi a smysl života.

Tato část je důležitým ukončením celé meditace, s pozitivním pocitem, přesvědčením a vírou. S pocitem, že vše je jak má být. Přesvědčením, že už dnes máte vše, co ke splnění vašich snů potřebujete. A s vírou, že vám „bůh“ na vaší cestě pomáhá a situace, které zažíváte, se dějí proto, abyste se stali osobností, jejíž úroveň odpovídá velikosti vašich snů.

Několik variant celé meditace, kterou vás provede sám Vishen Lakhiani, si můžete přehrát zde:

https://youtu.be/oeQfRtiY-ZM

https://youtu.be/gRhrdm_1afQ

https://youtu.be/EaRu14P9H84

 

Přeji vám, aby vám návyk pravidelné ranní meditace pomohl, žít šťastný a naplněný život a splnit vaše sny.

#meditace #biohacking #happiness #vision #vishenlakhiani #mindvalley

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Díky za skvělý článek! O Puddicombovi jsem kdysi taky psala taky, je to velmi zajímavý člověk. :)) https://warengo.com/stories/37294-proc-zakladatel-meditacni-aplikace-headspace-vstava-kazde-rano-v-5-hodin-a-doporucuje-meditaci-i-vam
    +3