5 minut čtení

Jak sebevědomě mluvit úplně ke komukoliv – 6 tipů pro lepší mluvený projev

Pokud vás čeká prezentace, přednáška nebo veřejný projev, při přípravě nesmíte vynechat těchto 6 tipů, věřte mi. Zachrání vám kůži!

Když v roce 2015 Monica Lewinsky předstoupila před publikum na TED Talku a chtěla mluvit o odsouzení veřejností, kterého se jí dostalo po aféře s Clintonem, byla extrémně nervózní. Věděla, že její projev uvidí miliony lidí a bála se, že to zkazí a její reputace bude ještě horší. Ale řeč skončila ovacemi ve stoje a nekonečným množstvím chvály v mnoha tiskovinách a online magazínech.

Co se z toho můžeme naučit? Nenechme nedostatek sebevědomí, aby nám zabránil sdělit naše myšlenky veřejnosti. (Nebo třeba i jen šéfovi či přátelům.) Pamatujte, že ač je hodně v sázce, promluvit je nejefektivnější způsob, jak dostat své myšlenky do světa.

Možná že si myslíte, že sebevědomý projev je něco, co potřebují především řečníci a politici. Ale pravdou je, že hlas, postoj a celková přesvědčivost projevu jsou zásadní pro to, jak působíte na lidi v každodenním životě.

Naznačuje jim to, jestli si věříte a zda má cenu vás respektovat. Když dokážete sebevědomě mluvit, může to zlepšit vaše vztahy, pomoci vám to s dosahováním cílů a dodat vám potřebné sebevědomí. 

Pokud chcete zlepšit své řečnické dovednosti, musíte znát správné metody a triky a také mluvení často procvičovat. Pojďme se rovnou vrhnout na 6 konkrétních rad, které vám s tím pomohou.

1. Pomalu ale jistě

V nepříjemných situacích většina lidí dělá tu chybu, že při mluvení spěchá. Především pokud jsou nervózní nebo vystresovaní. Když mluvíte rychle, ztrácíte kontrolu nad svým hlasem a často i nad obsahem svých slov.

Zpomalte v každodenní konverzaci a přemýšlejte nad tempem, kterým komunikujete s přáteli. Při veřejném projevu se následně snažte udržet podobnou rychlost. Nejenže budete mít více času na přemýšlení, ale budete působit sebevědoměji a i vaše publikum se více uvolní.

2. Zaměřte se na omezení slovní vaty

Děláme to všichni. Každý máme nějaká svá oblíbená výplňková slova, která nám pomáhají, když přemýšlíme, co říct. Ale pomoc je to pouze zdánlivá. Jestli je každá vaše věta okořeněná nějakým tím „mmm“ nebo „jakoby“, vaše řeč rozhodně ztrácí na přesvědčivosti.

Trénovat můžete například tak, že se budete nahrávat při konverzaci nebo požádáte přátele, ať vás na slovní vatu upozorňují. Mimochodem, nahrávání doporučuje i přední světový řečník, když radí, jak překonat strach z veřejného projevu.

Až zjistíte, jaká nadbytečná slova používáte, je čas snažit se je z projevu vymýtit. Když nebudete vědět, co říct, prostě mlčte a přemýšlejte. I schopnost mlčet je totiž znakem sebevědomí.

3. Trénujte přesvědčivé mluvení

Když mluvíte, váš tón hlasu by neměl na konci věty stoupnout, pokud nejde o větu tázací. Jedním ze zaručených způsobů, jak ztratit autoritu, je nejistota v hlase. Když zvedáte tón hlasu, signalizuje to, že si nejste tak úplně jistí tím, co říkáte. Zníte nesebevědomě.

Zkuste trénovat přesný opak. Na konci každé věty se zaměřte na to, abyste klesli hlasem dolů. Jak to zní? Jaký je v tom rozdíl? A když budete hlasem mírně klesat i při otázkách, budete ještě přesvědčivější.

4. Pracujte s pauzami a dechem

Záměrné pauzy přidávají projevu na dramatičnosti a řečníkovi na autoritě. Když si pauzy rozmístíte do projevu strategicky, pomůže vám to dát důraz tam, kde ho potřebujete a řeč bude pro posluchače zajímavější a lépe uchopitelná. V kratších větách můžete zkusit pauzu vložit doprostřed a delší můžete rovnou rozdělit na třetiny.

Dech byste měli mít klidný a pravidelný. Pokud chcete působit sebevědomě, dýchejte v jednotném rytmu. Když se naučíte s nádechy pracovat, můžete namísto chrlení jedné informace za druhou v klidu přednášet či řečnit.

Trénujte také nadechování do břicha, nejen do hrudníku. Díky tomu zpomalíte a uklidníte se.

5. Sebevědomý nerovná se hlasitý

Hlasitá mluva se často zaměňuje se sebevědomým projevem. Ale je to spíš důkaz absence respektu směrem k posluchačům. Ač je důležité mluvit dostatečně hlasitě, není to tak důležité jako dynamika a intonace hlasu.

Hlasitý projev často připomíná křik, který rád poslouchá jen málokdo. Najděte hladkou a rytmickou kadenci s pomalou a jednotnou rychlostí.

6. Usmívejte se

Když mluvíte k ostatním a vidíte před sebou jen moře mračících se mdlých výrazů, usmějte se na ně. Rychle si všimnete, že se mnoho lidí začne také usmívat. Úsměvem totiž demonstrujete sebevědomí a budete působit přístupně a přátelsky. A takové lidi mají ostatní rádi. S úsměvem na tváři budete mít větší šanci, že vás budou i rádi poslouchat.

Úsměv vám také zlepší kvalitu hlasového projevu a navíc vyplavuje endorfiny, takže vám může pomoci částečně odbourat případnou nervozitu.

Nedávno jsem tady na Warengu četla také článek od Moniky, která píše, že na veřejné vystupování se dá vyzrát také pomocí techniky „Co, komu a proč?“. Vřele vám ho doporučuji!

#osobnirozvoj #prezentace #komunikace #publicspeaking #verejnevystupovani #seberozvoj #rozvoj #rady #tipy

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.