12.12.2021 5 minut čtení

Fyre Festival: Jak pětadvacetiletý podvodník obral investory o 26 milionů dolarů

V dubnu roku 2017 utratilo zhruba 5 tisíc lidí stovky tisíc $ za lístky na festival, který měl být kulturní akcí desetiletí. Z reklam vše vypadalo jako zážitek na celý život. Idylický hudební festival na ostrově na Bahamách ale skončil katastrofou.

Promo tohoto hudebního festivalu slibovalo „místo, kde tropické slunce svítí celý den a oslavy rozpálí noc.“ Účastníkům festivalu bylo slíbeno luxusní ubytování, delikátní občerstvení a šance zapařit s celebritami jako rapper Ja Rule nebo modelky Kendall Jenner a Bella Hadid. 

Když ale na ostrov Exuma dorazili první návštěvníci, nemohlo se jim dostat většího zklamání. Přivítalo je tam omezené množství stanů, které se luxusnímu ubytování z obrázků vůbec nepodobaly a nedokončená stage.

Matrace byly poházeny na zemi a promočené deštěm.

Namísto „místních mořských plodů, bahamského sushi a pečených selat“ dostali návštěvníci jen toust se sýrem. Za celou historii festivalů se snad nikdy nekonala žádná podobná katastrofa.

Kritická situace s nedostačujícím množstvím jídla, vody a ubytování by snad mohla připomínat první Woodstock, ale tam se alespoň hrálo a lidé se bavili. Na Fyre Festivalu nehrála jediná kapela a byl zrušen po necelém jednom dni chaosu. A přitom to na začátku vypadalo tak slibně... Posuďte sami.

 

Jak se to všechno stalo?

Hlavní úlohu v celé věci sehrál McFarland a Atkins (rapper Ja Rule), kteří chtěli festival použít jako součást marketingové kampaně McFarlandova hlavního projektu Fyre Media app.

koncem roku 2016 začal McFarland hledat investory pro aplikaci i festival. Později přiznal, že se směrem k investorům dopustil „opakované misinterpretace“, což v praxi znamenalo, že jim lhal o tom, kolik peněz měl na Fyre Festival našetřených a také o hodnotě Fyre Media, kterou vyčíslil na 90 milionů dolarů.

Jeho další lží bylo tvrzení, že svůj předchozí projekt, firmu Magnesis, která nabízela exkluzivní platební karty mileniálům, prodal za 40 milionů dolarů. Ve skutečnosti ji nikdy neprodal.

McFarland obrovsky podcenil peníze a čas, který jeho megalomanský festival bude stát. Navzdory varování snad všech, kteří se projektu účastnili, že vytvořit a uskutečnit takový plán by zabralo minimálně rok práce, si McFarland usmyslel, že všechno zvládne dát do kupy v horizontu měsíců.

McFarland se soustředil pouze na marketing akce. Pozval na Bahamy supermodelky Bellu Hadid, Emily Ratajkowski, Allesandru Ambrosio a další a vytvořil promo-video, které nemá obdoby.


Modelky McFarlandovi pomohly, aby kolem festivalu vytvořil iluzi výjimečnosti a exkluzivity. A to se mu povedlo. 5 tisíc vstupenek se vyprodalo jak nic. McFarland také zaplatil celé řadě celebrit a influencerů, aby udělali festivalu reklamu na svých sociálních sítí. 

Kendall Jenner dal McFarland údajně 250 tisíc dolarů za jediný příspěvek na Instagram. Celkem ho reklama stála astronomických 5,2 milionu dolarů.

Pár týdnů před festivalem přestala být McFarlandova společnost schopná splácet půjčku v hodnotě 3 milionů dolarů a navíc ztroskotala potenciální investice od Comcast Ventures, která mu měla poskytnout 20 milionů dolarů, protože si to firma po podrobném prozkoumání rozmyslela a ztratila zájem. Dobře pro ni!

Firma Fire Media tedy měla nedostatek kapitálu a musela začít šidit přípravy na festival a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Nakonec selhání Fyre Festivalu stálo investory více než 26 milionů dolarů.

McFarland, který se přiznal k falšování dokumentů včetně výpisů z bankovních účtů, které ukázal investorům jako záruku, se nakonec před soudem v roce 2018 doznal k vině ve čtyřech případech bankovního podvodu

Ještě více udivující na tom všem je, že s podvody nepřestal, ani když byl venku na kauci. Rozjel nový byznys s falešnými vstupenkami na nejrůznější exkluzivní koncerty a jiné kulturní akce. 

 

Ale snad ho poučí alespoň vězení, ve kterém by měl strávit 6 let. V roce 2018 byl odsouzen a kromě vězení ho čeká také pokuta ve výši 26 milionů, které by měl zaplatit investorům a zákazníkům, které podvedl.

Je mu to líto a prý je pro něj každý den ve vězení bolestný

Skrz magazín People vydal veřejnou omluvu, ve které píše:

„Velmi se omlouvám za činy mého kolektivu a všechny nepravosti, které jsem provedl rodině, přátelům, partnerům, společníkům a vám – veřejnosti, napravím. Vždy jsem snil o tom, že vykonám velké věci posouváním hranic možného.

 Ale po cestě jsem udělal mnoho špatných a nedospělých rozhodnutí, která způsobila bolest. Teď kvůli tomu prožívám bolestné dny ve vězení a budu je prožívat dokud nebudu schopný část újmy odčinit skrze tvrdou práci a činnosti, které společnost shledává hodnými respektu.“

Musím říct, že po zhlédnutí dokumentu od Netflixu FYRE: Největší večírek, co nikdy nebyl to McFarlandovi moc nevěřím. Pokud vás tento obrovský podfuk zajímá, doporučuji se na dokument mrknout. Neuvěříte vlastním očím.

#fyre #fyrefestival #mcfarland #podvod #investice #podnikani #neuspech #selhani #dluhy

Hodnocení: +52
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky