20.02.2020 4 minuty čtení

Na byznys koučink nemají v případě obchodu ani sebelepší tabulky!

Já vím - koučování je čím dál více profláknutý pojem, ale trvám na tom :-), že v rozvoji obchodníků a obchodu firmy má byznys koučink v kvalitní firmě své místo. Jak jste na tom u Vás ve firmě s koučováním obchodníků? Více v mém článku...

Které firmy jsou dlouhodobě obchodně nejúspěšnější a kdo má nejlepší obchodníky a celé obchodní týmy? Kde lidi rádi dělají skvělý obchod a co jsou zač firmy, kde se obchodníci točí jak jogurty v regále?

Za mne celkem jasná odpověď – top obchodníci jsou tam, kde jsou skuteční manažeři obchodu, skuteční lídři obchodních týmů, čili takoví manažeři, kteří nemají jako základní nástroj tabulku excel či jiné chytré tabulky a celé dny nesedí jen v kanclu u počítače u kafíčka, ale ti, pro něž je tím nejzásadnějším osobnost obchodníka.

Jak takový „osvícený“ manažer obchodníků vypadá reálně? V prvé řadě si najde pravidelně čas na své obchodníky – tráví s nimi čas při jejich práci, pravidelně s obchodníky mluví a věnuje se jejich rozvoji tak, aby jej obchodníci vnímali ne jako „bič“, ale jako někoho, kdo jim pomáhá! Takoví manažeři obchodu a jakéhokoliv týmu jsou zlatem pro každou obchodní firmu.

Z mé vlastní praxe obchodního zástupce a manažera obchodních týmů si sám cením nejvíc těch lidí, kteří mne hodně dovednostem naučili a přitom mne jen netlačili a neřídili přes tlak a direkci. Pár jich ve své hlavě z vlastní zkušenosti mám a jsem za ně rád dodnes. Byli pro mne největší inspirací a dali mi nejvíc pro můj profesní život.

Co tito lidé měli oproti těm, kteří mi už z hlavy vypadli? Především uměli pracovat s lidským materiálem, uměli motivovat, dát dobrou radu a vlastním přístupem a příklady v praxi nastavovat cestu v rozvoji. Stručně řečeno – uměli být lídry, uměli používat (a možná o tom ani nevěděli) koučování. Byli to koučové a to mnohdy ani nemuseli chodit na roční kurzy koučování a utrácet za to velké peníze…

Ano, koučink, slovo, které se dnes tak často skloňuje v různých článcích. Téměř kdekdo se vydává za kouče a pojem koučink se tak nějak skoro stal až sprostým slovem :-). Ne, koučování nesnižuji, vůbec, ba naopak – skvělý koučink je podle mě to nejzásadnější, co může pomoci v rozvoji obchodníků a Vašem byznysu. A byznys koučink osobně považuji za nutnou součást výbavy každého majitele, manažera obchodu či obchodního ředitele. Realita je však taková, že stále je většina firem nastavená na „tabulkaření“ a minimální práci s obchodníky formou pravidelného koučování.

Umět otevřít hlavu svým obchodníkům přes dobré otázky, umět je správně provokovat koučováním k novým způsobům řešení, umět přes koučink měnit jejich postoje a přístupy a často i zbytečné nešvary a neefektivní rutinu, to je stokrát efektivnější než detailní analýza v tabulkách, ač ta má sama také svůj význam.

Chcete mít dlouhodobě výkonné obchodní týmy, spokojené a dobře obchodující obchodníky na všech úrovních? Začněte s byznys koučinkem a celkem brzo, když vydržíte, budete trhat plody v podobě zvyšování prodejů a obratů Vaší firmy. Přesto jej firmy podceňují a místo toho mnohdy jen školí obchodníky „po stopáté“ na téma „obchodní dovednosti“…A přitom by stačilo „jen“ vytrénovat manažery obchodu na koučování, efekt by byl mnohem větší.

A co všechno ten koučink obnáší? To už je na jinou debatu, tedy vlastně už na pořádný trénink koučování v praxi. A s tím určitě brzo vyrukuji a nabídnu Vám, protože nosím přesvědčení skrze vlastní praxi a zážitky, že byznys koučink nese v realitě firem správné lidi a také správná čísla pro obchod! 

Přeji Vám hezké dny a třeba někdy přímo na viděnou u byznys koučinku :).

#osobnirozvoj #koucink #obchod

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Velmi inspirativní článek, Petře! Mohu jen souhlasit, že leader je nepostradatelnou součástí týmu, ačkoliv jich je jak šafránu. Doufejme, že časem bude více leadrů ve firmách. 🙏🏻
    0