17.02.2020 7 minut čtení

Lze vaší značku přirovnat k nějakému komiksovému hrdinovi? Ne? Máte problém

Komiksy dnes frčí jako málokdy a není to tím, že by se lidé chtěli doma převlékat a hrát si na Batmany a Supermany. Komiks je v principu jasné a srozumitelné schéma - příběh s přehlednou strukturou - tak by to mělo být i u značky v podnikání.

U každého hrdiny z komiksu je jasné všechno podstatné - je nám něčím sympatický, víme, kdo a proč je jeho nepřítel - hlavní zloduch i co je obecné zlo, proti kterému se v principu bojuje - záchrana světa před ovládnutím, zánikem a podobně. Všichni také ví, co je hrdinova jedinečná zbraň nebo super power - nadlidská síla, laserový pohled a kdoví co ještě.

Dobro a zlo je známé, hrdina je možná divný, ale pochopitelný, stejná je i vtipná nebo třeba ponurá atmosféra příběhu. Jasné role, očekávání, přehlednost i dlouhodobá konzistence jsou hlavními parametry úspěchu a to nejen v komiksu, nebo storytelingu jako takovém.

V byznyse platí úplně stejná pravidla. Firma nebo značka by, stejně jako komiksový hrdina, měla přesně vědět, co je hlavním posláním jejího příběhu, proti komu nebo čemu bojuje.  jakou k tomu využívá superpower. To vše musí být známé a hlavně blízké klientům (čtenářům a divákům). Není to snadné, hodně se v tom švindluje, manažeři často vůbec neví, jak na to a vlastně ani proč vůbec… Značka není velký plakát u dálnice. Jinak to prostě nejde.

Recept na úspěch

Nejhodnotnější značkou světa je v současnosti Amazon a je za tím právě naplnění těchto hlavních parametrů. To podstatné, čemu se tahle globální firma věnuje a v čem chce být odlišná, je maximální zákaznická orientovanost - až fanatická snaha, aby byli zákazníci spokojeni. Nepřítel a zloduch je pro ně nespokojenost, všichni uvnitř firmy to ví a klienti to musí skutečně cítit. 

Neustále proto zavádí ohromnou řadu služeb a inovací v dodávání zboží, způsobech placení, balení, šíři nabídky i zjednodušením různých kroků nákupního procesu. Prodávají miliony druhů zboží, ale i celou řadu návazných služeb formou prémiových účtů, předplatných - od filmů, přes hudbu, knihy, až po počítačové hry, nebo vlastní přístroje, třeba na ovládání domácnosti. 

Co je jejich superpower

Jak to může Amazon všechno zvládnout? Podstatou jsou nejnovější technologie, data a jejich analýzy. Amazon není žádná logistická firma, není to ani obchodní firma, ale je to čistě a pouze společnost využívající technologie pro co nejlepší businessové výsledky. A také to otevřeně říkají. Díky technologiím analyzují a optimalizují úplně vše. Jen při surfování po svém webu sledují desítky až stovky parametrů chování zákazníků a podle nich mění nabídku, přístup i komunikaci. To spojují s analýzou nákupů, využívání služeb a dalšími statistickými modely a výsledkem je až děsivá znalost klienta a možnost v principu vše ovlivnit a  manipulovat.

Vedení samozřejmě ví, že podstatný je zisk, ale rozhodli se, že ho budou dosahovat právě díky spokojenosti a vychází jim to. Jejich nepřítel je nespokojenost a jejich superpower jsou technologie. Hotovo. Všechny ostatní úkoly a témata jsou jen epizodní. 

Takto jasně vydefinované priority přináší vlastně všem ohromnou úlevu. Manažeři i běžní zaměstnanci prostě ví, co se od nich čeká a jaké mají dělat rozhodnutí, bude se hodnotit to, zda bude zákazník spokojený.

Nemusí vymýšlet nic jiného, protože jsou přesvědčeni, že nejlepší cesta k úspěchu vede tudy a nezkouší jiné cesty, mají jasně dané hranice a mantinely. Samozřejmě se pouští do nových oblastí, ale moc dobře ví, jak se pozná úspěch a tak umí rychle vyhodnotit, zda to jde správným směrem. Analýzy rozkryjí, peníze vyjádří.

Amazonu jde o peníze a používají k tomu technologie. To ale nezní moc cool a pozitivně. Správná nabídka je nejen racionální, ale i emoční. V Amazonu to tedy nakonec všechno přikryjí vrstvou emocí a komunikace, kde vysvětlí celému světu, že ta volba je nejlepší právě pro ně - pro hlavu i pro srdíčko. To funguje a nejdražší značka světa také platí nejvíce na světě za komunikaci (loni přes 8 miliard USD - stejně jako třeba Unilever nebo Procter and Gable)

Ale moje firma není Amazon...

Když chci o víkendu vyrazit na výlet a dám si nějaký cíl - třeba Křivoklát, musím se rozhodnout, jak se tam dostanu a teprve potom vyrazím. Cíl i způsob dopravy mi dávají jasné mantinely, jak asi bude výlet vypadat. Pokud mi jde opravdu o to, abych se dostal na ten jeden hrad nemusím se zabývat nesmysly, nepojedu na Hlubokou, nebudu si brát lyže a můžu zhodnotit, že když mi to trvá 3 dny, možná nejedu správně.

Takové jasné mantinely dává značka a to nejen vedení, ale i zaměstnancům, kteří ví co a pro koho zlepšovat a jak se pozná, že to dělají dobře..

Když se rozhodnu, že budu dělat motorkářskou hospodu zaměřenou na steaky, je hned jasné, jak by asi měla vypadat a co tam čekat. Pokud dám nejasné zadání - opatrně prohlásím, že budu dělat prostě novou, pěknou hospodu, může každý (majitel, zaměstnanci i klienti) očekávat něco jiného. Navíc nemůžu být v ničem jedinečný, naplňovat nějaké očekávání. 

Jenže aby mi něco neuteklo...

Jasně, pokud dělám hospodu pro motorkáře, asi mi tam moc nebudou chodit důchodci nebo maminky s kočárkem a ti všichni by mi mohli pěkně platit. Jenže to je prostě ta nechutná zrádnost volby - pro něco se rozhodnu (motorkáře) a něčeho se tím vzdám (důchodců), jenže díky tomu to mohu dělat lépe pro hlavní cílovou skupinu. Můžu si vybrat svou superpower, mám své zadání a potom přichází poslední úkol - předat tu informaci lidem a vysvětlit jim to - tedy úkol marketingu. 

Nikde není řečeno, že se důchodce nehodí do kůže a nebude chtít pít své pivo při zvuku drsné hudby. Může to být naopak skvělá příležitost, sranda a business úspěch.

Co z toho

Je třeba si nic nenalhávat a vyjasnit si v navazujících krocích 3 věci. 

1) Nejdříve je to nepřítel - čemu se chceme věnovat, po čem jdeme, proti čemu budeme bojovat, co to má přinést, jak to má být veliké, v čem a jak poznám, že to dělám dobře. To znamená specifikace trhu, bolesti na trhu, potenciál, segmenty, parametry a specifika, i předpokládané objemy. Naše řešení musí být odlišné od konkurence, jasné, srozumitelné a vhodné pro klienty.

2) Teď můžeme začít řešit, jakou superpower k tomu budeme používat. V čem a jak budeme jedineční, co potřebujeme a co máme. Budeme to stavět na dobré a přátelské atmosféře, velkých slevách nebo technologiích? Zase to musí dávat smysl i klientům.

3) Nakonec budu muset světu - tedy spíš všem jednotlivcům ve světě vysvětlit, že moje nabídka je právě pro ně ta nejlepší. Teprve tady nastoupí marketingová komunikace a velké plakáty u silnice. 

#podnikani #znacka #brand #zamereni #cil #srozumitelnost

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.