5 věcí o Billu Gatesovi, kterým možná hned neuvěříte, ale opravdu se staly (a stále dějí)

Život, který má za sebou aktuálně druhý nejbohatší člověk světa je téměř ve všech ohledech zcela odlišný od toho, co během našich životů zažije drtivá většina z nás. Není proto divu, že je plný zvláštních a netradičních věcí či událostí.

Foto: Netflix

Na úvod jedno doporučení - pokud jste ještě neviděli dokument Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates, koukněte se, co dalšího je v nabídce českého Netflixu, zaplaťte si (symbolické) měsíční předplatné a zkoukněte to. Režisér Davis Guggenheim (který mimochodem režíroval i oscarový dokument Nepříjemná pravda) odvedl skvělou práci a i kdybyste za měsíc stihli jenom tenhle třídílný počin v délce 2 hodiny 40 minut, rozhodně to nebudou vyhozené peníze.

I ti z vás, kteří zatínají ruku v pěst pokaždé, co je jejich Windows 10 začne otravovat s novou aktualizací, budou po zhlédnutí muset uznat, že Bill si zaslouží obrovské uznání. Založil totiž dva z nejdůležitějších podniků dnešní doby a generace. Prvním je jedna z nejhodnotnějších korporací světa a druhým obrovská charitativní nadace, jejíž kroky a úspěchy by nás měly zatraceně inspirovat. Protože když všechno, co již za sebou má Nadace Billa a Melindy Gatesových, zvládne jediný uvědomělý pár, co by asi zvládl zástup schopných manažerů s miliardami na účtě a chutí posunout svět kupředu? Hotové sci-fi!

Ale zpátky ke Gatesovi. I znalci jeho života a byznysové kariéry o něm pravděpodobně nevědí úplně všechno. Schválně, kolik z následujících 5 fascinujících věcí jste o Billovi doposud nevěděli (teď už je vědět budete, není zač)?

1. Během studijních let se pokusil schválně zkazit přijímačky

Když rodiče Billa přihlásili na přijímačky na soukromou školu, na niž se mu chodit příliš nechtělo, usmyslel si, že je schválně zkazí, aby se na školu nedostal. Mělo to jediný háček - když došlo na test, nedokázal se přimět k tomu, aby schválně selhal, a tak i přes svou nelibost test nakonec vyplnil dle svého nejlepšího svědomí. Netřeba dodávat, že přijímačky zvládl a byl přijat.

2. Když cestuje, vždy si nezapomene přibalit svou aktuální četbu čítající 10-15 knih

Jeden z Gatesových asistentů má v rámci své pracovní náplně zajímavou povinnost. Zodpovídá za to, že s Gatesem všude cestuje část jeho knihovny a také že je tato putovní knihovnička pravidelně obměňována, aby měl Bill na cestách neustálý přísun nové četby. Nečekejte však žádné "lehčí" čtení. Když má volnou chvíli mezi schůzkami nebo ve vlaku, rád sáhne třeba po knize Fundamentals of Deep Learning. Žádnou beletrii nebo časopisy u něj jen tak nenajdete.

3. Jednou ročně si vyhradí týden jen pro sebe a přemýšlí

Nedávno jsem někde četl, že jedním ze společných znaků úspěšných byznysmenů je to, že si pravidelně dopřávají takové "mikro-důchody", kdy na týden/měsíc vypustí ze svého života absolutně všechno, zapomenou na svůj byznys a věnují se čemukoliv jinému mimo svou práci a každodenní starosti. Zdá se, že i Bill Gates si každý rok jeden takový "mini-důchod" pravidelně dopřává. Ve skutečnosti ale nejde o žádnou dovolenou. Spíš si představte něco jako chatku v lese, Gatese zcela o samotě, hromadu knih, pero a poznámkový blok. Uznejte sami, že kdybyste se každý den ve svém mozku snažili hledat řešení největších globálních problémů, rovněž by vám takové zpomalení a získání prostoru na práci v absolutním klidu vyhovovalo. Na tomhle něco bude.

4. Když oslovil prestižní university se svým bohulibým projektem, neobtěžovaly se mu ani odpovědět

Jeden by čekal, že když Bill Gates někomu napíše dopis a pošta nic nezanedbá, s vysokou pravděpodobností na něj obdrží odpověď. Když ale hledal partnery pro svůj projekt s cílem dostat do nejchudších oblastí rozvojových zemí světa kanalizaci a oslovil všechny nejprestižnější světové univerzity, stal se pravý opak. Nejenže nedostal žádnou odpověď, ale většina z nich mu dokonce ani nedokázala potvrdit, zda jeho dopis opravdu někdo z jejich zaměstnanců četl. Možná že právě tady Gatesovi došlo, že co si neudělá (a nezaplatí) sám, to se nestane.

5. Vědci mu oznámili, že vyhlazení dětské obrny bude stát 200 milionů dolarů, a tak jim dal dvojnásobek

Bill Gates za jeden z největších problémů při řízení nadace považuje skutečnost, že lidé si vám zpravidla řeknou jen o takový obnos peněz, s kterým dle jejich názoru ještě budete souhlasit. To je přirozeně problém, protože vždy nemusí jít o skutečné náklady nutné na řešení konkrétního problému. Když se proto Nadace Billa a Melindy Gatesových rozhodla, že z dětské obrny udělá historicky druhou nemoc, jež se lidstvu podařilo ze světa kompletně vyhladit (první byly neštovice), pojal Gates podezření, že mu vědci předkládají příliš nízkou částku, kterou dle jejich názoru budou pro své snažení potřebovat.

Když mu tedy přišla kalkulace požadující 200 milionů dolarů, poskytl jim rovnou dvojnásobek a vydal se projekt prozkoumat i na vlastní oči. Za méně než 10 let se díky snažení nadace podařilo například v Nigérii snížit počet případů dětské obrny ze 700 na 30 ročně. A v posledních 3 letech země nezaznamenala jediný nový případ této nemoci.

#osobnirozvoj #gates #zivot #kariera #microsoft #nadace #knihy #filantropie #veda #detskaobrna #premysleni #samota

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 254.

Zaregistrovat se