07.02.2020 6 minut čtení

Stanfordský expert na psychologii: 3 nejdůležitější věci, které děti potřebují a většina rodičů jim je nedává

Na výchovu nemáme dva pokusy. Když něco ale děláme, tak si často říkáme, že příště už budeme vědět, jak na to. U výchovy dětí už je ale pozdě, protože možná dobře vychováme druhé, ale to první může mít zpackaný život.

Strach společnosti z toho, jak moderní technologie poškozuje schopnost našich dětí soustředit se a dosahovat výsledků, je na svém vrcholu. Mnoho rodičů se pak uchyluje k extrémním opatřením. Na některá z nich se můžete podívat na videu, kde se mnozí rodiče ve vzteku vrhnou do dětských pokojů, odpojí počítače nebo konzole a zařízení rozbijí na kusy. Buď za pomoci kladiva, gravitace a betonu nebo v jednom případě dokonce střelnou zbraní.

Jenže většina rodičů z videa nerozumí tomu, že technologie není problém a prosazování přísných pravidel ohledně jejich používání, anebo extrémní tresty za nedodržení těchto pravidel, nejsou řešením. Tím by mohlo být hledání hlavní příčiny toho, co odvádí pozornost dětí, co je rozptyluje a vyrušuje (ze soustředění nebo od důležitých věcí).

Děti mají psychologické potřeby

Lidské tělo má své potřeby. Naše fyzická schránka vyžaduje například dostatečný a pravidelný přísun základních živin. Díky tomu dokáže dobře fungovat. I lidská psychika má své potřeby, které je nutné naplnit, aby mohla vzkvétat. Rozptýlení (ve smyslu zábavy) uspokojuje případné nedostatky. Když děti nedostanou psychologické živiny, které potřebují, často pak jejich naplnění hledají ve virtuálním prostředí.

Pokud chcete vychovat velmi úspěšné a odolné děti, budete potřebovat tři následující psychologické živiny:

Autonomii

Může to znít jak o bláznivý nápad, dát dítěti volnost, ale ve skutečnosti to může být dobrá věc. Pochopitelně je nutné vzít v úvahu věk a schopnosti dítěte. A i volnost musí mít své hranice.

Dvě profesorky psychologie provedly výzkum, který ukázal, že mayské děti, které nejsou tolik formálně vzdělávané, dokážou déle udržet pozornost, než děti z mayských rodin, které využívají západní formu vzdělávání.

Jiná doktorka, která nebyla zapojená do výše uvedeného výzkumu, zkoumala mayské vesnice několik desetiletí a zjistila, že mnoho mayských rodin dává svým dětem obrovskou volnost. Říká: "Spíše než aby rodič stanovil cíl a pak musel vymýšlet lákadla a odměny, aby dítě cíle dosáhlo, tak si cíl stanoví dítě a rodiče ho pak jen podporují."

Na druhou stranu většina dnešních moderních zemí má formální způsob vzdělávání postavený na pravém opaku autonomie, ve které si děti samy rozhodují. V jedné studii bylo uvedeno: "Je možné, že se některé děti vzdají své kontroly a soustředění, když se je snaží řídit a usměrňovat dospělý."

Co mohou rodiče dělat: Místo toho, abyste vnucovali přísná pravidla pro věci, jako jsou technologie, pomozte svým dětem vytvořit si vlastní hranice. Cílem je, aby pochopily, proč by čas na hraní her (nebo cokoli jiného) měl být omezený. Když budete dělat více rozhodnutí s nimi a ne za ně, budou tím více ochotné naslouchat vašemu vedení.

Kompetenci

Popřemýšlejte o něčem, v čem jste dobří. Možná vaření dobrého jídla nebo třeba podélné parkování v malém prostoru. Umíte to, jde vám to a jste tedy kompetentní k tomu to vykonávat. Cítíte se v tom dobře. Spolu s vaším úspěchem a pokrokem tento pocit dále roste.

Radost z pokroku je dnes mezi dětmi bohužel vzácným jevem. Děti stále častěji dostávají informaci o tom, že k něčemu, co dělají (nebo chtějí dělat), nejsou kompetentní. Takhle jim to samozřejmě nikdo neřekne, ale například standardizované testy k tomu přispívají, protože nezohledňují individuální rychlost vývoje.

Pokud se dítěti ve škole nedaří dobře a nezískává individuální podporu, může si začít myslet, že dosažení potřebných kompetencí je nemožné, takže se přestane snažit. Když ale děti ve škole nedělají potřebné viditelné pokroky, začnou se obracet k jiným místům, kde je jasně a měřitelně získávají.

Společnosti vyvíjející aplikace a hry tuto prázdnotu rádi vyplní. Navíc si velmi dobře uvědomují, že získávání lajků, odběratelů nebo úrovní v nějaké hře je ideální rychlou zpětnou vazbu o úspěchu, po kterém dítě tolik touží.

Co mohou rodiče dělat: Mluvte se svými dětmi o tom, co je baví a povzbuzujte je, aby hledali možnosti, jak v tom dosáhnout dalších pokroků.

Vztahy

Děti se stejně jako dospělí chtějí pro ostatní cítit důležité. U dětí se příležitost uspokojit tuto potřebu soustředí na příležitosti hraní si s ostatními. Při té samé příležitosti mimo jiné rozvíjejí důležité sociální dovednosti.

Dnešní doba tomu ale moc nenahrává. Předchozí generace trávily mnoho času venku, kde si vytvářely úzké sociální vazby a hrály si. Dnes ale mnoho rodičů omezuje svobodu dětí kvůli silničnímu provozu nebo nebezpečným predátorům. Alespoň to vyplývá z průzkumu "Proč jsou vaše děti nervóznější a depresivní".

Jeho autor poznamenává, že už dlouhá léta se volný čas dětí omezuje a ve své podstatě se jim brání v tom, aby se staly sebevědomými a zodpovědnými dospělými. Tato sestupná spirála vede k tomu, že děti zůstávají doma a spoléhají na technologii, která je spojí s ostatními a poskytne jim potřebné sociální vazby.

Co mohou rodiče dělat: Pokud je to možné, dejte svým dětem více volného času, kdy mohou se svými vrstevníky osobně komunikovat. To jim pomůže najít potřebná osobní spojení, která by jinak musely hledat v online světě (který jim je mimochodem nikdy plnohodnotně nenahradí).

#osobnirozvoj #deti #rozvoj #vychova #psychologie #psycholog #Stanford #vychova #autonomie #kompetence #vztahy #souvislost

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.