7 minut čtení

Březen se blíží a stát nás tak opět připraví o část zisků. Jak připravit své přiznání?

Stejně jako každý rok i letos mají právnické osoby milou povinnost podat přiznání k dani z příjmů právnických osob a podělit se státním rozpočtem o určitou část v potu tváře nabytých zisků. Víte jak na to?

Může nás těšit, že žijeme v prostředí bez úplatků, kde je každá koruna z daní efektivně vynaložena na bohulibé cíle ve prospěch nás všech. 

Standardní termín pro podání přiznání k dani z příjmů je do 3 měsíců po skončení zdaňovacího období. V případě, že má daňový subjekt zdaňovací období kalendářní rok, je letos poslední termín pro podání 1. 4. 2020, má-li ale daňový subjekt zákonnou povinnost auditu (to je třeba zdůraznit, nikoli dobrovolný audit) nebo mu přiznání zpracovává a podává daňový poradce (plná moc musí být uložena u správce daně do 1. 4.), prodlužuje se termín pro podání přiznání do 1. 7. 2020.

Povinnosti podávat přiznání jsou při splnění určitých podmínek zproštěni veřejně prospěšní poplatníci, společenství vlastníků jednotek, veřejné obchodní společnosti a při přeměnách zanikající či rozdělované společnosti.

V případě, že má daňový subjekt zpřístupněnu datovou schránku, případně má povinnost auditu, je nutné podávat přiznání formou datové zprávy ve formátu xml (tedy nikoli pdf). Takto lze přiznání podat buď prostřednictvím datové schránky, případně prostřednictvím aplikace EPO na webu Finanční správy. Pro podání prostřednictvím EPO je však třeba mít kvalifikovaný certifikát, který je možné si opatřit např. na Czech pointu. Případně je možné využít formulářů v aplikaci EPO, vygenerovat si tam příslušný formulář přiznání do formátu xml a ten pak odeslat datovou schránkou. Výhodou aplikace EPO je její bezplatnost a dále kontrola obsahu přiznání.

Povinnou součástí přiznání je i účetní závěrka, tj. rozvaha a výsledovka, údaje v nich obsažené se zadají přímo do elektronického formuláře přiznání, a dále příloha k účetní závěrce, která se připojí jako příloha přiznání.

Podmínkou pro správné sestavení daňového přiznání je pochopitelně správně zpracované účetnictví. Po kontrole správného zaúčtování obchodních případů za účetní období nesmíme na konci roku zapomenout na závěrkové operace, mezi které patří:

  • Účetní odpisy, které vyjadřují trvalé snížení hodnoty aktiv. Účetní odpisy si účetní jednotka stanoví sama dle skutečného opotřebení majetku. Naproti tomu sazby daňových odpisů jsou stanoveny zákonem o daních z příjmů. Případný rozdíl mezi účetními a daňovými odpisy se uvede v přiznání
  • Opravné položky, které vyjadřují přechodné snížení hodnoty aktiv – kupříkladu k pohledávkám po splatnosti se tvoří opravné položky, které korigují hodnotu pohledávek na reálnou hodnotu. Při splnění zákonných podmínek je jejich tvorba daňovým nákladem
  • Rezervy, které do účetnictví promítají očekávané závazky. Z mnoha různých titulů uveďme třeba rezervu na opravu hmotného majetku, která je daňovým nákladem, za podmínky, že peněžní prostředky ve výši tvořené rezervy jsou do termínu pro podání přiznání uloženy na zvláštním účtu
  • Časové rozlišení a dohadné položky – účty časového rozlišení slouží k tomu, aby v daném období byly v nákladech, případně výnosech, zaúčtovány částky, které se daného období opravdu týkají. Dohadné položky pak slouží k tomu, abychom do příslušného období mohli zaúčtovat náklad či výnos, aniž ještě máme k dispozici příslušný doklad (takže příslušnou částku kvalifikovaně odhadneme)

Pokud máme výše uvedené zaúčtováno, je to fajn, máme perfektní účetnictví, ale ještě nemáme vyhráno. Zákon o daních z příjmů stanoví řadu titulů, které nejsou daňovým nákladem, nebo jsou naopak od daně osvobozeny, případně předmětem daně nejsou vůbec. O všechny tyto položky, pokud jsou součástí účetnictví, musíme v daňovém přiznání upravit výsledek hospodaření, abychom dostali správný daňový základ a správně stanovili daň. Do přiznání je pak třeba zahrnout i položky, které v účetnictví nejsou, ale mají vliv na daňový základ. Může se jednat o nepeněžní příjmy, korekce z titulu nesprávně nastavených cen mezi spojenými osobami, apod.

Z nejběžnějších položek, které nejsou daňovými výdaji, zmiňme třeba výdaje na reprezentaci, na pořízení majetku (ten se postupně amortizuje formou odpisů), obecně na tvorbu opravných položek, různá penále a pokuty, manka, příspěvky zaměstnancům na kulturu a sport, úroky z půjček od spojených osob nad určitou výši a řada dalších. 

Po zpracování přiznání zjišťujeme, zda je výsledkem daňová povinnost či ztráta. Daňová ztráta je samozřejmě zcela legitimní, zejména v počátcích podnikání, ale i kdykoli jindy. Při splnění zákonných podmínek je možné si ji odečítat od budoucích základů daně po dobu následujících pěti let od období, kdy byla vykázána. V této souvislosti je třeba upozornit na skutečnost, že možnost uplatňovat daňovou ztrátu prodlužuje dobu, po kterou může správce daně zahájit daňovou kontrolu. Ta standardně činí 3 roky ode dne, ve kterém uplynula lhůta pro podání přiznání. Takže konkrétně za rok 2019 je standardně povinnost podat přiznání do 1. 4. 2020 a možnost kontroly správcem daně končí 1. 4. 2023. Pokud je však vykázána daňová ztráta, končí toto období 1. 4. 2028. Z toho důvodu je třeba zvážit, zda se vyplatí daňovou ztrátu vykázat, nebo raději vykázat malý základ daně.

Pokud bylo naše podnikání úspěšné, vyšla nám pravděpodobně v přiznání daňová povinnost. Pro placení daně zohledníme případné zálohy zaplacené ve zdaňovacím období, za které je přiznání podáváno. Rozdíl je pak třeba uhradit do konce lhůty pro podání přiznání. Podle výše vykázané daňové povinnosti nám případně může vzniknout povinnost hradit zálohy na DPPO na další období. Pokud byla daň nižší než 30 tisíc, zálohy se neplatí. Pokud byla do 150 tisíc, platí se zálohy ve výši 40% daně do 15. června a do 15. prosince (pokud je zdaňovacím obdobím kalendářní rok). Pokud byla daň vyšší než 150 tisíc, platí se zálohy ve výši ¼ této daně do 15. března, 15. června, 15. října a 15. prosince.

Výše uvedené informace si dávají za cíl poskytnout všeobecný pohled na problematiku přiznání k dani z příjmů právnických osob. Při sestavování přiznání Vám samozřejmě přejeme hodně štěstí, co nejnižší daňovou povinnost a pokud má Vaše společnost složitější transakce, lze doporučit spolupráci s daňovým poradcem, který věci rozumí a uchrání Vás před zbytečným placením daně nebo případnými sankcemi.

Pokud potřebujete s vlastním přiznáním poradit nebo hledáte nového partnera pro vedení účetnictví - >>> napište nám na https://www.uol.cz/poptavka

Pro více novinek ze světa účetnictví a daní nás nezapomeňte sledovat! 

#podnikani #ucetnictvi #finance #penize #dane #DPPO #DPFO #priznani #optimalizace

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.