06.02.2020 5 minut čtení

Co stojí za růstem akcií Tesly? Elon Musk nabídl důvod, který doposud všichni analytici přehlíželi

Tesla na burze od začátku letošního roku udělala takový vítr, že už si o ní povídají i lidé, kteří vůbec neinvestují. V nespočtu zahraničních titulků a analýz najdete jednu a tu samou větu: Nikdo neví proč. Elon Musk nyní nabídl jeden pádný argument.

Je to zajímavý příběh, který se rozhodně vyplatí sledovat v přímém přenosu, když už se nám taková šance naskytla. Tesla během pár týdnů zažila zdánlivě bezdůvodný růst, při kterém její valuace vzrostla až o 80 miliard dolarů a cena akcií, která ještě na začátku roku byla jen mírně nad 400 dolary, náhle atakovala hranici 1000 dolarů. To vše navíc ve chvíli, kdy světové trhy mírně panikařily kvůli koronaviru.

V posledních dnech sledujeme přesný opak, tedy kvapný výprodej, možná tak trochu snahu vyhnat pryč z trhu menší obchodníky. To ale nic nemění na faktu, že i když se akcie Tesly v době psaní tohoto textu pohybují níže okolo 700 dolarů za kus, jde o masivní nárůst (ještě loni v říjnu se obchodovaly až za 255 dolarů za kus) a tržní hodnota 130 miliard dolarů z ní dělá s přehledem největší americkou automobilku a druhou nejcennější automobilku světa.

A můžete si být jistí, že investory a spekulanty, kteří se dlouhodobě snaží akcie Muskovy společnosti prodávat a očekávají její prudký propad, takový na první pohled neopodstatněný růst štve o to víc. Jak známo, Elon Musk má však hatery akcií Tesly velmi rád a tu a tam jim věnuje nějakou výchovnou poznámku.

Jeden takový komentář si neodpustil i nyní, kdy je jeho společnost považována za hvězdu burzy a všichni se dohadují, proč roste, jak vysoko ještě poroste a jestli by neměli pár akcií taky nakoupit.

Elon Musk je totiž překvapen. Ani ne tak agresivním a prudkým růstem jeho akcií, ale skutečností, že jak investiční analytici, tak lidé snažící se konstantně Teslu prodávat přehlédli jeden argument, který považuje z pohledu potenciálu své automobilky za přinejmenším pádný:

"Zavedené automobilky vydělávají většinu svých peněz na prodeji náhradních dílů pro své existující modely s vysokými maržemi, zatímco nové vozy prodávají de facto bez marže, nebo dokonce se ztrátou... Pokud jste nová společnost, nemáte zavedené modely, takže nemáte z čeho dotovat nevýhodné prodeje svých nových aut. Toto je hlavní důvod, proč ve Spojených státech doposud neuspěl žádný automobilový startup."

Musk odhaduje, že jen přibližně 10 % všech vozů Tesla se dnes nachází mimo záruku, zatímco u takového Fordu nebo General Motors jde o 80 % všech vozidel. Navíc upozornil, že i těch pár Tesel, které již nejsou v záruce, vyžadují díky tomu, že jde o elektromobily bez spalovacího motoru, méně servisních návštěv.

"Překonat tento zavedený model je velmi obtížné. Aby se vám to podařilo, musíte vyrobit auto, které bude mnohem přesvědčivější než ostatní auta, takže si za něj lidé budou ochotni připlatit... bez toho nemáte šanci."

Tesla dle Muska využila šance na trhu a stala se klíčovým hráčem hned ve dvou tržních segmentech, které jsou aktuálně na vzestupu a do budoucna budou u všech výrobců automobilů základním předpokladem pro úspěch:

"Aby dnes mohla automobilová společnost uspět na trhu, musí nejdříve uspět ve dvou nesouvisejících technologických oborech: jedním je elektrifikace a druhým autonomie," tvrdí Musk, podle kterého už dnes samotná elektrifikace nestačí. "Jediným způsobem, jak dnes nová automobilka může prorazit a uspět, je kombinace těchto dvou faktorů."

Kam půjde volatilní Tesla dál? Po prvním velkém poklesu se okamžitě objevily hlasy tvrdící, že akcie padají proto, že značka kvůli koronaviru zaznamená v Číně jisté ztráty. To o těchto rizicích až doteď nikdo nevěděl? Stejně bezpředmětná je vlastně i celá diskuze o dalším směřování ceny akcií. Současná hodnota teď a tady možná opravdu částce přes 100 miliard dolarů neodpovídá, ale jak je to s potenciálem Tesly do příštích let? 

Vývoj ceny akcií Tesly

Známý (technický spekulant zaměřující se na price action) mi loni v září říkal, že na grafu Tesly vidí příležitost k nákupu. V říjnu akcie kupoval za 223 dolarů/kus a v prosinci vystupoval na své očekávané cílové částce (pro zájemce: risk-reward ratio měl svých přijatelných 6:1). Když jsem se ho ptal, jak vidí Teslu dál, jen pokrčil rameny se slovy: "Ono se taky může stát, že to půjde rok jen do strany a pak to vyskočí o další talíř [1000 dolarů] nahoru. Záleží, jak velkým gigantem se stanou, protože Musk není jako ostatní automobilky, které se pořád snaží kdejakou kravinu obcházet a šetřit na ní. Řeší praktické věci, což dneska žádná konkurenční firma nedělá."

Kde je pravda? NIKDO s jistotou neví a ani vědět nebude :).

#investovani #akcie #tesla #spekulace #obchodovani #bublina #musk

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Pravdu má :))
    +2
  • Byla by strašná sranda, kdyby už žádný pullback nepřišel a Tesla už "navždy" zůstala drahou akcií. To by všichni ti "korekce musí přijít" analytici koukali.
    +1
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky