Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
02.02.2020 4 minuty čtení

10 rzeczy, których nie wiedziałeś o życiu Elona Muska: od prowadzenia klubu nocnego po 1$ dziennie na jedzenie

Uważając się za fana Elona Musku, którego wartość przekracza aktualnie 32 mld $, zapewne wiesz, że pochodzi z południowej Afryki, ma sześcioro dzieci i studiował fizykę. Nieznane fakty jednak Cię zaskoczą.

1. Playblast Star - pierwsza gra, którą napisał Musk

Jako 10 - cio latek otrzymał swój pierwszy komputer na którym uczył sie programować. W wieku 12 lat napisał swoja pierwsza grę komputerową, Playblast Star, której kod udało mu sie sprzedać za 500$. Napisał ją przy pomocy Commodore Vic-20. Gra jest dostępna i nadal można w nią zagrać on line.

"Była to trywialna gra, ale lepsza niż Flappy Bird" mówił o niej później Elon Musk

Jego geniusz potwierdza również fakt, że spędzał co najmniej 5 godzin dziennie na czytaniu książek. 

2. Bał się ciemności

Jednym z najbardziej godnych uwagi faktów z dzieciństwa jest to, że przestał się bać ciemności poznając jedno z praw fizyki. Gdy zrozumiał, że ciemność to po prostu brak fotonów w zakresie fali od 400 - 700 nanometrów. Postanowił, że to głupie bać się braku fotonów. Wyobraź sobie jak takie racjonalne wyjaśnienie ciemności odbierałyby dzieci w dzisiejszych czasach. 

3. W trakcie studiów, utrzymywał się za 1$ dziennie

W trakcie studiów, w ramach eksperymentu starał się przeżyć za mniej niż 1$ dziennie. W roku 2015 w podkaście Star Talk powiedział: "trzeba kupować jedzenie grupowo w supermarkecie. Hot dogi i pomarańcze bardzo szybko sie znudzą."

4. Żeby zapłacić czesne, zamienił dom kolegi w klub nocny

Być może nie wiesz, ale w trakcie studiów, wspólnie z kolega wynajęli 10-cio pokojowy dom w którym organizowali wystawne imprezy. Wszystko po to, żeby z zysków za wejściówki opłacić czesne. 

Bywały imprezy nawet na 500 osób, co przy wejściówce za 5$ stanowiło całkiem intratny biznes. Autor biografii Elona Muska dotarł do informacji, że sam Elon nie pił zbyt dużo. Poza okazyjnym drinkiem z wódki i dietetycznej Coca-Coli wręcz nie pił w ogóle. "Ktoś musiał być trzeźwy w trakcie naszych wieczorków"  - mawiał poźniej Musk.

5. Już jako dziecko budował rakiety kosmiczne.

Podczas nieobecności rodziców, małym Elonem i jego rodzeństwem zajmowała się gosposia. 
„Nie mogę powiedzieć, że aż tak całkowicie pilnowała. Bywały momenty, że schowany budowałem rakiety, czytałem książki, ale też mieszałem materiały wybuchowe. Robiłem rzeczy, który mogły mnie nawet zabić. Jestem zdziwiony, że mam dziś wszystkie palce" - żartuje Musk.

6. Z doktoranckiego programu na Stanford odszedł po dwóch dniach. Nudził się. 

Musk początkowo po ukończeniu fizyki i ekonomii, planował doktorat, ale po dwóch dniach zrezygnował. Zdecydował, że otwarcie z bratem firmy ZIP2, będzie lepszym pomysłem.  Musieli pożyczyć od ojca 28 tysięcy $, żeby otworzyć firmę sprzedającą software, pisali m.in. przewodniki po mieście.

7. Elon Musk był inspiracją dla postaci Tohy Starka z Iron mana

Mówi sie, że Robert Downey Jr. modelował swoja grę aktorską w roli Tony Starka na wzór Elona Muska. 

Ekscentryczny, genialny miliarder, playboy i filantrop Tony Stark zdaje się być bardzo podobny właśnie do Muska. Wg. słów aktora i reżysera filmu postać Starka to taka lepsza i bardziej czarująca wersja Elona. Wydaje sie współgrać z tym również fakt, że pierwowzór filmowego bohatera zagrał epizod w drugiej części Iron Mana. jest jednym z widzów w scenie Monaco Grand Prix. 

8. Chce ochronić ludzkość

Wielokrotnie juz powiedział, że chce umrzeć na Marsie a nie na ziemi. Jedna z jego firm  Space-X planuje ambitna misję, która miałaby prowadzić do kolonizacji Marsa.  Taka międzyplanetarna podróż kosztuje dziś bagatela 10 miliardów $, ale celem jest obniżenie kosztów do 100 tys $. Musk, zupełnie poważnie mówi o podróży na Mars w ciągu kilku najbliższych lat, a do 2050 roku o marsjańskiej kolonii liczącej 1 milion obywateli. 

9. W wieku 28 lat rozbił nieubezpieczonego McLarena

Ubezpieczenie tak wyjątkowego auta jest o nieco bardziej złożone, tak więc nie zaprzątał sobie tym głowy. Dziś śmieje się ze swojej nierozwagi - rozbicia rzadkiego auta marki McLaren przy prędkości 170 km/h. 

10. Zainwestował...wszystko co miał

Po sprzedaży firmy PayPal, zainwestował wszystko co miał, około 180 mln $, po to by osiągnąć sukces. Cały swój kapitał podzielił miedzy trzy firmy: 100 mln$ do SpaceX, 70 mln$ do Tesli i 10 mln do Solar City. Mówi sie, że po tak dużych inwestycjach, musiał pożyczyć pieniądze na zapłacenie najmu. 

Pochwalcie się, ile z tych dziesięciu faktów juz znaliście?

autor: https://warengo.com/@natalieschejbalova

link do oryginału w j. czeskim: https://warengo.com/stories/37164-10-veci-ktere-jste-nevedeli-o-elonu-muskovi-provozovani-nocniho-klubu-a-dolar-denne-na-jidlo

#musk #ciekawostki #inspiracje #biznes #sukces #natalieschejbalova

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.