Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 20 744.

Zaregistrovat se

13.10.2020 4 minuty čtení

10 věcí, které jste nevěděli o Elonu Muskovi: Provozování nočního klubu a dolar denně na jídlo

Pokud se považujete za fanouška vizionáře Elona Muska, jehož jmění v současnosti dosahuje 107 miliard dolarů, možná o něm víte, že pochází z jižní Afriky, že má šest dětí nebo že studoval fyziku. Tyto fakty vás ale určitě překvapí!

1. Playblast star – první hra, kterou Musk naprogramoval

Když bylo Elonu Muskovi pouhých 10 let, dostal svůj první počítač a naučil se programovat. Ve 12 vytvořil svou první počítačovou hru, Playblast star, jejíž kód se mu podařilo prodat za 500 dolarů. Naprogramoval ji pomocí Commodore Vic-20 a pořád je dostupná její online verze, takže si ji můžete zahrát.

„Byla to triviální hra, ale pořád lepší než Flappy Bird,“

vyjádřil se ke hře později Musk

Genialitu Elona Muska dokazuje i fakt, že po většinu svého dětství strávil alespoň pět hodin denně čtením.

2. Bál se tmy

Jednou z nejpozoruhodnějších věcí o Muskově dětství je fakt, že se malý Elon zbavil strachu ze tmy prostým studiem fyziky. Jakmile pochopil, že tma je jen nepřítomnost fotonů ve viditelné vlnové délce, rozhodl se, že je hloupost se jí bát a prostě přestal. Představte si, jak by asi toto racionální vysvětlení vnímalo jakékoliv jiné dítě...

3. Když byl na vysoké, jeden čas jedl pouze za dolar denně

Když byl Musk na vysoké škole, udělal si takový experiment a snažil se žít co nejlevněji. Za jídlo prý utratil méně než jeden dolar denně. „Jídlo si prostě kupujete hromadně v supermarketu. Hot dogy a pomeranče se vám po chvíli opravdu omrzí,“ řekl Musk v roce 2015 v podcastu StarTalk.

4. Aby zaplatil školné, proměnil dům svého kamaráda na noční klub

Možná nevíte, že aby si s kamarádem na vysoké vydělali peníze na školné, pronajali si desetipokojový dům, ve kterém pořádali obrovské večírky

Občas se tam ukázalo i pět set lidí a každý z nich zaplatil za vstup 5 dolarů. Autor Muskovy biografie se nechal slyšet, že Musk nebyl moc velký pijan a krom příležitostné vodky s dietní kolou alkoholu moc neholdoval. „Někdo během těchto večírků musel zůstat střízlivý,“ vyjádřil se Musk.

5. Už jako dítě stavěl vesmírné rakety

Když byli rodiče pryč, starala se o malého Elona a jeho sourozence hospodyně. „Nemůžu říct, že by mě úplně hlídala. Byl jsem někde zašitý a vyráběl výbušniny, četl knížky a stavěl rakety. Dělal jsem věci, které mohly dítě snadno zabít. Jsem v šoku, že mám ještě všechny prsty,“ směje se Musk.

6. Ze Stanfordského doktorandského programu odešel po dvou dnech – nudil se

Musk si původně chtěl po dokončení studia fyziky a ekonomiky udělat v roce 1995 i doktorát z fyziky, ale po dvou dnech odešel. Rozhodl se, že raději začne podnikat a se svým bratrem založil firmu Zip2. Museli si tenkrát na založení softwarové společnosti, která navrhovala průvodce městem, od otce půjčit 28 tisíc dolarů.

7. Muskem byla inspirovaná postava Tonyho Starka z Iron Mana

Robert Downey Jr. údajně modeloval herectví pro svou postavu Tonyho Starka po vzoru Elona Muska. Excentrický geniální miliardář, playboy a filantrop Tony Stark ve filmech od Marvela je Muskovi chováním trochu podobný, to musíte uznat. Podle Downeye Jr. i režiséra filmů je postava víceméně víc okouzlující verzí Elona Muska. S tím souvisí i fakt, že si sám Musk zahrál v komparzu filmu Iron Man 2. Je jedním z diváků na Monaco Grand Prix.

8. Chce zachránit lidskou rasu

Musk se nechal slyšet, že by chtěl umřít na Marsu, ne na zemi. Muskův SpaceX plánuje ambiciózní misi, která by měla vést ke kolonizaci Marsu. Tato meziplanetární cesta by dnes stála asi 10 miliard dolarů, ale jeho cílem je snížit náklady na asi 100 tisíc dolarů. Musk s naprostou vážností mluví o tom, že první rakety na Mars pošle už za pár let. Do roku 2050 už by podle něj na Marsu mohl žít milion lidí.

9. Když mu bylo 28, vyboural svůj nepojištěný McLaren

V pouhých 28 letech vyboural svůj vzácný supersport za 1 milion dolarů, který navíc neměl pojištěný. Nechat si pojistit takto drahé auto musí být poměrně složité, proto se s tím Musk vůbec neobtěžoval, načež v rychlosti přes 170 km/h naboural. Dnes se své nerozvážnosti jen směje.

10. Investoval vše, co měl

Zažil situaci, kdy musel dát do sázky, vše, co měl, aby uspěl. Po prodeji PayPalu měl dohromady se všemi úsporami 180 milionů dolarů. 100 z nich investoval do SpaceX, 70 do Tesly a 10 do Solar City. Potom si údajně musel půjčit, aby měl na zaplacení nájmu.

Pochlubte se, kolik z deseti faktů jste znali?

musk zajimavosti inspirace byznys podnikani uspech

Hodnocení: +63
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
7 minut
4 minuty
6 minut