Svou úplně první reklamu pro Super Bowl Bryan natočil v roce 1999 a zpočátku to vypadalo jako hodně slabé uvedení se do světa nejprestižnějších reklam světa.
30sekundový spot, jež vznikl pro web inzerující pracovní nabídky Monster.com, obsahoval děti stojící před kamerou, jež odpovídaly na tradiční otázku "Čím bys chtěl být, až vyrosteš?". Až na to, že jejich odpovědí bylo "Chci být podřízeným, který všechno odkývá" nebo "Chci být přinucen odejít do předčasného důvodu."
Zatímco dneska bychom uznale pokynuli nad skvělým nápadem na konci 90. let ještě společnost nebyla připravena do tohoto kariérního zrcadla připravena pohlédnout. Diváci Bryanovu snahu o špetku černého humoru v tradičním průzkumu USA Today Ad Meter, jež je považován za hlavní a klíčový ukazatel úspěšnosti reklam, ocenili nízkými známkami.
"Některé reklamy jsou schválně navrženy tak, aby v těchto průzkumech získávaly ty nejlepší známky," vysvětlil Buckley a dodal, že "vznikají, aby byly v podstatě jen na jedno použití a fungovaly na mozky diváků podobně jako cukr."
Reklama pro Monster.com tehdy na první dobrou rozhodně divákům nepřišla tak sladká a neodolatelná, jako nejoblíbenější reklama toho roku, ve které Budweiser vsadil na osvědčené téma - zvířátka:
Buckley však věřil v sílu poselství ukrytého v jeho reklamě: že vyhledávač pracovních příležitostí může lidi motivovat najít si novou práci, na niž budou hrdí. A jeho instinkt byl správný.
Reklama na Monster.com se v televizi objevovala ještě několik dní po Super Bowlu a zatímco diskuze o všech ostatních reklamách postupně opadla, web Monster.com náhlý nával nových uživatelů nezvládl a spadl. Jen pro představu: Před Super Bowlem měl portál návštěvnost 1,5 milionů unikátních návštěvníků měsíčně. Po zbytek roku 1999 jej však navštěvovalo 2,5 milionu návštěvníků měsíčně.
Úspěch Bryanova spotu se v branži rychle rozkřikl a postupně se začaly objevovat další nabídky ke spolupráci. V následujících dvou dekádách režíroval hned několik slavných reklam pro Super Bowl včetně reklamy pro Hyundai plné celebrit:
Nebo loňského úspěchu v podobě mini-dokumentu pro Microsoft:
Není divu, že dnes už má Buckley dle svých slov skvěle vycvičený cit pro to, co bude nebo nebude na obrazovce fungovat: "Když mi volá nový klient s nabídkou, během 40 sekund jsem i po telefonu schopen zjistit, zda je to něco, co chci režírovat."
Většina reklam pro Super Bowl začíná vznikat už v září/říjnu nebo dokonce i celý rok před dnem zápasu. Bryan už však spolupracoval i na reklamách, které začaly vznikat pouhých 8 dní před samotnou událostí.
"Miluju tyhle zakázky na poslední chvíli; jsou úžasné. Mají v sobě všechen ten stres, všichni šílí a je to jeden velký chaos. Když vám časově opravdu teče do bot, děláte mnohem lepší rozhodnutí - musíte se zkrátka řídit svým pocitem."
Bryan Buckley se přitom svému řemeslu naučil až přímo v praxi. Vystudoval reklamní design a poté se společníkem založil reklamní agenturu. Ta však neměla dlouhého trvání a Buckley se raději rozhodl zaměřit na psaní scénářů. Nakonec se mu podařilo získat práci v ESPN, kde začal vytvářet návrhy na reklamy, u čehož nakonec zůstal dodnes.
Výsledky jeho reklam jej dostaly až k Super Bowlu, který je považován za Olymp marketingového světa. Byť jsou inzerenti za čas pro své reklamy během zápasu ochotni zaplatit obrovské sumy - okolo 5,6 milionu dolarů za 30sekundový spot - Buckley za tvorbu reklam pro Super Bowl nedostává nijak výraznější plat, než za svou běžnou režisérskou práci. Největší peníze ostatně neplynou do vzniku samotné reklamy, ale do toho, aby se vůbec dostala do vysílání.
Díky úspěšné kariéře v reklamním byznysu může Buckley své zisky z této branže reinvestovat i do své další činnosti - režírování filmů. Jeho poslední filmový projekt Saria, který napsal i režíroval, je aktuálně nominován na Oscara v kategorii "Nejlepší krátkometrážní hraný film". Za pasem už má navíc i jednu předchozí oscarovou nominaci z roku 2013.
#osobnirozvoj #rozhodovani #marketing #reklama #superbowl #rezie #bryanbuckley