Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
02.02.2020 5 minut čtení

8 inspirativních mouder, která by měl znát každý leader a manažer – znáte autobusový test?

Každý skvělý leader nad svou prací hodně přemýšlí a má touhu se zlepšovat. Buduje vizi, vyhodnocuje rizika, vytváří plány a měří pokrok. Pokud mezi skvělé leadery patříte, nechte se inspirovat těmito 8 moudry o leadershipu a managementu.

1. Hrajte šachy, ne dámu

Přirovnání managementu k šachovnici je přesnější, než se na první pohled může zdát. Představte si před sebou šachovou desku s rozmístěnými figurkami. Abyste byli obstojným šachovým hráčem, musíte vědět, kam figurky umístit a že každá z nich má unikátní vlastnosti, schopnosti, silné stránky a naopak omezení. 

A stejně tak obstojný manažer zná své zaměstnance a ví, jak je vést, aby ze sebe dostali to nejlepší a plně využili svůj potenciál. Když dovolíte svým lidem, aby byli každý jiný, aby objevili svou identitu a připíšete jim role a úkoly, které jim padnou, vyplatí se vám to. Pokud budete se všemi zaměstnanci jednat stejně, nepoznáte jejich unikátnost a nedokážete je individuálně motivovat, hrajete dámu. A to není hra králů.

2.  Vybírejte si zaměstnance především podle vlastností, dovednosti je můžete naučit

Dobří zaměstnavatelé vědí, že je lepší nadšený a nezkušený zaměstnanec, než zkušený mazák, kterému je práce i společnost, pro kterou ji odvádí, ukradená.

Co člověk ví a umí, se dá snadno rozšířit. Ale jeho podstatu nezměníte. Osobnost zůstane stejné po většinu života. Proto je dobré se soustředit v první řadě na mindset, přístup, energii a vlastnosti člověka.

3. Emoční inteligence je v práci 80 % úspěchu

Slušné IQ je něco jako základní předpoklad pro vedení lidí. Potřebujete ho, ale hvězdu z vás na pracovišti neudělá. Emoční inteligence může. Jakmile se naučíte číst v druhých lidech – poznat jejich motivace, bloky, strachy, preference – a dokážete se jim přizpůsobit, budou se ve vašem okolí cítit dobře, bezpečně a spokojeně.

Emoční inteligence zahrnuje:

  • Sebepoznání (co mě motivuje, rozčiluje, mrzí...),
  • seberegulace (schopnost reagovat na okolí vhodným způsobem),
  • empatie,
  • sociální dovednosti (přizpůsobení komunikace, chování a reakcí konkrétním lidem).

4. Měnou networkingu není sobeckost, ale naopak štědrost

Věříte (stejně jako já) v moc networkingu? Pokud ano, asi už víte, že networking prostě nefunguje tak, že si najdete inspirativního člověka a rovnou se ho zeptáte, jestli vám pomůže. Tedy... Fungovat tak může, ale neměl by. Lepší varianta je vždy onoho inspirativního člověka oslovit s nabídkou. Jaké služby, projekty či spolupráci můžete nabídnout vy jemu? 

5. Jak zvládnete „autobusový test“, vypovídá hodně o vaší schopnosti řídit lidi

Že jste nikdy o autobusovém testu neslyšeli? Já donedávna také ne, ale je to opravdu zajímavá metafora. Autobus je v ní něco jako nečekaný a opravdu velký problém. Špatní manažeři pod něj strčí své zaměstnance. Dobří ne.

Skvělí vidí přijíždějící autobus už z dálky a své lidi včas odvedou z cesty. (A následně se tím nijak nechlubí a neočekávají medaile za hrdinství.) Nezapomenutelní manažeři to ale udělají tak, aby jejich zaměstnanci měli pocit, že si autobusu v dálce všimli oni sami a vymysleli, jak se mu nejlépe vyhnout.

A někdy, když se autobusu vyhnout nedá, před něj prostě skočí a zastaví ho vlastním tělem dřív, než srazí celý tým. Takto nějak si představuji (velmi zjednodušeně) rozdíl mezi různými úrovněmi kvality leaderů a manažerů.

6. Nehledejte jen mentora, ale i podporovatele

Mentor je někdo, kdo vám nabízí vedení, sdílí s vámi své myšlenky a pomáhá vám růst. Podporovatel je ten, kdo má sílu vám pomoci.

Existuje statistika, která říká, že lidé, kteří mají v práci svého podporovatele na vyšších pozicích, mají o 23 % větší šanci kariérního postupu. Většina lidí potřebuje obojí – i mentora i podporovatele. A pokud budete mít opravdové štěstí, třeba se vám podaří najít někoho, kdo bude obojí zároveň.

7. Jste průměrem 5 lidí, se kterými trávíte nejvíce času

Pokud chcete být výjimečným leaderem, měli byste si najímat lidi, kteří jsou výjimeční. Buďte při nabírání nových zaměstnanců pečliví a vybíraví. A držte se citátu mého oblíbeného spisovatele a kreativce Austina Kleona:

„Najděte nejnadanějšího člověka v místnosti a bavte se s ním. A pokud jste nejnadanější vy, změňte místnost.“

8. Nemůžete najít lidi, které nehledáte

Abyste dokázali najít lidi, které do vašeho týmu potřebujete, musíte identifikovat charakteristiky vašich lidí, kteří si vedou dobře, a najmout více takových. I když někoho potřebujete urgentně, nespokojujte se s uchazečem, který nesplňuje vaše očekávání.

Je to opravdu důležité, protože když si dáte načas a budete vybírat pečlivě, nejenže najmete toho pravého člověka, ale budujete tím špičkový tým, takže také snižujete pravděpodobnost, že vám z něj budou odcházet ostatní skvělí zaměstnanci.

#osobnirozvoj #seberozvoj #management #leadership #vedeni #leader #citaty #inspirace #tipy #rady

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
8 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
8 minut
5 minut
5 minut
5 minut