7 minut čtení

Perfektní work-life balance, ale vysoké daně - tak se žije v nejšťastnější zemi na světě

Každý rok skupina odborníků řadí tuto zemi v žebříčku spokojenosti na přední příčky. Jsou ale její obyvatelé skutečně šťastnější? A pokud ano, tak čím to je? Pojďme se vydat na návštěvu do Dánska.

Každý rok se schází skupina odborníků zabývajících se štěstím, aby seřadili 156 zemí podle toho, jak šťastní jejich obyvatelé ve skutečnosti jsou. Výsledky jsou zveřejněny ve světové zprávě o štěstí.

Mohlo by se zdát, že štěstí je nezměřitelná veličina, ale existují jisté vědecké poznatky, na základě nichž je porovnávání prováděno. Profesor Jeff Sachs působí na Kolumbijské univerzitě a je jedním z autorů zprávy o světovém štěstí. Říká, že když vědci mluví o štěstí, nejedná se primárně o to, zda se někdo usměje, ale o to, jak se cítí v průběhu celého života.

Žebříček vychází od roku 2012 a od samého začátku se severské země (Dánsko, Švédsko, Norsko, Finsko, Island, Faerské ostrovy a Grónsko) soustavně umisťují na předních příčkách.

V roce 2018 a 2019 se na prvním místě umístilo Finsko. O rok dříve to bylo Norsko. Dánsko zase "zvítězilo" v letech 2013 a 2016. Tyto země nebudeme dále porovnávat mezi sebou a pro zjednodušení je všechny označíme za nejšťastnější země. Dále se blíže podíváme na Dánsko.

Není žádná náhoda, že se právě tyto země pravidelně umisťují na předních příčkách. Mají totiž věci, jako je bezplatné vzdělávání a zdravotní péči, nízkou míru kriminality, chytré nastavení sociálního zabezpečení, homogenní populaci a celkově jako země i lidé prosperují.

Sachs říká, že pravděpodobně nejdůležitějším faktorem je, že tyto země se snaží udržovat jakousi rovnováhu, což se ukazuje jako "vzorec štěstí". "Nejsou obecně nastavení tak, aby usilovali o to stát se extrémně bohatými, ale naopak hledají rovnováhu mezi životem a výsledky, mezi soukromím a prací. Navíc jsou velmi pozitivní." K tomu dodává, že štěstí nacházíme životem ve vyrovnanější společnosti a ve vlastních snahách v oblastech našich zájmů. Jak lidé v těchto zemích hledají správný work-life balance?

Nepracují dlouhé hodiny

Laurie Santos, profesorka psychologie na Yaleově univerzitě, říká: "Věda ukazuje, že jedna z věcí, která nás dělá šťastnějšími, je více volného času." Pracovat na plný úvazek v Dánsku znamená v průběhu 5 dnů odpracovat 37 hodin. V USA průměrný Američan pracuje 44 hodin týdně. Podle průzkumu z roku 2016 to v České republice je 41 hodin týdně.

Pozoruhodný je postoj Dánů vůči přesčasům nebo dlouhé pracovní době. Mnoho lidí ze všech koutů světa to vnímají jako způsob, jak postupovat vpřed, jak vyjádřit oddanost zaměstnavateli nebo svým cílům. V Dánsku je to ale vnímáno jako slabost. Obchodní konzultantka Kay Xander Mellish říká, že to ukazuje, že v přidělené pracovní době nezvládnete splnit svěřené úkoly. Pochopitelně i úkoly musí být nastaveny tak, aby bylo možné je splnit. V každém případě většina Dánů odchází z práce kolem 16 hodiny.

Alex Calvert žije s rodinou v Kodani 7 let a říká: "Pocit, že práce je důležitá a je potřebné, abyste ji odvedli ve vysoké kvalitě, je v pořádku, ale musíte se také ujistit, že máte dobrý work-life balance." Dříve citovaná Mellishová také uvádí, že Dánové se snaží být co nejefektivnější. V práci jsou sice jen 7,5 hodiny, ale celou tu dobu pilně pracují, protože volný čas je pro ně téměř to nejdůležitější. Neuvidíte je tedy v pracovní době vybavovat se s kolegy nebo brouzdat na internetu.

Běžná je také flexibilní pracovní doba a možnost práce z domova. A aby stále nebyla řeč jen o Dánsku, tak například ve Finsku mají zaměstnanci právo posunout si pracovní dobu až o tři hodiny v porovnání s tím, co vyžaduje zaměstnavatel.

Pět týdnů placené dovolené je samozřejmost

Bez ohledu na obor nebo pracovní pozici mají zaměstnanci v Dánsku zaručených 5 týdnů placené dovolené. A naprostá většina z nich si ji vybere do poslední volné hodiny. Sachsová říká, že když se někoho v Dánsku pokusíte pracovně kontaktovat na konci července nebo v srpnu, bude s největší pravděpodobností na dovolené.

Mají stresovou dovolenou

Jedna dánská studentka umění vypráví: "Musela jsem opustit práci v reklamě, protože jsem z ní byla ve velkém stresu a také mě vůbec nečinila šťastnou. Nedovolila mi, abych měla správou rovnováhu mezi osobním a pracovním životem, které si tu hodně vážíme. Naštěstí máme systém, který mi umožnil práci na nějaký čas opustit a mít čas na přemýšlení, abych zjistila, jakým směrem bych se v životě měla ubírat." Že to není nic zvláštního a i vy z práce můžete odejít? Tato mladá Dánka ale od státu během své "stresové dovolené" dostávala v přepočtu 46 tisíc korun měsíčně.

Mellish říká, že stres je zabiják kariéry a jeho pravidelně zvýšenou míru přirovnává k mírnému zdravotnímu postižení. Z toho důvodu si lidé obvykle berou "stresovou dovolenou", když jsou v práci dlouhodobě pod velkým tlakem. Stát ale nenabízí výhody jen pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele. Celé to zapadá do jejich systému "flexicurity".

Upřímně, nedovedu si představit, že by něco takového mělo fungovat u nás, aniž by to někdo nezneužil ve svůj prospěch.

Jsou přesvědčení, že štěstí je jen kousek skládačky

Santosová říká, že nalezení práce, která je v souladu s vašimi základními hodnotami váš může učinit šťastnějšími bez ohledu na to, kde žijete.

Zdá se, že severská kultura i místní vlády více podporují štěstí, ale samozřejmě to není jen tak. Daňové zatížení v Dánsku odpovídá jistotám, které vláda svým občanům poskytuje. Z členů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, kterých je momentálně 36, má Dánsko daňové zatížení největší.

Lidé v severských zemích jsou ale rádi, že platí tyto daně, protože za to dostávají odpovídající sociální služby. Další věcí, která zvyšuje pocit štěstí, je žebříček, který Dánsko umístil na přední příčky. Život v nejšťastnější zemi zkrátka na lidi vyvíjí tlak, aby byli šťastní.

--------------------

Je zajímavé, že cílem Dánů není pracovat co nejméně, ale skutečně jim jde jen o rozumný poměr pracovního a osobního života. A v tom je možná skrytý důvod, proč to všechno funguje. Jinde jsou lidé, kteří buď chtějí vydělat miliardy, nebo ideálně biliardy, anebo pro změnu nechtějí pracovat vůbec. Tím neříkám, že v Dánsku nejsou lidé, kteří by nechtěli zbohatnout. Jen to tam mají v hlavě trochu jinak nastavené a nedovolí, aby podnikání ovlivňovalo jejich osobní život. Je právě v tom ten jejich schovaný klíč ke štěstí?

#osobnirozvoj #dane #stesti #spokojenost #Dansko #zebricek #stat #podpora #worklifebalance 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.