31.01.2020 5 minut čtení

Chci dostat přidáno. Jak požádat o zvýšení mzdy?

V životě přijdou chvíle, kdy musíte udělat rozhodnutí. Jednou z nich je i chvíle, kdy dostanete pocit, že vás ve vaší práci nedostatečně finančně ohodnocují. Buď dostanete přidáno, odejdete, nebo budete nešťastní. Jak si ale říct o víc peněz?

Požádat šéfa, aby vám přidal, je pořádně stresující, na tom se asi shodneme všichni. Mnoho lidí tak s žádostí otálí týdny nebo dokonce měsíce. 

Co když se naštve? Co když to bude trapné? Co když mě vyhodí?

Běhají nám hlavou všechny tyto děsivé myšlenky. Ale pravdou je, že pokud vám vaše mzda nevyhovuje, není na žádosti o přidání nic špatného. Než se ale pustíme do tipů, které vám pomohou vést tuto nesnadnou konverzaci úspěšně, ráda bych vám svěřila jednu myšlenku.

Položte si otázku, proč o zvýšení mzdy žádáte

Je to protože nezvládáte platit hypotéku? Protože se vám narodilo dítě a vy potřebujete víc finančních prostředků? Protože máte zkrátka pocit, že si zasloužíte víc? A myslíte, že tyto důvody by byly pro vašeho zaměstnavatele přesvědčivé?

Znáte ten příběh o tom, jak si sekretářka Elona Muska řekla o zvýšení platu? Legenda praví, že ji Musk poslal na dvoutýdenní dovolenou a poté ji propustil, protože zjistil, že se ve skutečnosti obejde i bez ní. Ačkoliv Musk později pravost historky popřel, možná, že se z ní přesto můžeme něco naučit.

Pokud žádáte o zvýšení mzdy, mělo by to být proto, že si ho zasloužíte. Roste spolu s dobou vašeho působení ve firmě počet povinností a zodpovědnost? Jste nepostradatelní? Přispíváte firmě více než dříve? Máte větší zodpovědnost? To jsou všechno správné důvody pro to, aby vám vaši nadřízení zvedli plat. Až se tedy ujistíte, že chcete přidat oprávněně, je čas se začít připravovat.

Jak se na diskusi se šéfem připravit

Nezáleží na tom, jak dobrý vztah se svým nadřízeným máte, musíte se na konverzaci dobře připravit, jinak může skončit fiaskem. Váš nadřízený bude očekávat, že mu vysvětlíte, proč chcete víc peněz.

Konkrétní případy – sepište si konkrétní situace, ve kterých jste uspěli, přinesli firmě zisk, udělali něco navíc a tak podobně. Některé z nich se vám určitě při debatě budou hodit.

Rešerše – vyhledejte si, jaká je obvyklá cena za práci, kterou odvádíte. Podívejte se na statistiky, inzeráty a klidně se poptejte v okolí, ať víte, o co můžete žádat.

Proslov – nebojte se sepsat si své myšlenky jako proslov a následně si ho zkusit říct. Zjistíte, jak vám to jde „z pusy“ a budete méně nervózní. Pozor ale, aby to následně neznělo jako nějaká strojená přednáška!

Kdy je vhodná chvíle?

Stejně důležité jako příprava je i vhodné načasování. Ideální čas je, když ve firmě probíhá plánování rozpočtu. Vhodné jsou také tyto chvíle:

Když dostáváte pozitivní feedback – při zhodnocování vaší práce za určité časové období je skvělá příležitost probrat finanční stránku věci. Nejenže je to vhodně načasované, ale nadřízený to v tu chvíli s největší pravděpodobností očekává.

Po dokončení důležitého projektu – pokud jste odvedli dobrou práci, je to chvíle, kdy si vaši nadřízení uvědomí vaši důležitost pro firmu.

Když má šéf dobrou náladu – žádat o přidání během stresujícího nebo hektického období je nebezpečné. Počkejte si, až bude nadřízený v klidu a bude mít dobrou náladu.

Co říct, když žádáte o víc peněz?

Jakmile si připravíte podklady a vyberete vhodnou chvíli, je důležité správně mluvit. Nemusíte mít přímo scénář, ale měli byste mluvit jasně a specificky. 

Začít můžete například větou: „Když jsme u růstu a budoucnosti firmy, rád/a bych s vámi probral/a své finanční ohodnocení.“ nebo „Rád/a bych si s vámi promluvil/a o svém finančním ohodnocení, kdy by se vám to hodilo?“

Nejlepší je, když v následné konverzaci zmíníte konkrétní částku, kterou byste si představovali a řeknete, jak jste k ní došli. Buďte také konkrétní ohledně toho, od kdy byste si vyšší mzdu přáli pobírat a dalších detailů.

Jak se chovat?

Způsob, jakým se v podobných chvílích chováte, může ovlivnit výsledek dialogu. Měli byste dobře vybalancovat poměr sebevědomí, vděčnosti a entuziasmu. 

Je důležité vyjádřit vděk za to, co momentálně ve firmě děláte a kolik peněz za to dostáváte. Přeci jen jste kdysi s tou částkou souhlasili, tak ať to nezní, jako že jste doposud vlastně pracovali za almužnu jen z dobroty. Ukažte své nadšení pro firmu a její budoucí vývoj.

Co když to nevyjde?

Když jdete žádat o víc peněz, musíte mít na paměti, že to nemusí klapnout. Někdy zkrátka není místo v rozpočtu nebo jsou nadřízení zatvrzelí. Důležité je si z toho nedělat hlavu, důstojně to ustát a nikomu nic nevyčítat. Alespoň jste si připravili půdu pro další kolo.

Požádejte šéfa o jeho konkrétní požadavky. Zeptejte se: „Co musím udělat proto, abyste měl pocit, že si zvýšení platu zasloužím?“  Vymyslete společně konkrétní cíle, po jejichž dosažení dostanete přidáno. Další možností je zkusit požádat o více zaměstnaneckých benefitů a když nic nepomůže, zkrátka se poohlédněte po něčem jiném.

#osobnirozvoj #kariera #penize #finance #mzda #plat #zamestnanec

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.