29.01.2020 5 minut čtení

Nemůžete se soustředit? Zkuste použít tyto 3 podivné poznatky psychologů

Každý, kdo už se někdy snažil soustředit na náročný nebo nudný úkol, ví, jak je to těžké. Vezměte si na pomoc tyto překvapivá zjištění odborníků a třeba vám to půjde lépe!

Internet je zaručenými tipy na zlepšení soustředění doslova přehlcen. Ale mnoho z nich je nerealistických, nepoužitelných v praxi a nemají co dočinění s aktuálními vědeckými poznatky. Některé věci, o kterých si myslíme, že bychom je měli dělat, nám ve skutečnosti práci ztěžují, protože nejsou pro mozek přirozené. Co tedy navrhuje věda?

1. Nechte se unášet myšlenkami

Na první pohled se to může zdát kontraproduktivní, ale nechat mysl, ať se zatoulá, je ve skutečnosti skvělý přístup ke špatnému soustředění.

Psychologové dochází k závěru, že přemýšlením nad něčím, co v tu chvíli neděláme, trávíme skoro 50 % času. To vedlo některé z nich k myšlence že namísto problému jde o klíčovou součást systému, který nám pomáhá se soustředěním.

Lidé, kteří se lépe soustředí, většinou nechávají myšlenky plynout ve chvílích, kdy to nevadí.

Když je takzvané denní snění nevyhnutelné, proč si ho prostě nenaplánovat na vhodnou příležitost? Profesor psychologie na Harvardu Paul Seli rozlišuje dobrovolné a mimoděčné denní snění a říká, že problém nám působí ten druhý typ. 

Lidé, kteří se záměrně nechávají unášet myšlenkami ve chvílích, kdy je to nerozptyluje a nezdržuje – například při vykonávání manuálních administrativních úkolů – trpí problémem méně než ti, kteří si denní snění neuvědomují vůbec.

„Když je úkol snadný, záměrné denní snění vás nebude stát pokles výkonu, ale mělo by vám dát příležitost přesto sklidit ovoce denního snění jako lepší schopnost řešení problémů a plánování,“ říká Paul Seli.

„Myslete na něco, co nesouvisí s vaší aktuální činností. Přemýšlejte nad řešením něčeho, co vám tíží mysl a poté se vraťte zpět k úkolu.“

Když si dovolíte myslet na cokoliv jiného než na práci, nejenže se zbavíte pocitu provinilosti, ale také vám to odškrtne pár věcí z „mentálního to-do listu“, který ono zatoulání se myšlenkami jinam způsobuje.

2. Dělejte hlouposti

Vtipná videa koček jsou učebnicovou ukázkou rozptýlení a prokrastinace. Ale někteří psychologové si myslí, že vám podobné kratochvíle ve skutečnosti mohou pomoci dostat se psychicky do vhodného rozpoložení pro práci.

Podle nedávné studie je smích dobrým prostředkem ke znovuobjevení vůle.

Během experimentu se ukázalo, že lidé, kteří před plněním úkolu (nerozluštitelný rébus) sledovali vtipné video, se snažili přijít na řešení déle a vkládali do úkolu větší úsilí než kontrolní skupina, která se také dívala na video, to ovšem bylo relaxační. 

Výsledkem studie bylo, že humor efektivně doplňuje naše mentální zdroje. Proto její autoři doporučují zaměstnavatelům, aby podporovali hravou firemní kulturu.

„Když vytvoříte v týmu zábavnou firemní kulturu – dovolíte lidem, aby se zasmáli například nad vtipným e-mailem nebo videem na YouTube, může to zlepšit jejich produktivitu. Samozřejmě to je jen jedna strana mince a nikomu nedoporučuji, aby se celý den díval na videa s kočkami, ale příležitostná pauza na zasmání a vtip vám pomůže, především když jste hodně unavení,“ říká vedoucí výzkumník David Cheng.

3. Ztižte si práci

Abyste se mohli dobře koncentrovat, musíte se zbavit všech vnějších rozptýlení, že? Podle jedné teorie pozornosti je pravdou pravý opak.

Psycholožka působící na University College London, Nilli Lavie, přišla v roce 1995 s teorií, kterou nazývá „Load Theory“. Myšlenka je následující: Existuje limit vnějších vjemů, které mozek dokáže zpracovávat souběžně. Jakmile ho dosáhne, začne působit mozkový systém pozornosti a rozhodne, na co je třeba se soustředit.

Výsledky experimentu psycholožky naznačují, že se nám lépe pracuje ne v čistých, uspořádaných a tichých prostorách, ale v prostředí chaotickém až matoucím. Funguje to, protože jakmile jsou obsazeny všechny „vjemové sloty“, mozek musí vzepnout všechny síly a soustředit se na nejdůležitější úkol. Rozptýlení ustoupí do pozadí.

Jediný problém s využitím této teorie v praxi je, že pro každého funguje jiný druh, počet a jiná intenzita ruchů. Navíc tato teorie nebyla nikdy prokázána žádnou vědeckou studií. Existují ale různé mobilní aplikace, díky kterým si můžete vybrat vizuální nebo zvukové ruchy, které budou sedět vám. Proč to tedy nezkusit?

Klíčem je dát mysli více úkolů než jen jeden, aby mozek neměl šanci hledat stimulaci jinde. Většina lidí si musí přijít na to, co jim nejvíce vyhovuje, metodou pokus omyl. Každopádně to může být pro mozek vyčerpávající, takže doporučuji tuto metodu využívat jen výjimečně v případě, že vše ostatní selže.

A jaké podivné psychologické triky pomáhají se soustředěním vám?

#psychologie #soustredeni #produktivita #prokrastinace #veda #osobnirozvoj #seberozvoj

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ta poslední metoda mi připadá šílená. Občas se mi zdá, že mám v hlavě tolik starostí/plánů/úkolů/atd., že mi musí explodovat. A kdybych ještě měl postupovat podle toho návodu, tak už bych se dočista zbláznil :D ale nevylučuji, že to na někoho nemůže fungovat...
    0
    • :D Mně se třeba dobře učí v rušném prostředí kavárny, když si do uší pouštím zvuk deště. :D Takže na tom možná něco bude.
      0