27.01.2020 6 minut čtení

Vedení deníku – návyk, díky kterému podnikatelka vybudovala start-up v hodnotě $800 milionů

Vedení deníků nám doporučují experti ze všech stran. Možná, že vás k němu přesvědčí Shivani Siroya, která tvrdí, že je vedení deníků jedním z hlavních důvodů, proč dokázala vybudovat $800 milionové impérium.

Shivani Siroya, zakladatelka a CEO finančně-technologicého start-upuTala je ten poslední člověk, který by potřeboval vysvětlit, jak fungují kreditní karty. 

Přesto se jí takové menší přednášky dostalo. Obdržela ji od řidičky Uberu, která ji vezla do kanceláře v Santa Monice. „Nejlepší je rozvrhnout dluh mezi třemi kartami,“ vysvětlovala řidička. Když se Siroya zeptala, co dělala řidička před prací pro Uber, žena se rozohní a vypráví jí o své předchozí práci v bankovnictví – konkrétně v oblasti půjček. I takto vypadají situace, které si Siroya večer zapisuje do svého deníku.

Siroya firmu založila v roce 2011, aby mohla půjčovat peníze lidem v rozvojových zemích. Lidem, kterým tradiční banky nepomohou. S podporou firem jako PayPal a Revolution Growth společnost Tara půjčila přes miliardu dolarů v malých a nezajištěných půjčkách více než 4 miliardám lidi ze západní Afriky, jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky. 

Firma má více než 500 zaměstnanců po celém světě. Siroya říká, že jejím posláním je demokratizovat finančnictví. Na fintechových konferencích vyniká nejen tím, že je žena a pochází z Indie, ale také svým tichým a introspektivním leadershipem.

„Vyrůstala jsem mezi Indií a Brooklynem. A vždy jsem si byla vědoma toho, jak podobní jsou si tu lidé, ale jak vzdálené jsou poměry v obou zemích. Jedna měla tak málo a druhá tak moc. Všichni jsme měli stejný potenciál, jen nemáme přístup ke stejným příležitostem. 

Proto jsem se vždy snažila zjistit, jak by se dalo dát všem stejné nástroje, aby si mohl každý sám za sebe vybrat, kam chce směřovat svůj život. Rozhodně jsem o těchto věcech hodně snila a přemýšlela.“

Tyto své myšlenky si Siroya každý den psala do svého deníku. V roce 2006 nastoupila do své první práce po vysoké – na pozici analytičky ve švýcarské bance UBS. Tato práce ji zklamala a tak skončila. Poté zkoušela další práce, vzdělávala se a nadále přemýšlela nad řešením problémů chudoby a bohatství. A vše si poctivě zapisovala do deníků.

O sedm let a několik popsaných deníků později, v roce 2013, Siroya spustila předchůdce firmy Tala.

Radikální důvěra

Byznys model Taly je postaven na tom, co Siroya nazývá „radikální důvěrou“. Zákazníci sdílejí svá osobní data z mobilních telefonů a Tala jim na oplátku poskytuje nezajištěnou krátkodobou půjčku. 

Chcete-li získat půjčku od firmy Tala, stačí si stáhnout jejich aplikaci do telefonu, vyplnit krátký dotazník a dát Tale svolení k procházení vašich dat. 

Jakmile Tala ověří, že je žadatel vlastníkem zařízení a získá důležité informace z aplikací, které používá (vyúčtování plateb, a určité údaje o chování klienta jako je doba, kdy uskutečňuje nejvíce telefonních hovorů. [Například v Keni jsou noční volající považováni za méně riskantní, protože se jedná o nejdražší dobu hovoru, takže tito zákazníci pravděpodobně mají více peněz.]) 

Když je úvěr schválen, Tala si účtuje se poplatek ve výši přibližně 5 % a půjčka standardně ve výši 10$ až 500$ je zákazníkovi odeslána okamžitě. Půjčky musí být splaceny do 21 až 30 dnů; pokud je klienti nesplatí včas, nedostanou další. Možná, že vás překvapí, když vám řeknu, že míra bezproblémového splácení je u Taly více než 90%.

Jak k tomu přispěly deníky?

Od doby, kdy Siroya dostala od otce svůj první deník na základní škole, už prý svými myšlenkami zaplnila bezpočet sešitů. „Deník si píši každý den před spaním.“

Říká, že jí to pomáhá zbavit se přemýšlení nad problémy předchozího dne a vnímat věci ve větším kontextu.

„Naše mozky se snaží neustále řešit problémy. Když je nenecháme starosti ventilovat, nemůžeme usnout. Když všechno vypustíte na papír, můžete vydechnout. A myslím, že mi to skutečně pomohlo. Když hodím své myšlenky na papír, můžu si říct: Podívej se, je normální, že se cítíš smutná nebo pociťuješ úzkost, dostaneš se přes to. Děláš to pro budoucnost Taly. To je důležitější.“

Siroya si také každý den zapisuje momenty, které jí zlepšily den a něco, na co je pyšná. Říká, že jí tento rituál pomáhá s psychickou odolností a vysokými nároky na podnikatele. „Je to něco, k čemu se vždy můžete vrátit. Něco, co vás pořád podporuje a ukazuje vám to: Něco v tobě je, věřím ti.“

Ačkoliv Siroya nenařizuje svým zaměstnancům, aby si také vedli deníky, prý je v tom velmi podporuje. Každý den má na svém veřejně přístupném diáři půlhodinu od 18:30 do 19:00 vyhrazenou na „Otázku dnešního dne“

„Všichni to vidí a když se mě ptají, tak jim zkrátka odpovídám, že jen praktikuji reflexi aktivit, produktů, lidí a činů, které ten konkrétní den přispěli k výsledkům mé práce. Jaké úsilí, kterým jsem strávila svůj čas, vedlo ke skutečným výsledkům? Co jsem mohla udělat lépe? Jaká slepá místa jsem objevila a jak se z nich mohu poučit?“

Vedení deníků si díky Siroye oblíbili i někteří její zaměstnanci. Například členovi manažerského týmu Punam Brahmbhattovi Siroya navrhla, aby si psal pracovní deník, který s ním bude procházet a že on může nahlížet do toho jejího. Po pouhých 6 měsících ve funkci řekl: 

„Původně jsem si psal deník jen abych přemýšlel nad významy svých snů a podobnými věcmi. Nikdy by mě nenapadlo, že by to mohlo tolik pomoci mé kariéře. Nejprve jsem psal pouze stroze, ale Shivani mě povzbudila, abych přidával detaily a vylezl z ulity. Díky tomu se velmi zlepšila naše komunikace. Jak tak o tom přemýšlím, uvědomuji si, jak je to výjimečné a unikátní.“

#leadership #uspesnezeny #uspech #inspirace #denik #podnikani #byznys #pujcky #finance #tala #shivanisiroya

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Protože jsem multifunkční, Siroya mně svou metodou deníku inspirovala. Už jsem se několikrát pustila do psaní deníku, ale tentokrát mne oslovila systematičost a pravidelnost dosahu deníku. Pustím se do toho.

  0
 • Inspirativní. K psaní deníku mě to asi nepřiměje, ale každodenní zamyšlení nad tím, co by šlo udělat lépe a na co je člověk pyšný je určitě super :-)
  0
  • Je. Taky jsem se to jednu dobu snažila praktikovat, ale jsem příliš neorganizovaná, abych to dělala denně. :D
   0
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut
7 minut
5 minut
2 minuty
4 minuty
8 minut
11 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut
7 minut
5 minut
2 minuty
4 minuty
8 minut
11 minut
5 minut