26.01.2020 5 minut čtení

Jak na newslettery? Napište předmět e-mailu tak, aby ho otevřel úplně každý

Dáváte si záležet na skvělých newsletterech a k ničemu to nevede? Možná, že jste nedokázali splnit základní předpoklad pro jejich úspěšnost – neodolatelný předmět e-mailu. Pojďte se podívat na 5 tipů, které vám s touto alchymií pomohou. 

Předměty jsou klíčem k úspěchu

Jejich důležitost je podtržena například i v české publikaci Copywriting od pětice zkušených copywriterů v čele s Annou Sálovou. V knize je zdůrazněno především ono tajemství, které s sebou musí předmět e-mailu nést. Nesmíte vyzradit moc, ale dost na to, abyste vzbudili zvědavost.

Divili byste se, ale nad vymýšlením předmětu autoři často stráví skoro stejně času jako nad textováním samotného newsletteru. Co tedy potřebujete, abyste napsali kvalitní předmět? Musíte vládnout slovem, být kreativní a k tomu znát ždibec psychologie, abyste dokázali čtenáře přesvědčit ke kliknutí. 

Přijde vám, že je to tak trochu manipulace? Pak s vámi nemohu než souhlasit. Ale upřímně... Co ve světě reklamy a byznysu manipulace není? Pokaždé, když někoho přesvědčujete, aby dal přednost vám před konkurencí, s ním vlastně chtě nechtě manipulujete.

Váš zákazník nebo klient si od vás určitě nekoupí nic, co nechce. Možná si koupí něco, o čem předtím nevěděl, že to chce. A to je přece žádoucí. Pojďme se tedy podívat na 5 tipů, které vám pomohou se skvělými předměty. Rovnou zapátrám ve své e-mailové schránce a pokusím se rady ilustrovat na příkladech povedených newsletterů.

1. Otevřené konce – naše všetečné lidské mozky touží po tom vědět, jak to dopadne, ať už je to cokoliv. Když se vám podaří do předmětu e-mailu vpasovat pravý nefalšovaný cliffhanger, můžete si být téměř jisti, že to zafunguje. 

Máme pro Vás dvě dobré a jednu špatnou zprávu

– ONLINE jazyky

2. Exkluzivní nabídka – hlavní prioritou každého člověka je on sám. Pokud lidem pošlete e-mail, u kterého to vypadá, že díky němu může čtenář něco získat, máte větší šanci na úspěch. Ať už nabízíte, že ušetří, dostanou dárek nebo skvělou radu, musí to znít exkluzivně. Nabídka je pro ně a jen pro ně.

Přijďte si pro dárek zdarma! Nabídka se tenčí!

– ROSSMANN

Ačkoliv zákazník v e-mailu přijde na to, že nejde tak úplně o dárek zdarma, ale o akci 2 + 1 zdarma, nebude zklamaný. Pokud by bylo v předmětu „tento týden 2 + 1 zdarma“, určitě by to nemělo takový úspěch, protože jsme na podobné akce zvyklí. Kdežto dárek zdarma? 

Dárek zdarma je úplně něco jiného. Sem s ním! Ano, je to tak trochu clicbait, nebudu tvrdit, že ne. Ale v tomto případě podle mě účel světí prostředky. Rossmann navíc krásně zdůraznil výjimečnost a exkluzivitu dovětkem „nabídka se tenčí“. Takhle se to má dělat!

3. Pište jako přítel, ne jako korporace – jak už jsem zmiňovala v prvním článku o newsletterech, lidé nesnáší pocit, že se z nich firmy snaží vytáhnout peníze. A mnoho lidí nesnáší firmy a jejich reklamu celkově. Proto byste měli v e-mailu vystupovat spíš jako jejich přátelé.

Trendem poslední doby jsou e-maily od konkrétního zaměstnance firmy pro konkrétního zákazníka. Vybavte si e-maily, které dostáváte od spolupracovníků, přátel nebo rodiny a pokuste se jimi inspirovat.

Natálie, potřebujeme Tvůj hlas!

Greenpeace Česká republika (pod e-mailem podepsán Patrik Simon)

4. Humor – ať si říká kdo chce co chce, humor je jednou z největších zbraní reklamních agentur. Napište předmět tak, aby hned ze začátku e-mail působil vtipně, hravě a zábavně a lidé na něj kliknou. Všichni se totiž chceme bavit.

Jíš plynně italsky? 🇮🇹

– Uber Eats 

Kromě vtipu nechybí tomuto předmětu ani další skvělá deviza v podobě emotikony. Někomu připadá trapné psát emotikony do předmětů e-mailů, ale je to výborná šance mezi ostatními zprávami alespoň trochu vybočit. Barevné obrázky upoutávají pozornost, tak naše mozky zkrátka fungují.

5. Stručně a jasně – velkou část e-mailů si čteme na telefonech. Proto byste při jejich psaní měli myslet na omezenou délku. Na předmět máte zhruba sedm až devět slov. Zkuste se na něj podívat a vymazat přebytečná slova. Dalším argumentem pro krátkost předmětu je limitovaná pozornost a čas čtenáře. Čím stručnější, tím lepší.

Je na čase psát lépe

Když se vám podaří psát lepší předměty a povede to k tomu, že vaše e-maily začne číst více lidí, obohatí to jak je, tak vás. Pokud vkládáte nemalé úsilí do dotahování newsletterů k dokonalosti, měli byste ho neméně vkládat i do předmětů e-mailů. Snad vám k tomu mých 5 tipů pomůže. Přeji hodně copywriterského úspěchu!

Tento článek je volným pokračováním článku Rozesíláte zákazníkům e-mailem newsletter a oni ho nečtou? Řeknu vám proč. Pokud se chcete seznámit s nejčastějšími chybami, které copywriteři a podnikatelé dělají v psaní předmětů e-mailů, určitě se na něj mrkněte. 

#copywriting #marketing #onlinemarketing #byznys #reklama #tipy #rady

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.