Napsat kvalitní a zajímavý newsletter stojí spoustu úsilí, kreativity a času. Ale všechny vaše snahy přijdou vniveč, když si newsletter odběratelé nečtou.
Nevím, jak to máte vy, ale mně včera do složky „promoakce“ v e-mailové schránce přišlo 11 nových newsletterů. A otevřela jsem jeden – ten od Warenga. A ne, není to tím, že jsem na Warengu jako doma a opravdu mě zajímá. Bylo to především tím, jaký měl e-mail předmět.
Abychom v současném světě přežili, museli jsme se naučit filtrovat reklamní informace, které nás bombardují na každém kroku.
Není to tak, že by vaši odběratelé byli líní nebo by je vaše zpráva nezajímala. Ale prostě šetří síly. Pokud chcete, aby e-mail otevřeli, musíte jim k tomu dát opravdu, opravdu dobrý důvod.
Pokud chcete, aby vaše e-maily lidé četli, musíte k nim začít promlouvat. (prostřednictvím předmětu e-mailu)
E-mailové newslettery jsou pro podniky i v dnešní době důležité. Například data online magazínu Greentech Media ukázala, že lidé, kteří přijdou na stránku z newsletteru na ní průměrně stráví o 80 % více času než ostatní čtenáři.
Pojďme se podívat na 5 hlavních důvodů, proč čtenáři neotvírají vaše newslettery.
1. Mluvíte jen o sobě – já vím, že se to neposlouchá snadno, ale vy nikoho nezajímáte. Stejně tak jako nikoho nezajímám já ani nikdo jiný (možná až třeba na Jirku Krále).
Pravdou je, že se každý člověk zajímá především o sebe. Proto musíte předmět udělat o nich. Vašich klientech, zákaznících, čtenářích, uživatelích nebo komu se to chcete prodat.
2. Jste nudní – proč by někdo chtěl otevřít váš e-mail, když se na první pohled ničím neliší od desítky spamů? „Slevy 30 % na vybrané zboží“ je předmět, na který nekliknete ani omylem, když zrovna dostanete svalovou křeč.
3. Všechno to prozradíte – když v předmětu vysvětlíte, o čem přesně newsletter je, proč by měl čtenář nutkání se s ním vůbec zdržovat? Když si zprávu přečtu v předmětu, kliknu na smazat a pokračuji ve čtení ostatních zpráv, protože už vím vše, co jsem vědět potřebovala... Nebo si to alespoň myslím. A to prostě není dobře.
4. Ptáte se na uzavřené otázky – uzavřené otázky, tedy ty, na které se dá odpovědět ano nebo ne, jsou nepřítelem reklamy. Představte si například předmět „Máte problémy s vytvářením newsletterů?“. Na první pohled to sice nevypadá marně, ale...
Když newslettery nevytvářím nebo je vytvářím a nemám s tím problém (či si to alespoň myslím), řeknu si jen „Ne.“ a e-mail ignoruji. To ale neznamená, že by mě newsletter ničím nemohl obohatit. Znamená to pouze, že jeho autor pochybil při vymýšlení předmětu.
5. Chybí tajemství nebo moc tlačít na pilu – pokud váš předmět zní nějak takhle: „Moje nová kniha je na e-shopu. Kupte si ji zde!“ Čtenář vidí spíš něco jako: „Dej mi svoje peníze!“ A vsaďte se, že nedá. Nechceme se cítit jako když na nás vyskočil bandita s pistolí, chceme být na stránku a k případné koupi něžně dovedeni.
A tady se právě vracím k prostému a přesto tak účinnému předmětu včerejšího Warengo newsletteru. „Prokletí freelancerů“ Jen dvě slova. Ale co se mnou udělají? Já jsem freelancer. To se mě týká. Jak to pokračuje? Co jsou ta prokletí freelancerů? Chci vědět víc! Klik.
A je to. Máte mě. Teď už stačí, aby byl newsletter perfektně textově a graficky zmáknutý a jsem na vašich stránkách. Ale o tom zase příště. A ať nejsem jenom negativní, zítra vám přinesu 5 tipů pro to, aby na vaše newslettery čtenáři klikali, ještě než je stihnete odeslat.
A pokud také toužíte po tom kochat se každý všední den skvělými předměty našich newsletterů (a hlavně po informačním náskoku a lepší orientaci v byznysu), zaregistrujte se na Warengu!
#newsletter #marketing #reklama #warengo #email #byznys #podnikani #onlinemarketing