2 minuty čtení

Očistěte svůj byznys od všech zbytečností! Je to rozbité? Nepoužívané? Nepraktické? Věc, či kolega? Ven s tím!

Kolik máte doma věcí, které vlastně vůbec nepotřebuje? Kolik oblečení, bot, tašek, ale i hrnečků, mís nebo karaf nepoužíváte a jen zabírají místo? Minimalismus, čištění, úklid, debordelizace jsou pojmy, kterým se věnují články, knihy i celé seriály.

Jedna oblast k řešení je osobní efektivita. Nejvíce z nás ztrácí čas s mobilem na uchu nebo v ruce (50 %), drbáním s kolegy (42 %), surfováním na netu (39 %) nebo na sociálních sítích (38 %), ale i tím, že nás ruší kolegové (24 %), schůzujeme (23 %) či mailujeme (23 %). Tady je to snadné – už samotné uvědomění může pomoci a něco s tím dělat nemusí až tak bolet.

Jiné je to u dlouhodobě zbytečné práce, neefektivních zadání a špatné strategie. Pustit se po špatné cestě je přitom velmi snadné. Reálnou vypovídající hodnotu má v byznysu jen okolo 2 % všech dat. Zbytek jsou nicneříkající výkřiky sloužící k tomu, abychom si kryli záda… Co neměříme, to neřídíme. Co měříme špatně, může vést do záhuby. Měli bychom tedy zatraceně dobře vědět, co a proč skutečně děláme a jakou to má přidanou hodnotu

Pojďme si určit jasný, hmatatelný přínos - prodeje, marži nebo cash flow. Potom sledujme a ptejme se, kolik posíláme komunikace, která je prázdná a bez přínosu? Kolik máme kanálů, které nejsou nutné? Kolik máme zbytečných reportů nebo nástrojů a různých toolů? Kolik máme produktů a služeb, které jsou k ničemu? Kolik zbytečných prezentací si odsedíme a kolik jich sami odprezentujeme? 

Vrcholem jednoduchosti je Zen, který se ptá - je to praktické, nebo je to krásné? Pokud ne, měli byste se toho zbavit. Naprosto bez slitování. Pokud se vám nechce, protože by to bylo drahé nebo pracné, je dobré si uvědomit, že udržování něčeho takového při životě vám jen bude zas a znovu připomínat, že to byla špatná volba - takže ven s tím! Je to rozbité? Nepoužívané? Ven s tím! Týká se to všeho - webů, aplikací, reportů, nabídek, procesů, ale i kolegů.

Všechny ušetřené peníze, čas a zdroje můžete následně věnovat na to krásné, nebo praktické. Roztočte svůj Zen...

#osobnirozvoj #minimalismus #byznys #pridanahodnota #osobniefektivita #efektivita

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Tohle půjde relativně snadno provést v menším startupu, ale mnohem hůře ve velké společnosti.
    +2
    • Všude! :))
      0
    • Jako jo, ale v menším startupu to ani nijak nazývat nemusíš, možná "úklid". Ve velké společnosti už se tomu ale říká restrukturalizace, a to je jak se říká "different beast". :D
      0