Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
21.01.2020 4 minuty čtení

Jak převést svůj originální milionový nápad do praxe?

Dostali jste zrovna nápad, který by vám mohl vynést slušné jmění a přinést světu něco nového? Těchto 5 otázek vám pomůže určit správný další směr.

Také občas máte pocit, že se vám v hlavě rozsvítí pomyslná žárovka a vy dostanete geniální nápad, který je hodný realizace? V takové chvíli není nic snadnějšího, než si své myšlenky řádně zdokumentovat. O něco obtížnější je však tuto malou jiskřičku naděje převést do komplexní a hmatatelné podoby. Nevíte si rady, jak na to? Odpovědi na následující otázky vám ukážou správný směr: 

Otázka č. 1: Nezrealizoval můj nápad někdo přede mnou?

Jako jsme již zmiňovali, bez řádné dokumentace to nepůjde. Udělejte si malý brainstorming a zapište si všechny myšlenky, které k tomuto nápadu máte – každá malá věc se počítá. Následně přichází na řadu rešerše. To, že jste svůj vynález ještě nikde neviděli, totiž neznamená, že neexistuje.

Ptáte se, jak takovou informaci zjistit? Odborníci doporučují použít například americký vyhledávač www.uspto.gov, pomocí kterého najdete, zda si váš nápad nepatentoval už někdo jiný. 

Otázka č. 2: Koupí si lidé můj nápad?

Více než 70 % všech patentů nikdy nevydělá žádné peníze, a to kvůli tomu, že o ně jednoduše lidé nemají zájem. Proto předtím než investujete příliš času a peněz do svého vynálezu, proveďte předběžný průzkum cílového trhu a zeptejte se: Je to něco, co lidé skutečně koupí? 

Pokud si odpovíte ano, ujistěte se, že váš produkt může být vyráběn a distribuován za přijatelnou cenu. Tyto náklady můžete určit porovnáním nákladů na podobné produkty, které jsou v současné době na trhu.

Otázka č. 3: Dokážu vyrobit prototyp?

Prototyp/zkušební produkt je důležitou součástí každého nového vynálezu, neboť uvádí veškeré nehmatatelné myšlenky do praxe. S prototypem pak rovněž můžete vyrazit za investory a prezentovat své vize, případně dosavadní výsledky. Důležité však je, abyste patent neukazovali dříve, než vytvoříte prototyp. Velmi často se totiž stává, že ve svém původním návrhu najdete nějakou chybu nebo vymyslíte novou funkci, kterou byste rádi přidali. 

Otázka č. 4: Je vynález dost dobrý na to, abych si ho nechal patentovat?

Pokud jste prošli všechny kroky až sem, je na čase přejít k realizaci. Ta spočívá ve vyplnění formulářů o udělení patentu. Tento krok však není vůbec jednoduchý a má několik „ale“. Vynález totiž musí splňovat pár hlavních kritérií: vynález musí být nový, musí být výsledkem vynálezecké činnosti a průmyslově využitelný. Zákon říká, že se nesmí jednat o novou matematickou metodu, počítačový program, vědeckou teorii, estetický výtvor nebo hru.

Jestliže splňujete veškeré podmínky, máte napůl vyhráno. Poté už stačí přihlášku podat na Úřad průmyslového vlastnictví a čekat na posudek poroty – to však může trvat až 36 měsíců od jejího podání.

Otázka č. 5: Jak svůj nápad prodám?

Stále máte motivaci pokračovat? Pokud vám daný úřad všechno schválí, pak už jste hrdým vlastníkem patentu a můžete rozjet svůj obchodní plán naplno. Velkou roli zde hraje nejen marketing, ale také způsob produkce a logistika. Zeptejte se sami sebe: Jaký je váš rozpočet? Kde budete produkt vyrábět? A jak ho potom prodáte?

Dobré je také rozmyslet, zda budete svůj vynález vyrábět a prodávat sami, nebo chcete poskytnout licenci jiné společnosti. Myslete také na to, že když dáte licenci na svůj produkt jiné společnosti, pravděpodobně dostanete pouze dvě až pět procent z prodeje. Na druhou stranu nebudete mít finanční břemeno spojené s udržováním podnikání a zároveň si zajistíte dlouhodobý pasivní příjem.

Převést svůj nápad do fyzické, hmatatelné podoby se možná může zdát jako dlouhý a vyčerpávající proces. Pokud však máte pocit, že rozhodně stojí za realizaci, tyto otázky k reflexi se vám jistě budou hodit. 

#podnikani #napad #realizace #vize #cile #patent #vynalez #byznys

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
7 minut
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
6 minut
5 minut