Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
21.01.2020 4 minuty čtení

Chystáte se rozjet svůj byznys v USA? Zde jsou tři cenné lekce od evropských podnikatelů

Rozjíždět svůj vlastní byznys není vůbec jednoduché, a už vůbec ne v zahraničí. Přečtěte si něco o tom, co se evropští podnikatelé naučili při podnikání v USA.

Spojené státy byly vždy viděny jako země plná příležitostí, kde se sny skutečně plní. Ambiciózní podnikatelé ze všech koutů světa se proto dodnes sjíždí do této „zaslíbené“ končiny, aby zkusili své štěstí.

Jako příklad splněného „amerického snu“ můžeme dnes nahlížet na úspěšné podnikatele typu Sergey Brin z Google či Elon Musk z Tesly, jejichž ambice a kreativní nápady jim přinesly velkou slávu i přes jejich cizí původ. A právě takovéto příběhy motivují i další šikovné podnikatele z celého světa, aby neváhali jít svému americkému snu naproti. 

Velmi motivující jsou rovněž aktuální statistiky. Pravdou je, že více než 40 procent z 500 amerických soukromých společností v žebříčku Fortune bylo založeno přistěhovalci nebo dítětem přistěhovalců. V New Yorku je tento podíl ještě vyšší, a to zhruba 59 procent.

Zajímá vás, co za touto statistikou stojí? Zde jsou lekce od tří evropských byznysmenů.

Všechno je to o konexích

Pravdou je, že mnoho zahraničních startupů na druhé straně Atlantiku selže, a to z jednoho prostého důvodu – nedostatek konexí.

Co se týče fundraisingu a nalezení prvních zákazníků, veškerý úspěch závisí na tom, koho znáte, říká Kaspar Tiri, spoluzakladatel společnosti Wolf3D. „Když jste v cizí zemi úplně noví, vaše profesní síť je velmi omezená, a to dělá obchodní start mnohem obtížnější," říká Kaspar. Mnoho byznymenů se proto v Americe uchyluje k dočasnému studiu, popřípadě bydlení, díky kterému mají čas a prostor navázat nové kontakty. 

Carlos Reines, spoluzakladatel RubiconMD, newyorské telehealth společnosti s obratem 20 milionů dolarů, uvedl, že díky studiu na Harvardské univerzitě mohl navázat cenná spojení. Právě tam se totiž Reines, původem ze Španělska, seznámil s důležitými obchodními praktikami a osobně se setkal s Gilem Addem, s nímž poté založil svou vlastní firmu. 

Poznat mindset a kulturu je nezbytné 

Podle Stase Tushinskyho, zakladatele reklamní technologie Instreamatic.AI, musí člověk nejdříve získat přehled o tom, jaký mají lidé v dané zemi "mindset" neboli mentalitu. „Nejprve musíte znát jejich kulturní hodnoty, což se může lišit v závislosti na tom, kde se právě nacházíte," řekl Tushinsky. „Například v New Yorku je kladen mnohem větší důraz na postavení a moc než například v kalifornském Silicon Valley."

Zahraniční podnikatelé navíc často bojují s jazykovou bariérou. „To, zda při prezentaci svého nápadu uspějete, záleží i na tom, jak dobře dokážete ostatním vykreslit svoji vizi v jejich řeči,“ říká Reines.

O podnikatelích, kteří byli vychováváni v jiných zemích, se často říká, že nemají dostatečné charisma, kterým by upoutali pozornost investorů nebo jejich amerických klientů. A často jsou až příliš skromní na to, aby dokázali svůj příběh mezi dravou konkurencí úspěšně prodat. Investoři v USA jsou totiž každodenně bombardováni dokonalými vizemi, což u příchozích podnikatelů ze zahraničí jejich šance výrazně snižuje.

Bez optimismu to nepůjde

Při zkoušení svého štěstí v USA potřebujete velkou dávku flexibility a ochoty přizpůsobovat se americkému způsobu myšlení,“ říká Reines. „Nejdůležitější však je nevymlouvat se na to, že jste cizincem."

Tushinsky například pevně věří, že Amerika je pro vizionáře z jiných zemí stále nejotevřenějším a nejpřátelštějším prostředím. „Pouze v USA vás lidé přijmou za místního bez ohledu na to, zda máte přízvuk či nikoliv,“ dodává. Optimismus a naděje jsou však důležitými faktory, které vám pomohou udržet hlavu vztyčenou, i když narazíte na komplikace a překážky.

Expandovat a rozšířit svůj byznys do zahraničí je sen mnoha podnikatelů. Pro to, aby uspěli, však potřebují více než jen dávku štěstí – tito tři významní původem evropští podnikatelé tvrdí, že konexe, správný mindset a optimismus jsou tím správným krokem, který dokáže vaše šance výrazně zvýšit.

#byznys #podnikani #uspech #mindset #usa #kultura #americkysen #optimismus #jazyk #anglictina #konkurence

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
6 minut
8 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
5 minut