21.01.2020 5 minut čtení

Jak začít podnikat, když nemáte žádné peníze?

Ne vždy potřebujete velký kapitál, abyste mohli začít podnikat. Ve skutečnosti můžete začít s malým nebo dokonce žádným počátečním vkladem. Odstartovat byznys bez peněz se může zdát těžké, rozhodně to ale není nemožné.

Je pravda, že abyste mohli začít podnikat v jakémkoliv odvětví, budete potřebovat víc než jen snahu dostat cash flow do kladných čísel. S největší pravděpodobností se neobejdete bez partnerů, investorů a solidního plánu, jak udělat z vašeho podniku výdělečný byznys a rozvíjet ho. Ale když teprve začínáte, můžete začít v malém.

Pokud si plánujete otevřít obchod, ve kterém budete prodávat, řekněme, ručně pletené doplňky, vždy můžete začít jen tím, že je začnete prodávat přátelům a rodinně. 

Vytvoříte si stálé zákazníky, dostanete první feedback, začnete si budovat reputaci. Poté se můžete přesunout na nějaký prodejní portál. Pokračovat můžete vytvořením vlastního e-shopu a nakonec si otevřít kamenný obchod. Víte, kam tím mířím.

Pokud chcete začít podnikat, ale nemáte dostatek prostředků, tady je pár nápadů, které byste mohli zužitkovat.

Zeptejte se sami sebe, co můžete dostat zadarmo

Je snadné přijít se seznamem potíží, které vám stojí v cestě k zahájení podnikání. Těžší ale bývá vymyslet seznam příležitostí, které se vám na druhé straně nabízí. Pokud vás myšlenka podnikání bez dostatečné finanční opory děsí, zkuste se zamyslet a přijít na to, co můžete udělat teď hned i bez peněz.

Co je důležité pro vaše podnikání? Potřebujete drahou, stylovou webovou stránku, když máte zatím jen tři produkty? Mohli byste se spokojit s tím, že prozatím budete svůj byznys propagovat lokálně a třeba na Facebooku? Nebo by dávalo větší smysl prodávat své ručně vyráběné produkty například na Fleru?

Potřebujete grafika, který pro vás navrhne perfektní letáčky a plakáty, nebo se obejdete s materiály, které zvládnete dát dohromady sami v Canvě? Můžete své služby nebo produkty s někým vyměnit za služby, které vám pomohou s rozjezdem podnikání jako například profesionální produktové fotografie?

Na internetu je k dostání mnoho zdrojů zdarma. Udělejte si seznam všeho, co potřebujete, abyste mohli začít podnikat, a následně si na webu najděte alternativy. Možná, že vám to zabere nějaký čas navíc a budete se muset pár věcí naučit, ale ušetříte zdroje na důležitější věci.

Vytvořte si finanční rezervu na 6 měsíců

Když se rozhodnete pustit do podnikání, neopouštějte své dosavadní zaměstnání. Alespoň ne prozatím. Než se na to vrhnete, měli byste mít našetřeno tolik peněz, abyste přežili minimálně následujících 6 měsíců.

Buďte k sobě upřímní a představte si, kolik peněz utrácíte a za jak dlouho můžete očekávat zisk. Obvykle to nebývá dřív než půl rok od zahájení podnikání. 

Obraťte se na rodinu a přátele

Pamatujte, že od svých blízkých nechcete žádnou charitu. Neprosíte rodinu a přátele, aby vám dotovali váš bláznivý plán. Ne. Vy máte sen a máte dobrý plán. Máte nápad, který bude úspěšný a bude vydělávat. A proto hledáte zdroje u lidí, kteří jsou vám nejblíž. Protože věříte, že když se stanou vašimi investory, vydělají na tom.

Zkuste si na nich svůj obchodní důvtip. Prodejte jim svůj nápad a nadchněte je stejně, jako jste před tím nadchli sebe. Následně se jich zeptejte, jestli vám mohou vypomoci půjčkou nebo jestli nechtějí koupit podíl ve společnosti. Ujistěte se, že obchod není na dobré slovo. I u rodiny a přátel musíte mít smlouvu, jakmile jde o velkou finanční transakci. Možná, že dokonce hlavně u rodiny a přátel.

Zvažte podnikatelský úvěr

Když potřebujete větší kapitál, zvažte také podnikatelský úvěr. Banky nabízí začínajícím podnikatelům různé půjčky – některé z nich ani nejsou příliš nevýhodné. Dávejte si ale pozor na výši RPSN a měsíční splátky. Měli byste mít 100% jistotu, že kdyby vám podnikání zkrachovalo a vy jste se ho museli vzdát, budete schopni splátku zaplatit i z případného zaměstnání, které byste si posléze našli. V opačném případě si danou konkrétní půjčku spíš nemůžete dovolit.

Dotace pro malé podnikatele

Upřímně, dotace nejsou nejjednodušší záležitost. Ale jakmile se odlepíte od země a váš byznys běží, je na čase se po nich začít poohlížet. Dotace zpravidla mají nejrůznější podmínky a specifikace, ale je pravděpodobné, že na některou z nich můžete mít nárok. V Česku můžete dotace na různé účely získat od Ministerstva průmyslu a obchodu nebo od Úřadu práce.

#penize #startup #podnikani #byznys #finance #inspirace #kapital #cashflow #pujcka #investor

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.