6 minut čtení

Čtyřnásobný šampion paměťové soutěže radí, jak vylepšit paměť a udržet mozek zdravý a bystrý

Nejde o nic složitého, ale nečekejte zázraky. Bude potřeba tvrdě cvičit každý den, ale pozoruhodné výsledky, kterých Nelson Dellis dosáhl, za to rozhodně stojí.

Nelson Dellis – dobrý student s průměrnou pamětí

Tyto řádky pravděpodobně čtete, protože vás zajímá, jak si zlepšit paměť, takže vás nebudu zatěžovat zbytečným detaily ze života muže, jež nám poradí. Základní představení si ale nemohu odpustit, takže jen velmi stručně.

Nelson Dellis se narodil v roce 1984 v Londýně. Říká o sobě, že byl dobrý student, ale paměť měl vždy jen průměrnou. V roce 2009 zemřela jeho babička na Alzheimerovu chorobu, která v ojedinělých případech může být dědičná. To vše způsobilo, že Nelson začal hledat způsoby, jak svůj vlastní mozek udržet zdravý a bystrý.

Hledání cesty k lepší paměti

Nelson se zachoval zcela pochopitelně a nejdříve zamířil na internet, kde hledal tipy, jak zlepšit paměť. Objevil několik webů, kde paměťoví atleti, což jsou lidé, kteří trénují své paměťové schopnosti za účelem soutěžení, diskutovali o různých paměťových technikách.

Také poslouchal audioknihy od Dominika O’Briena, sedminásobného mistra světa v paměťových soutěžích. Z diskuzí i knih si něco odnesl a začal metodou pokusu a omylu zjišťovat, které techniky na něj samotného budou nejlépe fungovat.

Z dobrého studenta s průměrnou pamětí čtyřnásobným šampionem paměti

O několik let později je z Nelsona autor knihy "Remember It!" a čtyřnásobný šampion USA v paměťové soutěži. Žije v Miami na Floridě a vydělává si jako paměťový trenér. Jeho soukromou hodinu, za kterou si účtuje 250 dolarů, navštívil i Mark Cuban nebo Sara Blakely.

1) Buďte offline

Nelson říká, že jedním z úplně nejjednodušších tipů, který se během let naučil, je vyhradit si čas na úplné odpojení od technologií, a to včetně telefonu. Minimálně hodinu denně. Důvod? Je to proto, že absolutní přítomnost je pro paměť nezbytná.

Mozek přijímá a zpracovává informace, které si pak buď pamatujete, nebo ne. Pokud váš mozek není plně soustředěný k přijímání informací (jste rozptýlení a nevěnujete plnou pozornost), nemůžete si myslet, že si všechno zapamatuje. Když se pokusíte příchozím myšlenkám věnovat plnou pozornost, budete překvapení, jak silná dokáže vaše přirozená paměť být.

Toto doporučení je v souladu se studií, která byla v roce 2017 provedena na Ekonomické fakultě v Austinu. Vědci zjistili, že už jen pouhá přítomnost smartphonu snižuje kognitivní kapacitu a ovlivňuje schopnost mozku zpracovávat a uchovávat informace.

2) Vizualizujte bizarní obrazy

Neslon říká: "Kdykoli si mám něco zapamatovat, je mým cílem proměnit to v mentální obraz v mé mysli." Tento mentální obraz může být asociací, zvukem, pocitem,… zkrátka čímkoli, co je pro vás "smysluplné". A cílem by mělo být využít co možná největší počet smyslů. Často také platí, že pokud je obsahem mentálního obrazu nějaká absolutní hloupost či bizarnost, zapamatujete si ji lépe.

Je totiž mnohem snazší zapamatovat si obrázek něčeho, co znáte než slova, kterým možná nerozumíte, a vztahují se k něčemu, co je pro vás nové a obtížně uchopitelné. Že mentální obrazy pomáhají s pamětí, dokládají studie nejen u dětí, ale i u dospělých.

Jak cvičit mentální vytváření obrazů? Nelson doporučuje proměnit jméno každého, s kým se seznámíte, do nového obrazu. Využijte pár informací, které už víte. Například výšku, typ postavy, barvu vlasů, výšku hlasu, zkrátka cokoli, co vás zaujme. Spojte to dohromady se jménem a utvořte si nový mentální obraz. Jméno dotyčného si budete pamatovat ještě za několik let. Díky tomu budete trénovat mozek a navíc budete mít větší pravděpodobnost si zapamatovat jména druhých.

Trénovat můžete i tak, že budete spojovat jakékoli dva pojmy, které spolu nesouvisí. Podívejte se okolo sebe a bez velkého přemýšlení vyberte dvě náhodná slova. Během co nejkratší chvíle k nim vytvořte vizuální obraz, který je spojí a donutí vás si na ta slova vzpomenout ještě večer, až budete usínat.

3) Poznejte svůj paměťový palác

Pokud už jste se dali do tréninku vytváření vizuálních obrazů, udělali jste dobře, ale ještě budete potřebovat místo k uložení těchto obrazů. Většina mentálních atletů, kteří se zaměřují na paměť, používají techniku zvanou paměťový palác, která pomáhá si věci pamatovat na základě umístění.

Funguje to takto: Přemýšlejte o nějakém dobře známém místě. Může to být váš dům nebo kancelář. Nyní pomalu skrz tyto prostory v mysli procházejte. Když si budete chtít nějaký svůj obraz uložit do své paměti, jednoduše ho umístěte na vhodné místo na vaší cestě tímto prostorem. Když si později budete chtít obraz vybavit, stačí v mysli projít vašim paměťovým palácem a "vyzvednout" si obrazy, které jste tam nechali.

Zní to možná trochu šíleně, ale podle Nelsona to funguje velice dobře a trénovaným lidem to umožňuje zapamatovat si tisíce informací. Neurovědkyně Tara Swartová říká, že jde o efektivní způsob, jak si spojit a uložit soubory vzpomínek, protože u toho využíváte více částí mozku, než při zapojení krátkodobé paměti.

Začít můžete tím, že si vyberete 3 známá místa a uděláte z nich paměťové paláce. V každém z nich si připravte 10 míst, kam budete moci ukládat své obrazy. Nejdříve můžete do každého místa uložit jen jednu věc. Například jednu položku z nákupního seznamu. Později tam zvládnete uložit obraz, který bude tvořit celý nákupní seznam.

#osobnirozvoj #mozek #pamet #trenink #cviceni #mentalniobraz #pametovypalac #tipy #rady #nelsondellis

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.