Nechápejte mě špatně. Já miluji kávu. Vypiji dvě až tři denně. Život bez ní si skoro nedokážu představit... A v tom by právě mohl být problém.
Nedávno jsem se po dlouhé době viděla se svým bratrem, který pil kávu snad od svých patnácti let. Dnes je mu jednou tolik, má malé dítě a na mou otázku, jestli si dá kávu, mi odpověděl, že by si dal jedině kávu bez kofeinu nebo meltu.
Trochu mě to mrzelo (protože mám teď jednu opravdu skvělou z Kolumbie), ale hlavně mě to šokovalo. Proč by si někdo chtěl ten božský nápoj dobrovolně odpírat? A tak jsem se rozhodla, že se podívám na zoubek tomu, proč je v mém okolí čím dál tím více kávových abstinentů.
Co se s námi děje, když pijeme kávu?
10 minut od prvního doušku se dostane kofein do krevního oběhu a začne se nám zvedat krevní tlak a tepová frekvence.
Po 20 minutách se začneme cítit ostražitější a zlepšuje se naše schopnost koncentrace. To je hlavní důvod, proč si pijáci kávy kofein tak rádi dopřávají po ránu, před a při práci.
Po 30 minutách se díky vyšší efektivitě motorických neuronů zlepšují naše sportovní schopnosti.
Do 12 hodin se vše vrátí zpět do normálu a po dalších 12 hodinách se mohou dostavit abstinenční příznaky z nedostatku kofeinu.
Pojďme se teď podívat na 6 důvodů, proč bychom měli zvážit skoncování s kávou.
1. Kofein může zhoršit kvalitu spánku
Samozřejmě všichni moc dobře víme, že kofein je přirozeným stimulantem mozku, ale že má efekt na naše spánkové návyky a kvalitu spánku už tak všeobecně známé není.
I když nepijete kávu předtím, než se vydáte na kutě, může vám kofein zkrátit délku hlubokého spánku.
Lidé, kteří se kofeinu vzdali, často přiznávají, že se ráno cítí odpočatější.
2. Po chvíli vás kofein už přestane „nakopávat“
Většina z nás si během dne dopřává kávu, protože potřebuje extra dávku energie. Naše těla si ale na kofein velmi rychle vybudují toleranci a z každodenního pití kávy přestáváme tento benefit získávat.
Když si na chvíli kávu odepřete a poté si ji dopřejete jen čas od času, benefit přílivu energie se zase vrátí.
Pokud pijete kávu každý den čistě proto, aby vás nakopla, pravděpodobně už to na vás nemá žádný skutečný účinek. Jestli se přeci jen cítíte energičtěji, nejspíš jde jen o placebo efekt.
3. Přemoci závislost na kofeinu je zdravé
Když jste závislí na jakékoliv látce, vždy to s sebou nese určitá rizika. Je samozřejmě rozdíl mezi nelegálními drogami a kávou, ale ani kofeinová závislost pro vás není nic zdravého.
Pokud jste závislí na kávě a musíte si ji dát každý den, omezuje vás to. Když se závislosti zbavíte, budete mít více svobody a vnitřní síly.
4. Káva může způsobit zubní kazy a skvrny na sklovině
Odborníci se shodují na tom, že vás zářivě bílého chrupu může zbavit už 1 šálek denně. To samé platí u černého čaje.
Pokud si dopřáváte více šálků denně a kávu sladíte, také se můžete připravit na zvýšenou kazivost zubů. Především pokud holdujete sladkým a ochuceným nápojům typu Starbucks.
5. Kofein ovlivňuje vaši náladu
Už se vám někdy stalo, že jste se po kávě najednou cítili mnohem šťastnější a produktivnější? Mně ano. Každopádně také u sebe pozoruji negativní výkyvy nálady poté, co kofein odezní. To z pravidelných pijáků kávy dělá náladové lidi.
6. Kofein může vyvolávat úzkost
Je dokázáno, že káva některým lidem přivolává úzkostné stavy nebo vyšší úroveň stresu. Je to zapříčiněno zvýšenou hladinou adrenalinu v těle.
Když se rozhodnete skoncovat s kofeinem úplně, může vám to pomoci v boji s těmito negativními emocemi.
Zítra to zkusím bez kávy
Ano, pití kávy má určité výhody. Milujeme chuť dobrého latte, pomůže nám přežít pondělní ráno i dlouhou noční směnu. Dokonce se pojí s určitým sociálním aspektem. Ale vypadá to, že si na nás vybírá daň v podobě vedlejších účinků. Zítra to zkusím bez kávy a uvidím, jestli jsem na ní opravdu závislá, jak mi odborníci tvrdí. Jdete do toho se mnou?
#osobnirozvoj #kava #kofein #zdravi #inspirace #tipy #rady #zavislost #ucinky