Richarda Bransona v tom, aby včas dorazil na schůzku, nezastaví ani kolabující doprava v New Yorku.
Ve svém nedávném blogu popsal, jak ve snaze nepřijít pozdě miliardář letos v létě prostě vystoupil ze svého auta a běžel parným New Yorkem 15 bloků, aby na domluvené setkání dorazil včas.
Branson dále napsal, že v životě jej dokáže opravdu rozladit jen pár věcí, ale když lidé chodí pozdě, velmi úspěšně jej to irituje. A není divu. Jste-li dochvilní, ukazuje to dle Bransona, že setkání berete seriózně, máte svůj čas dobře zorganizovaný a respektujete čas vašeho protějšku. Podnikatel také připomněl citát významného britského politika 19. století Thomase Chandlera Haliburtona, jež svého času napsal, že "dochvilnost je duší byznysu".
A to se bavíme o věčně optimistickém a usměvavém Bransonovi. Co třeba takový Elon Musk?
Tesla minulý rok v červenci zavedla nová pravidla pro docházku zaměstnanců, která obsahují pro opozdilce poměrně tvrdé postihy. Musk totiž potřebuje, aby jeho byznys konstantně fungoval na 100 %. A když se i jediný zaměstnanec opozdí, může to teoreticky nabourat efektivitu celého byznysu.
"Neplánované zpoždění nebo nepřítomnost negativně ovlivňují zákaznický servis a ztěžují práci vašim kolegům," píše se v nařízení pro docházku do práce. Na základě těchto nových pravidel mohou manažeři Tesly opozdilcům dát napomenutí, i když do práce dorazí o jedinou minutu později, než měli. Netřeba dodávat, že pokud jich zaměstnanec obdrží příliš mnoho, hrozí mu vyhazov.
A že zakladatel Tesly není v tomto pohledu na nedochvilnost sám, ukazuje i průzkum webu CareerBuilder, ve kterém více než 40 % manažerů vypovědělo, že už někdy vyhodili zaměstnance za to, že přišel pozdě do práce. Bohužel pro oba miliardáře se z nedochvilnosti ve společnostech stává stále častější úkaz. CareerBuilder v jiném průzkumu z roku zjistil, že počet zaměstnanců, kteří dorazili do práce pozdě aspoň jednou měsíčně, vzrostl mezi roky 2016 a 2017 o 29 %.
Jiná studie z loňského roku zjistila na základě analýzy 1,2 milionu pracovních docházek z období mezi březnem 2018 a 2019, že 6 % všech zaměstnanců chodí do práce pozdě. V generačním srovnání dopadla nejhůře nejmladší Generace Z.
Branson v sobě nicméně má pro nedochvilnost jistou toleranci. Jak sám píše, někdy se mohou stát tak nečekané věci, že dorazit včas je najednou zkrátka nemožné. V takovou chvíli je podle něj poslední záchranou způsob, kterým tuto skutečnost vyřešíte.
"Pokud je dorazit načas nemožné, ujistím se, že rozhodně dám všem vědět a omluvím se jim. Ale než tak učiním, udělám vše, co je v mých silách, abych stihl přijít včas." Britský podnikatel se v blogu svěřil, že se o důležitosti dochvilnosti naučil jako teenager, když jednou nechal svého otce a přátele čekat, načež si ho otec vzal stranou a řekl mu:
"Je tvůj čas o tolik důležitější než čas všech ostatních, že nás prostě necháš čekat?". Branson tvrdí, že pokud mohl okolnosti plně kontrolovat, nestalo se mu od té doby, že by na schůzku dorazil pozdě.
A co vy? Jak důležitá je pro vás dochvilnost a co si myslíte o člověku, který přijde na první společnou schůzku s desetiminutovým zpožděním? A co o zaměstnanci, který dorazí do práce se stejným zpožděním? Patříte mezi "Bransony a Musky" tohoto světa, kteří to přímo nesnášejí, nebo to až tolik neřešíte?
#osobnirozvoj #dochvilnost #nedochvilnost #schuzka #timemanagement #respekt #branson #musk #tesla #zamestnanci
Záleží dle typu schůzky a lidí kteří se jí účastní..., některé jedince nemá smysl tlačit na daný čas, přinese to jen další stress... Někdy, ale není zbytí..Sám se snažím chodit včas a ne vždy se mi to podaří.. Čas jsou peníze- je to o respektu druhé strany.Čím více mám nabitý harmonogram a daný mindset, tím mě jednotlivá časová zpoždění naserou.