17.01.2020 6 minut čtení

Studie ukazuje, že Američané dnes utrácejí více peněz za fitness než za vzdělání. Jak jste na tom vy?

Je pro vás důležitější vzdělání, nebo zdraví? Kolik do těchto oblastí investujete a odráží to vaše priority? Američané za věci okolo fitness utrácejí stále více a více. Dokonce už je to více než za vysokoškolské vzdělávání.

Říká se, že nejlepší investice je do vlastního zdraví, ale neplatí také, že co je moc, to je moc? A tím nemám na mysli kulturisty a jiné profesionální sportovce, kteří utrácejí za fitness (což zahrnuje mnoho věcí) velké sumy. Tady jde o normální a průměrné lidi.

Podle nové studie od sportovní a výživové společnosti My Protein se v našich peněženkách více projevuje útrata za fitness (klidně to nazvěme zdravý životní styl) než za vysokoškolské vzdělání.

Studie zkoumala 1350 dospělých Američanů ve věku od 18 do 65 let. Ačkoli to není tak početná skupina, lze udělat průměry a jejich výsledkem je to, že průměrný Američan utrácí za fitness asi 155 dolarů měsíčně. To je zhruba 112 tisíc dolarů za celý život, což je asi o 13 tisíc dolarů více, než kolik stojí v USA veřejná vysoká škola.

Zde podle mě studie trochu naráží na realitu a ohýbá si výsledek tak, aby se jim hodil, protože nelze vycházet z předpokladu, že každý, kdo dnes jakkoli cvičí, bude cvičit celý život. Zmíněných 112 tisíc dolarů za život s útratou 155 dolarů měsíčně, je 60 let cvičení. To vydrží kolik lidí? Nicméně některá čísla uvedená ve studii jsou i tak zajímavá, takže ji nebudu zatracovat a podíváme se na další údaje.

Ze zmíněné částky 155 dolarů měsíčně je průměrně 33 dolarů za členství v tělocvičně, 14 dolarů za trenéra, 56 dolarů za doplňky stravy, 35 dolarů za fitness oblečení a 17 dolarů za sestavení jídelníčku. Zvláště se začátkem nového roku mnoho lidí dává cvičení velkou prioritu, proto není překvapením, že 87 % dotázaných Američanů uvedlo, že je pro ně nyní fitness velkou prioritou a někteří dokonce utrácejí mnohem více, než kolik uvádí průměr ze studie My Protein.

Studie například jmenovitě zmiňuje Carrie Morris, které je 26 let a pracuje v New Yorku jako specialista na komunikaci. Za oblečení její oblíbené fitness značky ročně utratí 6 tisíc dolarů. Za jednu lekci spinningu dá 34 dolarů a za členství v Gotham Gym platí 100 dolarů měsíčně. Říká ale, že jí tyto investice pomohly k celkovému duševnímu zdraví a pohodě. Uvědomuje si, že ve 26 letech jde o velké peníze, ale zároveň říká, že by nikdy neuvažovala o snížení rozpočtu za fitness.

Carrie Morris provádí různé druhy cvičení nejméně 4 krát týdně a kombinuje kardio i silový trénink. Říká: "Vyplatí se to." Vyzkoušela mnoho různých lekcí i samostatné cvičení, ale motivace a inspirace, kterou našla ve společných lekcích, jí prý změnila fyzické i duševní zdraví. K tomu dodává: "Cvičení je pro mě obrovským uvolňovačem stresu."

Dalším konkrétně jmenovaným je Peter Messina, který dohromady utratí více než 3 tisíce dolarů za rok, ale říká, že to stojí za každý vynaložený cent.

Malá moderní fitness centra v roce 2014 měla asi 42procentní podíl na fitness trhu. V porovnání s předcházejícím rokem šlo o 100 procentní nárůst. A ve zprávě IHRSA Health Club 2016 bylo uvedeno, že zejména mileniálové dávají přednost malým specializovaným lekcím zaměřeným na crossfit, pilates, jógu, spinning a další. Podle uvedené zprávy mileniálové raději zaplatí za fitness více, než aby cvičili ve skromném/starém fitness bez nových strojů, moderního vybavení nebo nejnovějších lekcí.

Odbornice na fitness v My Protein, Arabella Ogilvie, říká, že se stále více Američanů zajímá o jejich zdraví a kondici a přijímají reálnější i praktičtější způsoby cvičení a udržování kondice.

Poptávka po službách a produktech v oblasti zdraví, fitness a wellness se stále zvětšuje. Globální trh s wellness má údajně hodnotu 3,4 bilionu dolarů. Pro porovnání - například farmaceutický průmysl je oceněn na 1 bilion dolarů. Za poslední dobu také došlo k masivnímu nárůstu trhu zdravé výživy (na 276 miliard dolarů) a personalizovaného zdraví (na 243 miliard dolarů). To vše ukazuje, že jsou lidé (v tomto případě Američané) ochotno utrácet za jejich zdraví více než kdy dříve.

Kondice přináší lepší pracovní výkon

Investice do vypracování vlastní kondice z vás může udělat lepšího zaměstnance či podnikatele. Ten kdo dosáhne na doporučovaných 150 minut cvičení za týden, je v kanceláři energičtější a také je méně nemocný. Jiný výzkum ukazuje, že lidé, kteří pravidelně cvičí, dosahují průměrně o 9 procent vyšších výdělků, než ostatní, kteří necvičí.

Výdaje za fitness v praxi

Nejdříve mi čísla, které uvádí My Protein, přišla vysoká, ale když jsem se nad nimi více zamyslel, tak pro člověka, který opravdu cvičí pravidelně, to jsou docela reálné výdaje.

  • Roční členství ve fitness: 11 tisíc korun (běžné fitness v českém krajském městě)
  • Doplňky stravy (na rok): 6 tisíc korun (to je velmi individuální. Já počítal jen protein a to jednu odměrku v netréninkový den a dvě odměrky v den tréninku, 3 tréninky za týden.)
  • Oblečení: 2 tisíce korun (opět velmi individuální, můžete se obléknout za pár korun nebo za několik tisíc)

Už jsme na 19 tisících za rok, a to jsem nepočítal vitamíny, náklady na cestování kvůli fitness, hodiny s trenérem, skupinové lekce, sestavení jídelníčku, další doplňky stravy (kreatin, glutamin a mnohé další) nebo pořízeních fitness hodinek.

Když vezmeme v úvahu výši platů v USA a u nás, pak zjistíme, že cvičící Češi utrácejí za fitness v poměru ještě více než Američané. U nás jsou levnější skupinové lekce, ale členství ve fitness centru mi zase přijde dražší u nás (pokud použiji údaje z uvedené studie).

V každém případě je z toho vidět, že obor zdraví a fitness je dobrou oblastí pro podnikání, protože se lidé o své zdraví začínají stále více zajímat.

#osobnirozvoj #fitness #vzdelani #penize #utrata #ucet #porovnani #srovnani #studie

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.