Jméno Jack Dorsey vám jistě není cizí, protože je to spoluzakladatel a CEO populární sociální sítě Twitter a také zakladatel a CEO společnosti Square. Jeho čisté jmění se odhaduje na 4,5 miliardy dolarů. Nyní Dorsey budí pozornost svým prohlášením o Africe.
Ve svém tweetu z konce listopadu totiž naznačil, že se na podstatnou část roku 2020 přesune do Afriky. Proč? Píše: "Afrika bude definovat budoucnost." A dodává, že ještě neví, kde přesně bude bydlet, ale chce tam strávit tři až šest měsíců.
Není ale zdaleka jediným, kdo se o Afriku začal zajímat. Spíše naopak. Je jedním z desítek amerických generálních ředitelů a globálních investorů, kteří vidí velký potenciál v rozvoji technologie napříč celým kontinentem.
Co k tomu říká doktor Witney Schneidman, který svou kariéru věnoval otázkám vztahů mezi USA a Afrikou, obchodu a investicím v Africe a hospodářskému růstu a prosperitě na tomto kontinentu? "Vidíme zde mnoho investičních příležitostí a možností k růstu, a to zejména v technologickém sektoru."
O počínání Jacka Dorseyho říká: "Je ve správnou chvíli na správném místě a investuje dostatečné množství času, aby mohl začít chápat složitost afrického trhu."
Samotnou situaci v Africe komentuje pozitivně, když říká, že na celém kontinentu je mladá a prosperující populace, což je přirozený trh pro každého technologického podnikatele. V celkem 55 afrických zemích žije dnes asi 1,2 miliardy lidí s průměrným věkem 19 let. Navíc má Afrika největší populaci lidí bez bankovního účtu, což je logicky velmi atraktivní pro společnosti působící v oblasti finančních technologií a plateb.
Podobně optimistický pohled má na Afriku i Jim Breyer. To je investor a partner ve společnosti Accel Partners, zakladatel Breyer Capital a spolupředseda společnosti IDG Capital se sídlem v Pekingu. Aktuální situaci v Africe přirovnal k investiční příležitosti, jakou v roce 2000 představovala Čína. Navíc dodal, že podniky v Africe nutně nemusí vymýšlet něco nového, ale bude stačit vymyslet "nové způsoby využití stávajících technologií".
Rizikové sázky
Jak se výše uvedené optimistické prognózy projevují v praxi? Velké technologické společnosti si začínají všímat potenciálu celého kontinentu. Microsoft v květnu loňského roku uvedl, že během pěti let utratí v Africe 100 milionů dolarů za africké vývojové centrum. Začít by se mělo v Keni a Nigérii. Facebook a Google podporují místní startupy. Podobně postupuje čínský gigant Alibaba. Zde stojí za zmínku vyjádření Jacka Ma, který v časopise New York Times uvedl, že příští digitální revoluce bude poháněná africkými podnikateli.
I další společnosti si hledají svou cestu do Afriky a strategicky investují do začínajících podniků. Například společnost Visa oznámila akvizici 20% podílu v africké službě pro spotřebitelské platby PalmPay. Výše zmíněný Breyer už v roce 2017 podpořil ghanskou zdravotnickou společnost mPharma. Začátkem roku 2019 tato společnost získala v Keni pod kontrolu tamní druhý největší lékárenský řetězec. Podporuje také společnosti podnikající v online prostředí, například Sokowatch, Africa Health Holdings, Jetstream či Apollo Agriculture.
Infrastruktura je příležitostí
Součástí příležitosti, která se v Africe nyní nabízí, je nedostatek stávajících systémů. Ben Lynett, který je rovněž investorem v Sokowatch a dalších afrických společnostech, ale říká, že to nemusí být překážka, nýbrž příležitost.
Tvrdí, že nyní chybí infrastruktura, ale zároveň dodává, že to mohou technici vyřešit nějakým novým způsobem. V Africe začal investovat už v roce 2016 a poukazuje na potenciál leap-frog efektu, což by mohlo znamenat zkratky v budování infrastruktury a překotně rychle se rozvíjející ekonomiku.
Afrika je dlouhodobě v hledáčku i u investorů z Číny. Dvě nigerijské technologické společnosti (Opay a PalmPay) získaly od čínských investorů v Q4 2019 více než 220 milionů dolarů.
Příležitosti ale pochopitelně také přinášejí problémy a rizika. Lynett například naráží na obavu, že může být velkou výzvou najít pravidla, která budou konzistentní napříč všemi africkými zeměmi. Ukazuje, že v USA sice může stoupat zájem o investice v Africe, ale najít na tomto trhu dostatečně technologicky zdatné a talentované lidi může být náročné.
Na závěr dodává: "Svět rizikového kapitálu a Afrika stále tvrdě pracují na tom, aby se našli."
Připadá vám rozumné investovat do Afriky, nebo myslíte, že jsou to vyhozené peníze a je lepší se zaměřit na západní společnosti?
#investovani #investice #jackdorsey #afrika #rozvoj #rust #potencial #technologie #riziko #infrastruktura