16.01.2020 4 minuty čtení

4 mýty o kreativitě, které vaši představivost zcela zbytečně drží zpátky

A zase ta kreativita. Víte, jaké mýty o ní nejčastěji kolují?

Zkuste říct nahlas slovo kreativita a uvidíte, jak lidé se začnou kroutit na svých židlích. Proč to tak je? Pro mnoho z nás je pojem kreativita velmi zavádějící a v mnoha případech nejasný. Co tedy znamená být kreativním člověkem? Znamená to, že proto, abyste byli kreativní, musíte být malířem? Sochařem? Nebo snad spisovatelem? Zkrátka umělcem?

Pojďme se podívat na jednu z definic: Kreativita je charakterizována schopností vnímat svět novým způsobem, najít v něm skryté vzorce, navazovat spojení mezi zdánlivě nesouvisejícími jevy a přicházet s originálním řešením. 

A právě tato schopnost je na dnešním trhu práce velmi žádaná a četně diskutovaná. V rámci těchto diskuzí však často dochází k šíření různých mýtů, které úspěšně zaplavují svět a přispívají k mylným domněnkám. Pojďme se podívat těmto mýtům na zoubek a uvést je na pravou míru. Schválně, jestli jste také někdy slyšeli o jednom z těchto výroků! 

Mýtus číslo 1: Kreativita se týká pouze vysokého managementu

Pokud si myslíte, že kreativita je vyžadována pouze na pozicích v TOP managementu, tak pro vás máme nemilé zprávy – v současném, konkurencí nabitém, obchodním prostředí se schopnost kreativity vyžaduje na rozmanitých pracovních pozicích čím dál častěji (od manažera a obchodníka až po sekretářky a dělníky v továrně). Pro mnoho organizací je při náboru klíčové, aby potenciální uchazeč měl chuť rozvíjet svůj tvůrčí potenciál a uměl najít kreativní řešení na vzniklé problémy. Studie společností Adobe a Forrester navíc ukazuje, že 82 % dotázaných firem si myslí, že mezi kreativitou a obchodními výsledky existuje silná korelace.

Mýtus číslo 2: Kreativita přichází jako inspirační múza 

Také jste slyšeli ty pozoruhodné příběhy, ve kterých kreativní myšlenky přijdou zčistajasna jako božské osvícení? Berte je s rezervou. Je snadné představit si, že geniální myšlenky jsou výsledkem nahodilého záblesku božské inspirace. David Burkus, autor knihy The Myths of Creativity, však zdůrazňuje, že tyto podle druhých náhodné záblesky geniální inspirace jsou ve skutečnosti výsledkem dlouhodobého bádání a přemýšlení, než se vysněný AHA moment skutečně dostaví. 

Mýtus číslo 3: Kreativitu nelze rozvíjet

Máte pocit, že při pohledu na Picassovy kresby nevidíte nic jiného než jen čáry? Nebo že nikdy nemůžete vymyslet skutečně originální nápad? Možná si i vy myslíte, že kreativita je vrozená schopnost, kterou jste v tomto životě zrovna nezdědili. Nemusíte však zoufat – pravdou je, že kreativita patří mezi schopnosti, které se dají rozvíjet a prohlubovat. Experti doporučují například navštěvovat vzdělávací kurzy, začít s novým koníčkem, psát si diář nebo tvořit myšlenkové mapy – v podstatě to může být cokoliv, co vám pomůže najít nový pohled na věc.

Mýtus číslo 4: Technické know-how stačí

Možná to takto platilo v minulosti, nicméně dnes s tímto tvrzením příliš nepochodíte. Neortodoxní přístupy, originální myšlení a představivost se v novém světě podnikání staly měnou úspěchu. To, zda se nám podaří něco prodat, přesvědčit potenciálního partnera ke spolupráci či získat na svou stranu investory, záleží do jisté míry na tom, zda do procesu zapojíme kreativní myšlení a zapracujeme na rozvíjení svého tvůrčího potenciálu. 

Tak co, poznáváte se v některých z těchto mýtů? Pokud ano, tak teď už víte, že je vůbec nemusíte brát vážně. 

#osobnirozvoj #kreativita #byznys #myty #talent #nadani #inspirace #obchod

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.