16.01.2020 4 minuty čtení

Kolik peněz jde za jeden den utratit reklamou na Facebooku? Z toho čísla vám spadne brada

Je obecně známo, že eshopy utrácejí za marketing na internetu velké peníze. Možná neznáme konkrétní čísla, ale představu máme. Dokážete odhadnout, kolik může na Facebooku za reklamu utratit kandidát na amerického prezidenta?

Že se v internetové reklamě točí velké peníze, asi ví každý, ale že jsou tak velké, z toho už se mnohým zamotá hlava. Posuďte sami: Pete Buttigieg je bývalý starosta města South Bend. Poměrně neznámé jméno. Jen za Facebook reklamy v průběhu 30 dní utratil asi 652 tisíc dolarů. Za podobnou dobu Joe Biden, politik, který sloužil jako viceprezident v letech 2009 až 2017 utratil něco přes 385 tisíc dolarů.

Kolik v prezidentské kampani utrácí současná hlava státu, Donald Trump? V sobotu 11. ledna 2020 údajně na Facebookových reklamách utratil více než 90 tisíc dolarů. To už je za jediný den pořádná částka.

Teď si ale držte klobouky, protože se jdeme podívat na útratu Michaela Bloomberga, což, jak jistě víte, je bývalý starosta New Yorku, miliardář a aktuálně i kandidát na prezidenta. Bloomberg totiž v tentýž den překonal veškeré rekordy. Pouze za reklamy na Facebooku během jediného dne utratil více než 825 tisíc dolarů (přes 18,5 milionu korun). Takhle obrovské číslo dělá z útraty Trumpa doslova drobné.

Tato horentní suma, kterou Bloomberg utratil za jediný den na Facebooku, údajně Trumpa znepokojuje. Bílý dům se k tomu odmítl vyjádřit, ale Trump ve svém tweetu Bloomberga nazval "Mini Mike Bloomberg" a následně poukázal na své výsledky. Bloomberg na to reagoval tím, že je rád, že Trump sleduje jeho reklamy. Při takovém denním budgetu je nicméně pro Američany zřejmě docela těžké nevšimnout si jich.

Mark Zuckerberg si musí mnout ruce, protože ačkoli taková šílená čísla jsou jen jednorázová, politici na Facebooku utrácejí průběžně poměrně velké částky. Za rok 2019 vede statistiky Trump s útratou 20,3 miliony dolarů. Za ním je další kandidát Tom Steyer s 18,3 miliony dolarů a na třetím místě právě Bloomberg, který loni na Facebooku utratil "jen" 8,53 milionu dolarů.

Načasování rekordní útraty Bloomberga se ukázalo jako výhodné vzhledem k různým událostem v USA, ale nerad bych zabíhal do politických detailů. Za zmínku však rozhodně ještě stojí Bloombergův účet za televizní reklamu: 160 milionů dolarů.

Porovnání s reklamou pro e-shop

Ještě se nabízí srovnání, co by s těmito penězi šlo dělat, kdyby byly utraceny za něco trochu jiného. Ale ne tak úplně. Zůstaneme u reklam na Facebooku, jen by nešlo o propagaci politiky, ale e-shopu. Vypůjčím si data z jedné případové studie českobudějovické digitální agentury a sledujte ty potenciální zisky.

Agentura koupila průměrný e-shop a propagovala ho pouze na Facebooku. Jediný zdroj návštěv byla vlastní Facebook stránka s 15 tisíci fanoušky a placené reklamy na Facebooku. Za tři měsíce byla útrata 356 tisíc korun. Tržby za tu dobu ukázaly zhruba 3 miliony korun, což je i při průměrné marži pěkný výsledek. A to jde jen o reklamy na Facebooku. Přepočítejte si to na dolary a porovnejte s Trumpem nebo Bloombergem.

Samozřejmě propagace e-shopu a politiky je trochu odlišná a nelze ji doslova porovnávat, ale chtěl jsem tím nastínit, co s takovými částkami, které v prezidentském souboji létají vzduchem, jde udělat.

Volby do Evropského parlamentu

Na závěr ještě jedno porovnání. Tentokrát tematicky blíže podobné k hlavnímu námětu článku, protože se podíváme na útratu za reklamy na Facebooku politických stran při volbách do Evropského parlamentu v loňském roce.

I zde můžete čekat zajímavé částky, ale zdaleka nepůjde o takové sumy jako v USA. Během voleb do Evropského parlamentu za období 3 měsíců utratila nejvíce ČSSD. Za reklamu na Facebooku zaplatila více než 1 milion korun. Na druhém místě skončili Piráti s útratou přes 465 tisíc korun. Třetí místo obsadil premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Jako jednotlivec investoval více než 360 tisíc korun. Většina z toho byla až v posledním týdnu voleb. Na druhém konci žebříčku se nachází SPD s účtem za necelých 24 tisíc korun a KSČM s částkou necelých 22 tisíc korun.

Nakonec je ještě nutné zdůraznit, že u všech částek jde o investované peníze vyloženě do reklamy, nikoli za nastavení a obsluhu kampaní. V případě využití specialistů či marketingových agentur se tak celková částka mohla pohybovat o tisíce korun výše.

#byznys #politika #facebook #kampan #budget #rozpocet #rekord #bloomberg #trump #volby

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.