Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
15.01.2020 5 minut čtení

Která technologická oblast zaznamená v této dekádě zásadní průlom? Zuckerberg má jasno

Očekáváte v nadcházejících letech výrazný pokrok v nějaké oblasti? Mark Zuckerberg ano. V technologii rozšířené reality podle něj během následujících 10 let zaznamenáme masivní pokrok, který povede v rozšíření této technologie.

Mark Zuckerberg napsal 9. ledna 2020 příspěvek na Facebooku, která má v době psaní tohoto článku 112 tisíc reakcí a 7700 sdílení. V článku uvádí, že technologickou platformou posledních 10 let byl mobilní telefon. Očekává, že i v následujícím desetiletí bude pro většinu lidí primárním zařízením, ale zároveň v určitém okamžiku předvídá průlom v technologii brýlí s rozšířenou realitou, který by měl upravit náš vztah k technologii.

Nejprve ujasnění pojmů:

  • Virtuální realita - technologie, která svému uživateli umožňuje ocitnout se v simulovaném (virtuálním) prostředí. V ideálním případě je doprovázeno interakcí s tímto prostředím. Základem je vizuální prostředí, ale s postupným vývojem technologie lze působit i na další smysly. Například na sluch a hmat. Pro dosažení virtuálního prostředí se využívá náhlavní souprava, která obsahuje senzory, jež snímají polohu a pohyby člověka. Využití virtuální reality v praxi je široké. Může jít o lékařství, sport, zábavu, konstrukci nebo armádu.
  • Rozšířená realita - technologie, která reálný obraz okolního světa doplňuje o digitálně vytvořené objekty. K interakci nedochází, ale může jít o užitečnou pomůcku v mnoha oblastech. Technologií zobrazující rozšířenou realitu může být mobilní telefon (prostřednictvím fotoaparátu), ale také náhlavní souprava nebo speciální brýle. Využití rozšířená realita nachází ve vzdělávání, reklamě, zábavě i v dalších oblastech.

Jak to vidí Zuckerberg?

Nyní zpět k predikcím Marka Zuckerberga. Budoucnost vidí v rozšíření realitě (dále AR), která umožňuje do skutečného světa umístit digitální objekty. Tato technologie se využívá už dnes prostřednictvím mobilních telefonů (například oblíbená hra Pokémon ji s úspěchem využívá, ale i mnohé další). U telefonů to ale nekončí, protože společnosti jako Microsoft nebo Magic Leap vydaly své náhlavní soupravy AR.

Není žádným tajemstvím, že Facebook ve svých laboratořích v Redmondu ve Washingtonu pracuje na brýlích s technologií AR. Několik zpráv o tom vyšlo v září 2019. Brýle by se měly jmenovat Orion. Facebook by chtěl také vyvinout hlasového asistenta, který by brýle ovládal. Partnerství Facebooku se společnosti Ray-Ban Luxottica má za cíl uvést produkt na trh v letech 2023 až 2025. Facebook nejdříve psal, že doufá v partnerství s touto společností, ale na Businessinsider i CNBC vyšlo několik zpráv, ze kterých vyplývá, že je partnerství uzavřeno.

Facebook v roce 2014 koupil asi za 2,3 miliardy dolarů společnost Oculus VR a od té doby se snaží proniknout do podnikání s virtuální a rozšířenou realitou. V průběhu let Oculus VR vydala několik verzí náhlavních souprav, ale tyto produkty čelí kritice za nepřirozený pocit při jejich užívání a v případě rozšířené reality za její rušivý projev.

I k této kritice se Zuckerberg ve svém příspěvku vyjádřil. Řekl, že si uvědomuje neohrabanost prvních zařízení, ale zároveň vyjádřil velký optimismus směrem k nové technologii, o které prohlásil, že bude nejvíce lidskou a sociálně technologickou platformou, co kdo kdy udělal.

Nebyl by to ale Zuckerberg, kdyby v tom všem neviděl ještě něco více. Poukázal na sociálně-ekonomické otázky, u kterých si myslí, že by je pokrok v AR mohl pomoci řešit. Konkrétně zmínil, že vyspělá AR technologie může umožnit jednotlivcům žít kdekoli chtějí, zatímco mohou pracovat tam, kde pracují. Věří, že pokud se jim podaří to, o co se snaží, mohlo by to být v roce 2030 mnohem blíže realitě než ke spekulacím.

Orion nebo Stella?

Některé zdroje uvádějí, že brýle, na kterých Facebook pracuje, se interně nazývají Orion a jsou navržené tak, aby plně nahradily chytré telefony. Jiný zdroj ale naznačuje, že partnerství společnosti Luxotica a Facebooku má přinést brýle, které mají interní označení Stella a jsou mnohem méně ambiciózní než projekt Orion.

Ani jedna ze společností to nechtěla komentovat. Nicméně je jasné, že Facebook usilovně pracuje na chytrých brýlích a Mark Zuckerberg jim hodně věří.

Nenechat si ujet vlak

Osobně jsem hodně zvědavý, co budoucnost přinese a rozhodně si nechci nechat ujet vlak. Začít se zajímat o počítače, když už je běžně rozšířený internet je sice fajn, ale takový člověk bude mít trochu zpoždění. Neříkám, že utratím celé jmění za první model Orionu, či jak se to bude jmenovat, ale rád bych tuhle technologii využil naplno.

#aktuality #zuckerberg #facebook #realita #virtualni #technologie #inovace

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Osobně vidím v AR také velký potenciál. AR se může lehce stát součástí našeho života stejně jako je dnes běžný internet. :)
    +1
    • Přesně tak. Už jsem viděl, aplikace, které virtuálně ukázaly, jak bude vypadat žena s různými účesy nebo barvami vlasů. Ačkoli to je jen taková hi-tech hračička, tak ten potenciál v tom skutečně vidím a možné uplatnění také.
      +1