14.01.2020 4 minuty čtení

Zaměstnanec s AIDS jednou provždy změnil způsob, jakým majitel Starbucks Howard Schultz podniká

Už jste někdy nad šálkem vanilkového sojového flat white přemýšleli nad historií Starbucks? Muž, jehož jmění dosahuje hodnoty 4 miliard dolarů a který stál téměř na samém počátku firm Starbucks, říká, že musíte pro zaměstnance dělat víc, než musíte.

Schulz se k týmu kavárny Starbucks připojil jako manažer prodeje. V roce 1983 jel do Itálie, kde se zamiloval do italské kávové tradice. Na chvíli ze Starbucks odešel, aby založil svou vlastní firmu, Giornale Coffee Company, ale brzy se zase vrátil. V roce 1988 koupil Starbucks za 3,8 milionu dolarů od jeho zakladatelů, kteří se rozhodli soustředit na jejich další firmu, Peet's Coffee & Tea. 

Přišel za ním zaměstnanec, který měl AIDS

Před rokem se v rozhovoru pro CNN Business svěřil s přelomovým momentem ve svém podnikání. Popisuje to jako chvíli, kdy se rozhodl, že Starbucks bude víc než jen firma s kávou.

Před mnoha lety za Schultzem přišel zaměstnanec, který byl tenkrát generálním ředitelem a řekl mu, že dostal AIDS.

„Rozhodl jsem se, že mu zaplatíme plné pojištění. A jeho partnerovi také. V té době ještě šlo o kontroverzní rozhodnutí. Bylo to ale otázkou lidskosti.

Celý život jsem se snažil dělat rozhodnutí, která byla etická a dělat to, co je správné, ačkoliv to třeba ekonomicky nebylo v našem zájmu. Tehdy jsem si asi poprvé uvědomil, že role a zodpovědnost firmy sahá daleko za pouhý výdělek.“

Schultz ve své knize From the Ground Up vzpomíná na své dětství a na roky, které strávil v čele populárního řetězce kaváren.

Schultz vyrostl v Brooklynu. Jeho rodina měla problémy s placením účtů. Když jeho otec, řidič kamionu, v práci uklouzl a zranil se, byl propuštěn. Bez zdravotního pojištění byla Schultzova rodina v úzkých. „Neměli jsme na jídlo,“ popisuje situaci Schultz.

Schultz měl s otcem složitý vztah. Na jednu stranu ho otec bil, na druhou inspiroval k tomu, aby se stal úspěšným podnikatelem.

„Otec trpěl tím, že se mu nikdy nepodařilo najít si práci, ve které by se cítil doceněný a respektovaný.“ A tak Schultz vytvořil společnost, pro kterou by i jeho otec byl rád pracoval. Společnost se zdravotním pojištěním pro všechny zaměstnance – včetně pracovníků na částečný úvazek.“

Za dobu, kdy stál Schultz v čele Starbucks, se řetězec dostal na absolutní špičku amerických firem, co se platů a zaměstnaneckých benefitů týká. Schultz vytvořil programy, které zaměstnancům pomáhaly se vzděláním a také veřejně vystupoval se svými liberálními názory na zdravotní péči, imigraci a nízké platy zaměstnanců.

Jeho projevy často zapříčinily, že se o problémech začalo mluvit napříč celou společností.

Jde dohromady kampaň proti rasismu a káva?

V roce 2015 se Starbucks pokusil povzbudit zaměstnance a zákazníky, aby mluvili o rasové nesnášenlivosti kampaní Race Together. Bohužel se ukázalo, že ne každý tuto tabuizovanou problematiku chce probírat nad ranní kávou a kampaň byla přijata velmi smíšeně. Nakonec ji Starbucks ukončil.

„Myslel jsem, že to byla dobrá příležitost začít celosvětovou osvětu, ale bohužel to nešlo moc dobře.“

Schultz se snažil kampaní vymanit z pozice přihlížejícího

„Nechci být součástí problému, který mě rozčiluje. A ačkoliv byla tato snaha veřejností přijata chladně, naši zaměstnanci jsou na ni pyšní, protože firma měla kuráž postavit se problému.“

Nepovedené kampaně každopádně nebyly jedinou slepou uličkou, do které kdy Schultz vkročil. Například ohlásil a následně odvolal kandidaturu v prezidentských volbách roku 2020.

„V současné době dominují společenskému dialogu extrémní hlasy, a to tónem, který vylučuje jakoukoliv rozumnou diskusi. A unavená většinová společnost se už toho ani nechce účastnit,“ komentoval své zrušení kandidatury na sociálních sítích.

Schultz je otevřeným kritikem Donalda Trumpa, příklání se spíše k levicově-demokratické politice. Většina slavných osobností se ale shoduje na tom, že je dobře, že se Schultz nakonec rozhodl nekandidovat. Například i Warren Buffett vyjádřil obavu, že kandidatura Schultze by jen ubrala hlasy kandidátovi za Demokratickou stranu, který bude mít větší šanci Trumpa porazit.

#warengo #podnikani #uspech #inspirace #schultz #howardschultz #starbucks

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.