Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 13 030.

Zaregistrovat se

Půjde se na Instagramu uživit bez lajků? A co reklama? Experti mají jasno

Instagram je sociální síť, která sice vytváří komunity lidí, sbližuje a propojuje svět ale také živí komplexy v mnoha mladých dívkách a zároveň slouží jako ostrá marketingová zbraň mnoha firem. Co s tím vším udělá absence „lajků“? 

Začátkem loňského roku u začala populární sociální síť Instagram experimentovat se skrýváním počtu „lajků“ na příspěvcích uživatelů. Uživatelé uvidí jen „lajky“ svých sledujících, ne všech. To znamená, že stále můžete dát „to se mi líbí“ na příspěvky ostatních uživatelů a také uvidíte, komu se líbily ty vaše. Ale jen u lidí, které sledujete a kteří sledují vás.

Tato funkce byla vyzkoušena na určitých testovacích trzích na různých místech po celém světě. Například v Kanadě, Japonsku a Brazílii. „Lajkování“ je základem Instagramu už od jeho založení v roce 2010, takže je změna pro mnoho lidí šokující. 

Podle CEO Instagramu, Adama Mosseriho, je důvodem tohoto rozhodnutí snaha omezit negativní emoe uživatelů a srovnávání se s ostatními.

Jaký to bude mít dopad na Instagram marketing?

Magazín Campaignlive.com se na to zeptal 3 odborníků na online marketing a dostal tyto odpovědi:

Mae Karwowski, zakladatelka a CEO Obviously

„Už měsíce víme, že to přijde. Pokud máte tu správnou technologii, skrytí ‚lajků‘ pro vás nebude problém. Dobrý influencer a obchodník se k metrikám stejně dostane. Pořád budeme vědět, jaký mají které příspěvky dosah, abychom si mohli vybrat, s kým navážeme spolupráci.

Nakonec bude nad slunce jasné, které firmy mají technologii, strategii a schopnosti, aby byly úspěšné navzdory této změně.

Influenceři novinku také vítají. Udělali jsme průzkum mezi více než 300 mezinárodními influencery v létě, kdy se skrytí začalo testovat. Zjistili jsme, že většina z nich, 62 %, by si přála, aby byly  ‚lajky‘ i nadále skryté. Více než 51 procent z nich nezaznamenalo žádnou změnu v počtu obdržených ‚lajků‘ po jejich skrytí.

 A v analýze, která se zaměřovala na pocity influencerů jsme zjistili, že na každý negativní názor připadají dva pozitivní.“

Ben Arnold, ředitel We Are Social

„Pro obchod je to jednoznačně pozitivní krok. Příliš velké množství značek se honí za ‚lajky‘, a dává přednost algoritmům před tvorbou smysluplného obsahu a navazování skutečného vztahu s fanoušky.

Aby se na to firmy dokázaly adaptovat, měly by přehodnotit obsah, který zákazníkům nabízí. 

Čím vyrovnanější je to, co dávají a to, co za to dostanou, tím větší přínos pro ně Instagram bude mít.

Samozřejmě že tato změna neproběhne bez komplikací. Jednou důležitou otázkou je, jak to ovlivní vztah mezi firmami a influencery nebo ambasadory. Doteď se úspěšnost kampaní z velké části vyhodnocovala právě podle ‚lajků‘.

Kromě toho ale bude výsledná změna rozhodně pozitivní a přitáhne pozornost k něčemu, co dlouhou dobu hledáčkům médií unikalo. Pojďme si říct, že výhody, které z toho pro uživatele poplynou za to určitě budou stát. Mnoho studií už dokázalo, že mezi počtem ‚lajků‘ a problémy s duševním zdravím uživatelů sociálních sítí, je značná spojitost.

Tato změna není úplnou odpovědí na tak komplexní problém, ale rozhodně jde o významný krok správným směrem.“

Susan Frech, CEO Social Media Link

„Obchodníci budou změnou Instagramu ovlivněni ve dvou klíčových aspektech: identifikování vhodných influencerů a měření efektivity.

Firmy dlouho spoléhaly na ‚lajky‘ jako zdroj informací ohledně úspěchu influencerů nebo měření úspěšnosti kampaní na sociálních sítích. ‚Lajky‘ vždy na pozici důležitosti mezi metriky (komentáře, sdílení, počet sledujících, prokliknutí) obsazovaly přední příčky. 

Ačkoliv se ztráta ‚lajků‘ může zdát frustrující, není to konec světa.

Ale všichni obchodníci by k tomu měli přistupovat s otázkou: ‚Kdo považuje mou značku za vlivnou?‘ Je to bloggerka, která dostane na jeden příspěvek tisíce lajků nebo máma, která sdílí zážitky ze života se svým kruhem kamarádek? Cílem Instagramuje je eliminovat soutěživou přirozenost Instagramu a motivovat lidi, aby se místo toho soustředili na kreativní vyjádření a osobní vztahy.

Obchodníci by se tím měli nechat inspirovat. Dalším důležitým krokem by pro ně mělo být nalezení influencerů, kteří si se svými fanoušky budují osobní vztah a na ty, kteří své fanoušky skutečně dokážou přesvědčit, aby daný produkt vyzkoušeli. Budoucnost Instagramu spočívá v autenticitě namísto bubliny společenské prestiže.“

#instagram #instagrammarketing #socialnisite #marketing #influencermarketing

 

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Mělo by to být i na fb a tw a dalších social network. Omezila by se intenzita hatů. Jelikož právě cizí lidé, často nahodilí nomádi nebo "negativní brouzdačí", kteří ani nejsou fanoušky daných vydavatelů obsahu kritizují, aniž mají o tématice zbla přehled. Není to konec světa, ale základ pro něco podstatně solidnějšího. Za mě krok správným směrem! Omezí se ten typ influancerů, kteří vydělávají jen na stupiditě a blbosti negativně emočně nabitých lidí a budou je sledovat jen ti, kteří mají skutečně z jejich obsahu prospěch, nebo alespoň podvědomě hledají řešení.

  0
  • Já bych to třeba na Facebooku neuvítala z prostého důvodu – nebude to taková sranda. Nevím, jak to máte vy, ale když se mi povede vtípek v nějaké skupině, fotka nebo status, tak mám z lajků radost. Ale určitě máte pravdu v tom, že by se méně lidí bavilo hejtováním. Ovšem podle mě by to vedlo i k menšímu počtu pozitivních příspěvků.

   1
  • Ano. Máte pravdu facebook je trošku jiný svět. Ale i tak si myslím, že by to omezilo určité % potížistů, kteří jen chodí po stránkách a hledají společně smýšlející hatery, kteří s nimi nadávají na cokoliv aby si ulevili. Mnoho lidí až ve virtuálním světě totiž pod rouškou částečné anonymity odkrývá své narušené osobnosti. Zmizel by jim nástroj na to kritizovat lidi, které nemají ve svých přátelích nebo nesledují museli by se omezit na skupiny a na prostor, kde jich adminové pustí. Byla by to do určité míry lehká cenzura. Ale spíše než přímá cenzura by to byl jeden odebraný nástroj pro lidi, kteří stejně tráví na síti čas přebytečným neužitečným způsobem. Proto tento krok vítám.

   1

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 13 030.

Zaregistrovat se