13.01.2020 7 minut čtení

8 jednoduchých způsobů, jak udržet váš mozek funkční, mladý a výkonný

S jak velkou péčí se staráte o nové auto? A s jak velkou péčí se staráte o své zdraví a o svůj mozek? V případě potřeby si můžete koupit nové auto, ale zdraví ani mozek si koupit nemůžete. Udržujte mozek fit díky těmto tipům.

Investovat do svého zdraví je ta nejlepší možnost, protože bez dobrého zdraví si ve stáří neužijete našetřené peníze. Ale nemusí nutně jít jen o stáří. Starat se o mozek a jeho výkon by mělo být zcela automatické stejně tak, jako je čištění zubů. Podíváme se na několik způsobů, jak udržovat mozek fit.

1) Mějte lásku k učení

Nové mozkové buňky se zjednodušeně řečeno vytvářejí při učení. Takže učení vlastně omlazuje mozek. Kromě toho obohacuje mozkové sítě a tvoří nová spojení a nové cesty, které mozek může používat. Děti často pohání zvědavost. Ta se bohužel časem u většiny lidí vytrácí s tím, jak přibývají starosti v dospívání. K těm patří i různá zkoušková období a testy. Kvůli tomu si často učení spojujeme s negativními emocemi.

Skvělým způsobem, jak udržet mozek zdravý je podnícení vaší zvědavosti. Buďte zvědaví, jak fungují věci okolo vás. Udělejte si seznam věcí, které vás fascinují, a slibte si, že je prozkoumáte a naučíte se o nich něco nového. Zajímejte se o nové pohledy na určité věci, o nové kultury, o nové lidi. Pro mnoho práce často nemáme na tyto věci čas. Práce ale většinou náš mozek zaměstnává příliš jednostranně.

2) Vytvořte si výzvu

Mozek má úžasnou schopnost měnit se, přizpůsobovat se a učit se. Tato flexibilita se nazývá neuroplasticita a umožňuje mozku reagovat na stárnutí, zranění nebo nemoci.

Běžné činnosti plasticitu nerozvíjejí. Posuňte je ale na další úroveň a budete posilovat svůj mozek. Možná od svého dětství hrajete na nějaký nástroj a hra na něj vám dnes připadá automatická. Vyzkoušejte nějaký nový úplně odlišný nástroj. Pusťte se do něčeho nového, co pro vás bude výzva. To může zahrnovat rozšíření jakýchkoli dovedností v kreativní nebo sportovní rovině, anebo v intelektuálních výkonech. Máte nepřeberné množství možností.

3) Najděte optimální míru stresu

Stres je přirozenou součástí života. Určitá míra stresu nás udržuje motivované a odhodlané. Umožňuje nám se přizpůsobovat změnám. Bez výzev, které nás díky vhodné míře stresu potkávají, není život nudný. Samozřejmě příliš velká míra stresu je špatná, protože vede ke ztrátě mozkových buněk a k depresím.

Nemělo by ale být cílem eliminovat stres. V souvislosti se zdravou stimulací mozku je nejlepší identifikovat míru stresu, která je pro vás osobně optimální. Takovou míru, kde subjektivně prožíváte plnou bdělost, vzrušení, stimulaci a možná i zábavu. Provoz v této optimální zóně dá mozku možnost přizpůsobit se a vybudovat si odolnost vůči většímu stresu, který už je nezdravý.

4) Méně seďte, více stůjte

Pro fungování a strukturu mozku má fyzická aktivita velký přínos. Pokuste se vyhnout nekonečnému sezení v práci a doma. Pokud se snažíte cvičit každý den alespoň 30 minut, je to skvělé, ale není to omluva pro to, abyste zbytek dne seděli. Dlouhé sezení je jednoznačně špatné.

Když se ale odhodláte k práci ve stoje, také můžete narazit na problémy. Ideální je, pokud můžete střídat stání a sezení. Jestliže zvládnete zkrátit dobu sezení z 8 hodin denně na 6 hodin denně a ty 2 hodiny budete stát, je to ekvivalent zvládnutí několika maratonů ročně. Jak to?

Pokud bychom se zabývali pouze kalorickým výdejem a ne dalšími aspekty zdraví, pak při maratonu (zhruba 42 kilometrů) spálíte asi 3000 kcal (při průměrné kondici a pokud poběžíte rychlostí 10 kilometrů za hodinu). Při klidném sezení spálíte asi 90 kcal za hodinu, při klidném stání asi 110 kcal. To je rozdíl 20 kcal. Takže 150 hodin stání místo sezení, vydá za uběhnutý maraton. Při výměně 2 hodin sezení za stání každý den, tuto porci zvládnete za 75 dnů, což jsou dva a půl měsíce. V případě že to vydržíte rok, půjde o ekvivalent téměř 5 maratonů. A to se bavíme jen o kalorickém výdeji a ne o dalších benefitech, které stání v porovnání se sezením přináší.

5) Dobře spěte

Fyzická aktivita vám pomůže lépe spát, a to je skvělá zpráva pro váš mozek, protože přerušovaný spánek může narušit vaši paměť, soustředění a dokonce může přispívat k rozvoji Alzheimerovy choroby. Pro zdraví mozku je spánek zásadní. Během něj se také mozek čistí od toxinů včetně těch, které jsou zapojeny právě do Alzheimerovy choroby.

Starší lidé říkají, že už nepotřebují tolik spánku. To ale není pravda. Kvůli narušení melatoninu a změnám v cirkadiánním rytmu mohou mít se spánkem potíže a tím získat pocit, že jim stačí spát méně, ale nedostatek spánku si dříve nebo později vybere svou daň. Zhorší se schopnost učit se nové věci, soustředit se i pamatovat si. V pokročilejším věku je potřeba upravit své návyky vzhledem k vnitřním hodinám a tomu, jak se tělo mění.

6) Buďte sociálně aktivní

U sociálně aktivních lidí dochází k pomalejšímu úpadku kognitivních funkcí a je menší pravděpodobnost výskytu Alzheimerovy choroby. Pouhých 10 minut sociální interakce denně dokáže zvýšit výkon mozku.

Například různé formy dobrovolnictví jsou skvělou formou, jak se zbavit deprese, být šťastnější a zároveň sociálně aktivní.

7) Nebuďte negativní vzhledem ke stárnutí

Vnímání různých životních situací se s věkem mění. Nepodceňuje sílu správného přístupu k těmto situacím. Jak jste vnímali své stárnutí, když vám bylo 10? A co ve 20, 30, 40 nebo 50 letech? Zejména starší lidé, kteří mají ke stárnutí negativní přístup, ztrácí svou mentální sílu. Pozitivní lidé se dožívají vyššího věku. První negativní stereotypy se mohou začít projevovat velmi brzy. Člověk zdaleka nemusí být starý, může mu být 30, a už může pociťovat, že mu například cvičení bere čas, který může trávit s rodinou. Ano, zabírá čas, ale je to investice do vlastního zdraví. Navíc pro optimální fungování mozku je fyzická aktivita potřeba. A tento vzorec jde uplatnit ve všech dalších oblastech.

8) Usmívejte se

Část mozku, která má na svědomí učení a paměť nevědomky omlazujeme úsměvem. Úsměv navíc snižuje krevní tlak a zlepšuje imunitní funkce. Také uvolňuje hormony, které snižují stres, úzkost a deprese. I když nejde šťastní, úsměv zajistí, že se budete cítit lépe.

Usmívejte se několikrát denně. Poprvé hned ráno, když vstáváte. Naposledy v noci, když usínáte. Neusmívejte se jen sami, ale zlepšete tím náladu i druhým. Pomůže to především vám samotným.

#osobnirozvoj #mozek #investice #zdravi #brain #vykon #duchod #stari

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.