13.01.2020 5 minut čtení

Cestujete do práce? Výzkum ukazuje, že výběr cesty může významně ovlivnit vaše duševní zdraví

Když by malá změna mohla pozitivně ovlivnit vaše duševní zdraví, budete ochotni ji podstoupit? Změna, o které se budeme bavit, vám může zabrat jen pár minut času. Nebo může stát jen pár korun. Nebo ani jedno z toho. Jdete do toho?

Nejdříve je potřeba si vás rozdělit do dvou skupin. První skupina budou ti, kteří pracují z domova. Podle průzkumu patříte mezi obecně šťastnější a produktivnější lidi, nicméně to má jedno velké ale. K tomu "ale" se dostaneme později, teď se jdeme podívat na druhou skupinu. To budou ti, kteří do své práce nebo zaměstnání musejí cestovat. Může jít o chůzi, jízdu na kole, řízení auta, cestu vlakem nebo jakýkoli jiný způsob. S tím, že by někdo nepracoval, se nepočítá, takže třetí skupina už není. Je mi líto.

Práce z domova

Vzhledem k tomu, že článek je o výzkumu výběru cesty do práce, nebudete úplně cílovou skupinou čtenářů, nicméně i vy se v závěru dočkáte jistého doporučení. Na výběru cesty: ložnice -> koupelna -> pracovna toto totiž moc vylepšit nejde.

Dojíždění

Po přečtení následujících odstavců možná přehodnotíte svou cestu do práce. Její výběr se totiž může podepsat na vašem duševním zdraví.

Cestování skrz přírodu

V časopise Environment International bylo uvedeno, že vědci zjistili rozdíl mezi lidmi, kteří dojíždějí do práce různým prostředím. Konkrétně poukázali na to, že lidé, kteří dojíždějí přes přírodní prvky, mají mnohem lepší duševní zdraví a obecně jsou šťastnější a spokojenější.

Přírodní prvek je samozřejmě dost obecný termín, ale v přiložené zprávě je to definováno jako venkovní prostory, které obsahují zelené a/nebo modré přírodní prvky. Může jít o lesy, parky, rezervace nebo aleje či vodní nádrže a rybníky.

Výzkumem se zabývali vědci z Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal). Své otázky týkající se dojíždění, duševního zdraví a obecného štěstí položili více než 3500 pracujících lidí.

Stručný výsledek? Ti, kteří cestovali přírodou, měli vyšší skóre duševního zdraví, než jejich vrstevníci. V případě, že jejich dojíždění zahrnovalo i fyzickou aktivitu v podobě jízdy na kole nebo chůze, byly výsledky ještě lepší.

Jedna z výzkumnic a autorek studie řekla: "Fyzická aktivita v přírodních podmínkách může snížit stres a zlepšit náladu. Data ukazují, že dojíždění přírodním prostředím může mít i pozitivní vliv na duševní zdraví."

Pokud při svém dojíždění máte volnou ruku a volba trasy záleží jen na vás, pak je to jednoduché. Zvolte jinou trasu, která možná bude o pár minut pomalejší, ale zahrnuje výhledy do přírody nebo průjezd lesem.

Co když ale nemůžete změnit svou trasu? Možná jedete po dálnici nebo vás vozí někdo jiný, kdo chce jet nejkratší cestou. Nebo vám městská doprava zastavuje přímo před firmou. I s tím vším si jde poradit. Použijte mapy a prozkoumejte své okolí. Možná zjistíte, že nemusíte jet po dálnici, ale po jiné hlavní silnici, která je lemována stromy. Nebo jen o trochu delší cesta může vést přes park místo přes náměstí. Z autobusu můžete vystoupit o zastávku dříve a projít se. Vždycky si můžete najít způsob.

Když k tomu přidáte poslech uklidňující hudby, získá vaše cesta do práce úplně jiný rozměr.

Ideální množství práce z domova

Nyní se ještě krátce podíváme na lidi, kteří mají možnost pracovat z domu. Již bylo uvedeno, že se podle průzkumu řadíte mezi šťastnější a produktivnější lidi. Jaké je to nastíněné ALE, které jsem avizoval v úvodu? Připravujete se o cestu do práce a pozorování nádherných přírodních scenérií.

Pracovat z domova je snem mnoha zaměstnaných lidí, kteří jsou upoutaní ke svému pracovnímu stolu ve firmě, kde jsou zaměstnaní. Pravdou je, že práce z domova ušetří například mnoho času na dojíždění.

Zdá se ale, že největší výhodou není samotná plnohodnotná práce z domova, ale svoboda a možnost pracovat z domova, protože tato možnost udělá to, že se cítíte lépe. Možná tedy není ideální pracovat na 100 procent z domova, ale je ideální tu možnost mít.

A jak můžete i vy využít přírodní prvky, když pracujete z domu? Udělejte si pauzu a jděte se projít do parku. Pokud je to možné, snažte se při práci mít výhled na přírodní prvky či alespoň trochu zeleně.

Celou studii i se všemi odkazy na doplňující informace a další zdroje si můžete prostudovat zde.

#osobnirozvoj #doprava #cestovani #priroda #zdravi #psychika #pruzkum

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky