Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
13.01.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 13.01.2020: Nejrychlejší zdražování od roku 2012, chřipka a další rekordní IPO

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za pátek a uplynulý víkend.

Dobré ráno, naše lednová návštěvnost v sobotu překonala 200,000 návštěv. Po rekordním vstupu do nového roku se nám podařilo i minulý týden nadále udržet nadprůměrnou návštěvnost a v sobotu se opět dostat na pěticiferný počet návštěv. Pokud současné tempo vydrží, měli bychom v lednu bez problémů atakovat 300,000 návštěv, což bude téměř 100% (!) nárůst oproti již tak rekordnímu prosinci. Úspěšný vstup do nového týdne všem!

-----

Partnerem newsletteru je PojištěnáFaktura.cz, online služba, která řeší pojištění jednotlivých faktur do výše 500 000 Kč. Chci vědět víc!

-----

Slova dne

„Nárůst cen tak byl v posledních měsících roku 2019 nejrychlejší za více než sedm let. Citelné zdražování pokračuje. Mimo jiné i kvůli zavedení spotřební daně z tabáku či alkoholu a dalším novoročním změnám. Nadále svižně rostou ceny bydlení, ale na vyšší úrovni zůstává také dynamika cen v oblasti energií nebo některých potravin“ - Lukáš Kovanda

Zdražování v Česku probíhá nejrychleji od roku 2012. A dle ekonoma Lukáše Kovandy bude pokračovat i nadále. Pravděpodobný růst úrokových sazeb navíc způsobí, že ani půjčky už nebudou tak snadným řešením vyšších nákladů. #ekonomika

-----

Číslo dne

58.100.000.000 Kč

Česká národní banka loni z pohledu zisku zažila druhý nejúspěšnější rok ve své historii. Pozitivní výsledek ve výši 58,1 miliardy dolarů přinesl zejména vývoj akciových indexů a stabilní koruna, která nijak zásadně neposílila. #CNB

-----

Vítěz a poražený

Ryanair +5.71 % (16.10 EUR)

I když je #Ryanair už 6 let v řadě považován za nejhorší aerolinku světa, daří se tomuto nízkonákladovému dopravci i přesto růst. Nyní společnost díky lepším než očekávaným výsledkům z Vánoc a Nového roku navíc zvedla svůj očekávaný celoroční zisk.

Boeing -1.91 % (46.16 USD)

Na opačné straně leteckého byznysu se s novými problémy musí potýkat #Boeing. Na veřejnost totiž unikly interní e-maily, v nichž zaměstnanci pochybovali o bezpečnosti modelu #737MAX, nazývali ho "vtipem" a plánovali, jak i přesto obejít úřady.

-----

Burza

I když se index #DowJones v pátek poprvé v historii dostal nad 29.000 bodů, #WallStreet další růst neudržela a nakonec uzavřela v mínusu. Investoři zřejmě kvůli geopolitickým rizikům nechtěli držet pozice přes víkend.

Pro více informací sledujte Investujeme.czFXstreet.cz či analytika Štěpána Křečka.

-----

Bleskově

V České republice aktuálně pracuje 646 tisíc cizinců. Oproti situaci před 10 lety jde o trojnásobný nárůst, za nímž stojí ekonomický růst i nízká #nezamestnanost. Další desítky tisíc zahraničních pracovníků u nás pracuje načerno.

Společnost #PhilipMorris chystá zvýšení cen svých cigaret. Cena krabičky Marlboro vzroste o 12,3 % na 119 Kč a u Chesterfield půjde o zdražení o 13,3 % na 102 Kč. Cigarety PM tak zdraží víc než jen o dopad nové spotřební daně (+10 %). #cigarety

▶ #SaudiAramco uplatnilo svou opci na prodej dalších 450 milionů akcií. Celková hodnota jeho I#PO tak překonala dosavadní rekord 25,6 miliardy dolarů, když poskočila až na 29,4 miliardy dolarů. Současná tržní hodnota společnosti je 1,9 bilionu dolarů.

 Úspěšná čeká virtuální hra #BeatSaber, kterou nedávno koupil za jednotky miliard korun #Facebook, má na kontě další úspěch. V loňském roce se totiž stala nejstahovanější hrou v kategorii virtuální realita pro herní konzoli #PlayStation.

▶ Začátek nového roku s sebou přinesl nárůst počtu pacientů s chřipkou. Počet nakažených citelně stoupl ve všech krajích a téměř ve všech se dostal nad 1000 nemocných na 100 000 obyvatel. Dbejte na hygienu a pozor na přelidněná místa. #chripka

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.cz či Euro.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty