11.01.2020 5 minut čtení

Mít trpělivost sám se sebou je nejtěžší, ale osobní růst to vyžaduje. Pomohou 2 způsoby

Vše se mění velmi rychle a je tlak na to mít jakékoli výsledky co nejdříve a co nejrychleji. Osobní růst ale vyžaduje čas a k tomu je potřeba mít trpělivost. V době, kdy je všechno tak rychlé, je to ale velmi těžké.

S tím, jak se svět rychle mění a vyvíjí, je čekání vnímáno jako něco negativního. Jakoukoli informaci si můžete na internetu zjistit během několika vteřin. Balíček objednaný z Číny nebo z Ameriky přijde během pár dnů a zásilky v rámci Evropy dorazí už za pár hodin.

Některé dopady neustálého zrychlování lze proto vnímat pozitivně a mít z nich užitek. Jsou ale oblasti, kde je netrpělivost a závratná rychlost na škodu. Oblasti, ve kterých má zběsilé tempo negativní dopad na nás samotné. Svět, ve kterém není prostor pro čekání, nám totiž nedá prostor k osobnímu růstu.

Tento trend je vidět i z očekávání pacientů, kteří navštíví doktora. Výsledky chtějí hned. Žádné čekání. Polknout prášek a vše je v pořádku. Například takoví psychologové pak mají těžkou práci vysvětlovat klientům, že skutečná změna trvá mnohem déle, než doručení balíčku z Číny.

Stejně tak katastrofální může být očekávat okamžitý výsledek v oblasti osobního úspěchu a růstu. Často to totiž vede k nezdravým zkratkám v podobě prášků podporujících soustředění. A když ani to nezabere, tak se lidé vzdají svého cíle.

Nerealistická očekávání ale také mohou vést k nesprávným závěrům. Jak to myslím? Někdo si dá průměrný cíl, ale nereálný termín. Cíle nedosáhne kvůli tomu, že měl příliš málo času. Pak ale dojde k závěru, že není dost dobrý na to, aby mohl uspět. To ale není pravda. Pravda je, že neměl dostatek času, aby uspěl. Dokonce byl na dobré cestě a stačilo by vytrvat.

Například se můžete snažit zhubnout nebo vybudovat nový byznys. Jakýkoli výsledek vždy vyžaduje čas. Pokud jste ve spěchu a chvátáte, aby se výsledky za každou cenu dostavily co nejdříve, vyzkoušejte následující dvě cvičení, která by měla pomoci rozvinout trpělivost, která je potřeba k tomu, abyste vytrvali jít tím správným směrem delší dobu.

1) Oslavte malé úspěchy

Můžete se například snažit splatit dluh 1 milion korun. To se zdá jako velký cíl a pokud máte běžný příjem, tak to může působit jako nerealistický nebo téměř celoživotní cíl. Můžete si ale stanovit menší cíle a oslavit, když se vám povede jich dosáhnout. Takové odměny nebo oslavy vám pomohou vytrvat v dalším snažení a dodají vám motivaci.

Pokaždé když splatíte 50 tisíc, může následovat malá odměna či oslava. Nebo když každý týden dokážete splatit (dát si stranou) předem určenou částku, která bude odpovídat vašim možnostem. Důležité ale také je, aby oslavy nenarušily vás další pokrok.

Na oslavu dosažení požadované hmotnosti (zhubnutí) můžete být v pokušení dát si za odměnu nezdravé jídlo. Nebo na oslavu splacení poloviny dlužné částky můžete vyrazit na drahou dovolenou. Z obou příkladů je asi jasně vidět, že to není ideální postup. Není nic špatného na tom jet na dovolenou, ani na tom dát si trochu nezdravého jídla. Ale musí to mít své meze, které korespondují s vaším cílem. Vaše oslavy musí být v souladu s vaším cílem a nesmějí ho oddalovat.

2) Vytvořte plán, který odolá pokušení

Stanovením cíle automaticky nezmizí vaše pokušení. Je téměř jisté, že přijdou dny, kdy vám bude chybět motivace a budete chtít podlehnout pokušení, vzdát se svých cílů a přestat se omezovat. Ve dnech, kdy se cítíte dobře, si vytvořte plán, který vám pomůže vyhnout se pokušení.

Pokud budete obklopení pokušeními, tak si to vůbec nebudete usnadňovat, spíše naopak. Můžete ale udělat preventivní opatření a těchto pokušení se zbavit, což vám pomůže držet se cíle a plánu. Pokud máte za cíl zhubnout, nebylo by moc moudré mít doma zásoby čokolády a dalších sladkostí. Pokud se jich ale předem zbavíte (to neznamená je předem sníst!), ve chvíli pokušení nebudete mít sladkosti na dosah a spíše vytrváte.

Odstraněním pokušení uvolníte mentální energii, a to vám pomůže se lépe soustředit na vaše cíle. Nebudete ztrácet sílu přemýšlením o tom, zda dokážete odolat pokušení nebo ne.

----------------------

Kromě toho, že k pokroku je potřeba čas a trpělivost také pamatujte na to, že osobní rozvoj, anebo vlastně i jakýkoli jiný úspěch, není vždycky lineární a rovnoměrný. Někdy se věci trochu zhorší, aby se následně mohly výrazně vylepšit. Někdy se zlepšují velmi pomalu, ale následně může dojít k velkému pokroku.

Nečekejte výsledky hned, ale vytvořte si realistická očekávání. Dejte jim dostatek času a nevzdávejte se při prvním neúspěchu nebo při prodlení výsledku.

#osobnirozvoj #trpelivost #rozvoj #rust #plan #oslava #cile #plany

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
5 minut
3 minuty
3 minuty
6 minut
5 minut
6 minut
7 minut
4 minuty
8 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
5 minut
3 minuty
3 minuty
6 minut
5 minut
6 minut
7 minut
4 minuty
8 minut
5 minut