10.01.2020 6 minut čtení

S běžným platem do svých 26 let díky těmto 5 neobvyklým věcem ušetřila 300 tisíc dolarů

Je celá řada tradičních způsobů, jak šetřit. Pak tu ale také jsou méně tradiční způsoby, jak peníze ušetřit. Jessica Byrne do svých 26 let takto dokázala nahromadit 300 tisíc dolarů, a to měla běžný plat.

Těmi méně obvyklými způsoby může být sbírání odpadků nebo nákup a prodej sběratelských mincí, ale Jessica Byrne přeci jen do takového extrému zajít nemusela. I když pro někoho to možná extrém bude. Šla totiž cestou velkého šetření a pochopitelně také rozšíření svých příjmů. Než dosáhla svých 26 let, měla našetřeno 300 tisíc dolarů (a většinu dala do svého penzijního spoření).

Brzký start na cestě k 300 000 $

Jessica začala už ve 12 letech pracovat jako chůva a vydržela u toho do svých 18 let, kdy odešla na vysokou školu. Začínala na 7 dolarech za hodinu a dostala se ke 12 dolarům za hodinu. Ve 14 letech k tomu přidala pomáhání na golfovém hřišti. Před odchodem na vysokou školu měla našetřeno přes 8 tisíc dolarů.

Ovšem nenechte se zmást, neznamená to, že už měla 8 tisíc a zbývalo jen 292 tisíc. Proč? Protože vysoká škola není levnou záležitostí. Jessica se rozhodla kvůli financím studovat státní školu, která byla mnohem levnější než soukromá. Velmi důsledně se učila, aby získala stipendium, ale i tak potřebovala 21 tisíc dolarů ročně na pokrytí nákladů spojených se studiem. Část dostala od rodičů, ale pochopitelně také musela investovat své ušetřené peníze a ještě dále tvrdě pracovat. Díky tomu všemu mohla vystudovat školu bez dluhů, což považovala a stále považuje za velké privilegium.

Po škole se dostala ke stáži v biotechnologické společnosti, kde už měla plat 32 dolarů na hodinu. Následně si ještě polepšila, když se přesunula na juniorskou pozici jako softwarový inženýr. Dostala nabídku na 65 tisíc dolarů a jednorázový bonus 10 tisíc dolarů.

Ačkoli na místní poměry nešlo o nějaký závratný plat, spíše o podprůměr, okamžitě se rozhodla utrácet jen 20 tisíc dolarů za rok a zbytek šetřit, resp. investovat do penzijních fondů a akcií, aby se co nejdříve dostala ke svému vytyčenému cíli 300 tisíc dolarů. Kromě toho dělala několik méně obvyklých věcí:

1) Byla v ubytovnách až s 15 lidmi na pokoji

K bydlení se dostaneme později, tady jde o to, že Jessica ráda cestuje a šetření neznamená vzdát se toho, co máte rádi, takže cestovala dále, ale s omezeným rozpočtem. A když už utratila například za letenky, tak chtěla ušetřit za ubytování.

Z toho důvodu se rozhodla zůstávat v hostelích a ubytovnách. Znamenalo to sdílet pokoji s partou cizinců, ale i když vždy měla možnost zarezervovat si soukromý pokoj, nikdy to neudělala a ušetřila tak stovky dolarů.

Říká, že nejzajímavější část cestování je pro ni co zažije a ne místo, kde bude spát. Také díky tomu potkala zajímavé lidi a cestovatele, kteří ji poskytli další cenné rady, jak na cestách šetřit. Nebála se pak zůstat na ubytovně ani v deštném pralese v Kolumbii nebo na jiných místech.

Za hotel by prý utratila v průměru 135 dolarů za noc. Za postel ve sdíleném pokoji to ale v průměru bylo méně než 30 dolarů za noc. Celkovou úsporu během svého cestování vyčíslila na více než 10 tisíc dolarů.

2) Koupila vůz s cílem jej později prodat

Jakmile nové auto vyjede z autosalonu, okamžitě ztratí velkou část své hodnoty. Další podstatná část následuje po prvním a pak i každém dalším roce používání. Jessica se rozhodla koupit ojeté auto s cílem ho později prodat. Také nechtěla jednat s prodejci, kteří si berou velké provize, ale jednala přímo s majitelem, který své auto prodával.

Auto koupila za 12 150 dolarů. O dva roky později se rozhodla, že auto nepotřebuje a vystačí si s kolem. Prodala ho za 13 200 dolarů. Místo toho, aby přišla o mnoho peněz, dokázala ještě 1 000 dolarů vydělat.

3) S partnerem bydlela v malém bytě

Dva roky bydlela v Portlandu s partnerem ve větším bytě, kde platili vysoký nájem. Rozhodli se, že tak velký byt nepotřebují, protože stejně většinu času tráví vařením v kuchyni nebo lenošením v obývacím pokoji.

Po přestěhování do menšího bytu pro ně nebylo jednoduché se sžít, ale zvládli to a díky tomu ušetřili měsíčně dost peněz, a to i přes to, že se přestěhovali do dražší lokality.

4) Změnila práci bez potřebné kvalifikace

Někdo možná není zastáncem velkého šetření ve smyslu omezování se. Takovému člověku se bude líbit následující - jedním z bezpečných způsobů, jak ušetřit více peněz je vydělat více peněz. Není pak potřeba se vůbec omezovat.

Jessica se omezovala (viz předchozí body), ale využila i metodu vydělání více peněz. Ačkoli vystudovala jeden obor, uplatnění hledala v jiném, kde viděla potenciál vyššího výdělku. Oficiální vzdělání neměla, ale sama si studovala návody, knihy a informace. Během dvou a půl let na pozici softwarového inženýra se z platu 65 tisíc dolarů dostala na více než 130 tisíc dolarů. Někdo by mohl o změně zaměstnání váhat, když nemá patřičnou kvalifikaci, ale v dnešní době jsou důležitější praktické zkušenosti a ochota učit se.

5) Zvýšila své vedlejší příjmy

Věci, které byste mohli dělat zadarmo, dnes jdou zpeněžit a toho Jessica také využila. Aby se udržovala fit, chodí každý den na dlouhou procházku. Má ráda psy, a tak když narazila na aplikaci, která zprostředkovává placené procházky se psem, okamžitě začala psy venčit a brát je na své procházky.

Každý týden absolvuje minimálně dvě procházky se psem a za každou dostane zhruba 25 dolarů. Za celý rok si tak přijde na 2500 dolarů, což se nezdá jako velká částka, ale při vhodném a pravidelném investování je i tato částka znát.

#osobnirozvoj #penize #plat #vyplata #zisk #byznys #financnigramotnost

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Je to všechno o trpělivosti a schopnosti počítat :-)
  +3
 • Asi by bylo fér, uvést zemi kde Jessica žije, aby to mělo ten správný kontext a nemělo to spíše bulvární vyznění. Dostat se na dvojnásobek mzdy za 2,5 roku, možná, na 250k CZK měsíčně celkem těžko. Když bych celý článek vydělil 5, asi by to mohlo být reálné i pro naše prostředí. Přepočtená celková úspora kolem 1M CZK za 14 let není pak nic moc, ale dobrý jsou ;-)
  0
  • Kdyby v nadpisu bylo, že s běžným platem ušetřila 6.810.000 Kč, pak by to bylo bulvární, protože by to evokovalo české prostředí, nicméně uvedená částka v dolarech jasně vypovídá, že nejde o české prostředí, takže mi to fér přijde. Dostat se (při skutečně velké snaze) na dvojnásobek mzdy je v pohodě, zejména u podprůměrných až průměrných platů, což její plat rozhodně byl. Máte pravdu, že do českého prostředí je potřeba čísla úměrně snížit, nicméně článek neměl zachycovat návod a postup do českého prostředí, ale ukázku toho, že něčeho takového lze docílit. A je zcela pochopitelné, že v ČR běžně nedosáhnete na plat 250.000 korun měsíčně. Ale také nebudete platit za byt či pojištění to co v USA. Takže neporovnávat jablka a hrušky ;-) A počítat jako její příjmy celých 14 let (tzn. od jejích 12 let), když je v textu jasně napsáno, že všechny vydělané prostředky (kterých navíc moc nebylo) před nástupem na VŠ padly na studium a věci okolo, mi nepřijde fér. Počítal bych s maximálně 8 lety (věk 18 - 26), a to jsem myslím ještě velký optimista. Takže i kdybych zůstal u vašeho dělení (tzn. ušetřený jen 1 mil CZK), tak za 8 let s průměrným platem (vzhledem k jejím podmínkám) je to slušný výkon, nemyslíte? :-) A hlavně – to má být poselství celého článku – na tom má být vidět snaha a touha něco dokázat.
   0
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky